Data publikacji:

Jaki wózek inwalidzki dla osoby starszej wybrać?

Wybór pierwszego wózka inwalidzkiego bywa trudny. Trzeba zwrócić uwagę na co najmniej kilka kwestii, by komfort poruszania się i korzystania z niego był na możliwie jak najwyższym poziomie. Oczywiście, podstawą jest skonsultowanie wyboru z lekarzem lub fizjoterapeutą, jednak ilość dostępnych na rynku modeli jest tak duża, że łatwo pogubić się w parametrach poszczególnych produktów. Dowiedz się, jaki wózek inwalidzki dla osoby starszej wybrać.
jaki wózek inwalidzki dla osoby starszej

Zwykły wózek inwalidzki dla osoby starszej

Standardowy wózek inwalidzki dla osoby starszej jest lekki, łatwy w składaniu i przenoszeniu, dzięki czemu, kiedy wybieramy się w podróż samochodem, można łatwo go transportować. Zaletą zwykłych wózków jest również ich cena – w porównaniu do wózków elektrycznych są dość tanie. Wózki te nie wymagają ładowania, a napędzanie ich siłą własnych rąk zaspokaja potrzebę ruchu i nie doprowadza do zaniku mięśni. Daje to również osobie starszej poczucie sprawczości i autonomii, co w momencie upośledzenia sprawności narządu ruchu jest bardzo ważne. Czasami jednak, podczas korzystania ze zwykłego wózka, konieczna może okazać się pomoc drugiej osoby.

Elektryczny wózek inwalidzki dla starszej osoby

Kiedy poleca się elektryczny wózek inwalidzki dla starszej osoby? Wózki elektryczne są wybierane w sytuacjach, w których osoby starsze nie mają już siły napędzać konstrukcji siłą własnych rąk. Sprawdzają się szczególnie w sytuacjach zaawansowanych chorób powiązanych z upośledzeniem układu ruchu. Tego rodzaju wózki są cięższe i o wiele droższe niż modele standardowe, jednak umożliwiają łatwe pokonywanie dużych dystansów, a nawet radzenie sobie z nierównościami terenu. Jaki wózek inwalidzki dla osoby starszej wybrać – elektryczny czy zwykły? To zależy od tego, jakie są możliwości seniora. Jeśli osoba może poruszać się na zwykłym wózku, będzie on wystarczający.

Na co zwrócić uwagę, wybierając wózek inwalidzki dla starszej osoby?

Podstawą w wyborze wózka jest dopasowanie go do potrzeb konkretnej osoby. Priorytetem jest zatem dobór odpowiednich wymiarów wózka, na które składa się wysokość i głębokość siedziska, jego szerokość, obecność podparć na nogi oraz ręce, dodatkowe haczyki. Dość często spotykane są także wózki regulowane, zatem należy przed zakupem dokładnie zapoznać się ze specyfiką konkretnego produktu. Warto zastanowić się także, czy istotna jest obecność haczyków na torby, czy pojemników na zakupy. Oprócz dopasowania samych wymiarów wózka trzeba sprawdzić jego maksymalne możliwe obciążenie. Kupując wózek, warto zapoznać się z deklaracją producenta dotyczącą obecności w zestawie narzędzi do naprawy czy pompki do kół.

Pożądane cechy wózka inwalidzkiego

Dobrze, jeśli wózek jest składany, ponieważ ułatwi to jego transportowanie i chowanie, gdy nie jest potrzebny. Ma to duże znaczenie w szczególności, kiedy wózek będzie przydatny jedynie czasowo, np. w czasie rehabilitacji pozabiegowej. Powinien być także możliwie jak najlżejszy – dużą popularnością wśród stosunkowo lekkich wózków cieszą się te wykonane z aluminium. Dodatkową zaletą wózka będzie jego łatwe czyszczenie, czyli brak elementów, które mogą się nadmiernie brudzić i rysować. Obecność zmywalnej tapicerki w konkretnym modelu to również dosyć duży plus. Podczas kupowania wózka warto sprawdzić, czy istnieje możliwość zamówienia go wraz z refundacją NFZ oraz ile wynosi gwarancja na konkretny produkt.

Dodatkowe parametry wózka dla osoby starszej

Wózek, żeby był wygodny w użytkowaniu, musi być zwrotny i łatwy w sterowaniu. Poruszania się nie ułatwiają blokujące się koła czy wkładanie ogromnej siły w skręcanie. Obsługa wózka, która jest ponad możliwości osoby niepełnosprawnej lub starszej, jest wyłącznie dodatkowym źródłem frustracji i bezsilności, dlatego ważne jest przetestowanie każdego akcesorium. Istotną kwestią są także dodatkowe zabezpieczenia, czyli hamulce i blokady kół, które powinny być pokryte antypoślizgowym materiałem. Jest to podstawą, jeśli osoba starsza planuje przemieszczanie się komunikacją miejską.
Bardzo istotne są także zabezpieczenia przeciwwywrotowe oraz możliwość regulacji osi kół. Osoby z niestabilnym tułowiem powinny wybierać przedłużane wózki o wysokim podparciu. Zdejmowane podłokietniki pozwolą z kolei przenieść się osobie starszej z wózka np. na łóżko czy toaletę. Wybierając wózek, trzeba pamiętać o tym, że to przede wszystkim osoba korzystająca z niego ma być zadowolona. Bezpieczeństwo poruszania się o każdej porze zapewnią elementy odblaskowe oraz oświetlenie do wózka.

Udogodnienia do wózków inwalidzkich dla osób starszych

Wśród najczęściej stosowanych akcesoriów do wózków inwalidzkich dla osób starszych można wymienić poduszki. Dostępne są ich najróżniejsze rodzaje – żelowe, piankowe, mieszane, a nawet pneumatyczne. Poduszki wyraźnie zwiększą komfort korzystania z wózka, poprawią postawę seniora i odciążą kręgosłup. Zapobiegają także powstawaniu odleżyn w wyniku długotrwałego siedzenia. Praktycznym dodatkiem są także tacki i stoliczki do wózków, które można wykorzystywać, kiedy zbliża się pora posiłków lub gdy chcemy poczytać książki czy oddać się innym aktywnościom ręcznym.
Mówiąc o udogodnieniach, wcale nie mieliśmy na myśli pasów stabilizujących do wózków, a ciekawe akcesoria, które uprzyjemniają korzystanie z nich. Dodatkowa regulacja kół pozwala rozwijać duże prędkości na wózku, natomiast przypinane gadżety ułatwiają załatwianie codziennych sprawunków. Wśród tego rodzaju akcesoriów wymienić można uchwyty na telefon oraz napój, torby i plecaki do montażu na wózku, organizery, wymienne podnóżki czy torby boczne. Często do wyboru są różne kolory wózków – one wcale nie muszą być wyłącznie czarne!
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!