Data publikacji:

Jaki stanik po operacji oszczędzającej wybrać?

Dobór odpowiedniego biustonosza jest istotny w przypadku każdych piersi. Stanik nie powinien uciskać w niewłaściwych miejscach, nie powinien uwierać, wpijać się ani deformować ciała. Powinien za to zbierać i stabilizować biust, zapewniając wygodę i komfort podczas codziennych aktywności. W przypadku kobiet po operacji oszczędzającej, mastektomii lub korekcie piersi jest to jeszcze ważniejsze. Odpowiednio dopasowana bielizna przyspiesza proces gojenia i wspiera regenerację tkanek. Warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy doborze biustonosza po operacji.
jaki stanik po operacji oszczędzającej

Czym jest operacja oszczędzająca?

Operacja oszczędzająca to nie jest łatwy temat. Tego rodzaju procedury medyczne wykonuje się u pacjentek ze zdiagnozowanym rakiem piersi. W przeciwieństwie do mastektomii, czyli amputowania całej piersi, podczas operacji oszczędzającej usuwany jest jedynie guz oraz przylegające do niego bezpośrednio tkanki. Tego rodzaju procedurę można wykonać u kobiet, które są we wczesnym stadium choroby, a guz pozostaje niewielki i wyraźnie zarysowany. Operacja oszczędzająca, choć pozwala pozbyć się guza, nie zastępuje radioterapii czy chemioterapii, które są także konieczne.
Główną zaletą operacji oszczędzającej jest możliwość zachowania piersi i takie uformowanie ich, by ubytek tkanki nie był szczególnie widoczny. Jest to niezwykle ważne, ponieważ diagnoza raka i konieczność przeprowadzenia leczenia same w sobie są potwornie obciążające psychicznie. Niestety nie u każdej pacjentki tego rodzaju operacja jest możliwa do wykonania, ze względu na rozmiar i umiejscowienie guzów, a także ewentualne przerzuty do węzłów chłonnych. Operacji nie wykonuje się także w przypadkach gdy uzyskanie kosmetycznego efektu jest nieosiągalne.

Operacja oszczędzająca wykonana – co dalej?

Wstępne gojenie się ran po operacji oszczędzającej trwa około dwóch tygodni. Przez ten czas piersi najprawdopodobniej będą opuchnięte, bolesne i tkliwe. Wszystko to minie w miarę regenerowania się tkanek. Dolegliwości może zmniejszyć odpowiednio dopasowany biustonosz kompresyjny, który ustabilizuje biust i będzie chronić go przed naruszeniem.
Korzystanie z biustonosza pooperacyjnego lub opatrunków kompresyjnych najczęściej zalecane jest przez około miesiąc po operacji, jednak dokładny czas zależy od tego, jak szybko goi się ciało danej pacjentki i powinien być skonsultowany z lekarzem prowadzącym.
Warto wiedzieć, że rekonwalescencja po operacji oszczędzającej jest trudnym czasem i prawdopodobnie przez początkowy okres pacjentka będzie potrzebowała pomocy i opieki ze strony bliskich.

Jaki biustonosz po operacji oszczędzającej kupić?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że biustonosz pooperacyjny to nie jest typowa bielizna. Jego konstrukcja przypomina raczej top lub bandażowy opatrunek, a jego główne zadanie to stabilizacja i kompresja operowanego ciała. Wywierany w ten sposób ucisk sprzyja szybszej regeneracji tkanek, chroni je przed naruszeniem i wstrząsami podczas poruszania się, a co za tym idzie – zmniejsza dolegliwości bólowe. Bezpośrednio po operacji warto zdecydować się na biustonosz zabudowany, na szerokich ramiączkach, zapinany z przodu. To ostatnie kryterium znacząco ułatwia higienę i pielęgnację po operacji, ponieważ niweluje potrzebę wyciągania ramion do tyłu. Ten ruch na początku jest zabroniony ze względu na duże naciąganie skóry z przodu i możliwe naruszenie ran.
Biustonosz po operacji oszczędzającej musi być wykonany z wysokiej jakości certyfikowanego materiału, ponieważ ma bezpośredni kontakt z ranami. Nie może zawierać szkodliwych substancji, blokować przepływu powietrza ani pozostawiać luźnych włókien, które mogłyby podrażniać naruszone miejsca.
Najlepszym wyborem będzie specjalny biustonosz pooperacyjny, dedykowany pacjentkom po operacjach oszczędzających i indywidualnie dobrany do ich parametrów. Staniki sportowe są jednym z popularnych wyborów, jednak wiążą się z ryzykiem, że nie zapewnią odpowiedniej stabilizacji i właściwego poziomu ucisku, ponieważ nie zostały zaprojektowane jako bielizna pooperacyjna. Dobrą praktyką jest przetestowanie kilku różnych biustonoszy i zdecydowanie się na ten, który będzie najbardziej komfortowy, a jednocześnie mocno uciskający.

Jaki biustonosz będzie odpowiedni po rekonwalescencji?

Wiadomo już, jaki stanik po operacji oszczędzającej należy zakupić na czas rekonwalescencji, ale co dalej? Po pełnym wygojeniu się ran, zregenerowaniu tkanek wewnątrz i całkowitym zejściu opuchlizny, można wybrać dowolne rodzaje bielizny. To, czy pacjentka zdecyduje się na modele zabudowane i usztywniane, lekkie koronki czy miękkie bawełniane topy, zależy w całości od jej indywidualnych preferencji i poczucia komfortu.
Po operacji oszczędzającej piersi zmieniają się, przez co konieczne jest ponowne dobranie odpowiedniego biustonosza. Warto zwrócić uwagę na to, by był dobrze dopasowany do nowych wymiarów. Jeżeli jedna z piersi znacząco odbiega rozmiarem od drugiej, możliwa jest plastyka lub zakup specjalnej protezy. Drugie z rozwiązań jest popularne zwłaszcza po amputacji. Na rynku można znaleźć biustonosze wyposażone w specjalne kieszonki, do których można wsunąć protezę, aby pozostawała na swoim miejscu nawet podczas ruchu.
Ostateczny wybór, jaki stanik po operacji oszczędzającej kupić, należy do pacjentki i tego, jak się czuje w nowej rzeczywistości.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!