Data publikacji:

Jaki biustonosz po operacji powiększenia biustu wybrać?

Odpowiedni biustonosz po operacji piersi to jedna z najważniejszych rzeczy w czasie rekonwalescencji. Niezależnie od tego, czy przeprowadzono powiększanie implantami, własnym tłuszczem, czy też samo podniesienie, dobrze dobrana bielizna to podstawa. Taki biustonosz musi uciskać jedne miejsca, a inne odciążać, jednocześnie zapewniając ciągłą stabilizację i unieruchomienie. Aby mógł działać w ten sposób, musi być idealnie dopasowany do pacjentki i wymiarów jej ciała. Warto wiedzieć, jak go dobrać, a także jaki biustonosz nosić w późniejszym czasie.
jaki biustonosz po operacji powiększenia biustu

Dlaczego odpowiedni biustonosz jest ważny?

Główną rolą biustonosza jest podtrzymanie i amortyzacja biustu, a także odciążenie kręgosłupa i przywrócenie prawidłowej postawy ciała, zwłaszcza w przypadku szczególnie dużych piersi. Dla wielu osób istotna jest także funkcja estetyczna, a koronki i hafty stanowią ważną część ubioru, nawet jeżeli pozostaje niewidoczna.
To właśnie ze względu na funkcję zbierania i podtrzymywania piersi biustonosz po operacji powiększenia biustu jest tak ważny. Bezpośrednio po zabiegu ma on za zadanie uciskać naruszone tkanki i chronić je, aby nic nie zaburzyło ich regeneracji. Dodatkowo, dzięki stabilizacji i unieruchomieniu, ogranicza ryzyko wystąpienia bólu, szczególnie przy gwałtowniejszych ruchach. Zapobieganie przemieszczaniu się implantów wewnątrz piersi minimalizuje także ryzyko rozejścia się ran i powstania nieestetycznych blizn.
Po wygojeniu się pooperacyjnych ran podtrzymanie nie jest już tak istotne i można więcej uwagi poświęcić walorom estetycznym, a nawet całkiem zrezygnować z noszenia biustonosza. Wiele kobiet decyduje się na miękkie i delikatne braletki, które są wygodne i dobrze się prezentują, a jednocześnie zbierają biust.

Jak dobrać biustonosz pooperacyjny?

Przestrzeganie rad i zaleceń lekarza jest kluczowe dla prawidłowego i bezproblemowego gojenia się operowanych piersi. Stosowanie się do wytycznych ma wpływ na końcowy efekt zabiegu i zapobiega wystąpieniu różnego rodzaju komplikacji. Dotyczy to także sumiennego noszenia odpowiedniej bielizny. Jaki biustonosz po operacji powiększenia biustu należy użytkować?
Pierwszy biustonosz pooperacyjny musi zostać zasugerowany przez lekarza. To właśnie on wie, jaki rozmiar będzie najlepiej dopasowany do nowego biustu pacjentki, zarówno na etapie gojenia się, jak i ostatecznie. Odpowiednio dobrany biustonosz pooperacyjny należy nosić przez kilka miesięcy po zabiegu. Jego głównym zadaniem jest stabilizacja piersi i utrzymanie ich w jednym miejscu, m.in. po to, aby implanty się nie przesunęły, a rany nie rozeszły i nie utworzyły rozległych blizn. Unieruchomienie biustu korzystnie wpływa także na regenerację tkanek, która w sprzyjających warunkach przebiega znacznie szybciej. Z tego względu rozmiar pooperacyjnego stanika musi być dobrany idealnie. Warto więc zdać się na specjalistę.
Najlepiej w tym względzie sprawdzają się elastyczne i mocno zabudowane staniki sportowe, których główną funkcją jest utrzymanie piersi w jednej pozycji i zabezpieczenie ich w czasie ruchu. Należy pamiętać, że biustonosz powinien być najwyższej możliwej jakości. Decydując się na tak kosztowny i wymagający zabieg, nie warto oszczędzać na czymś, co realnie wpłynie na proces rekonwalescencji i kształtowanie się finalnych efektów.

Co warto wiedzieć o piersiach po operacji?

Przede wszystkim należy pamiętać, że biust przez kilka tygodni po operacji będzie mocno opuchnięty i nabrzmiały, przez co może wydawać się, że jest znacznie większy niż powinien być. Rozmiar pierwszego pooperacyjnego biustonosza może więc być zupełnie inny niż ten, który finalnie pacjentka będzie nosić.
Biustonosz po operacji powiększenia biustu nie może odkształcać ani znacząco zmieniać położenia piersi, aby nie wpłynąć negatywnie na efekty operacji. Całkowitą dowolność w wyborze bielizny, a także w tym, czy w ogóle chce się nosić biustonosz, ma się dopiero po pełnym wygojeniu tkanek.
Warto także pamiętać, że staniki z fiszbinami, które okalają pierś, są zakazane w okresie rekonwalescencji, ze względu na ucisk i nierzadko bolesne wpijanie się w skórę. Dobrym rozwiązaniem z kolei są biustonosze zapinane z przodu. Dają łatwy dostęp do piersi, nie utrudniają czynności pielęgnacyjnych i łatwo je zarówno zakładać, jak i zdejmować.

Jaki biustonosz na co dzień wybrać?

Operacja biustu niezaprzeczalnie wiąże się ze zmianą jego rozmiaru, a co za tym idzie – wymusza kupno nowej bielizny. Jakie są najczęstsze wybory byłych pacjentek? Bardzo wiele kobiet decyduje się na miękkie, koronkowe braletki, które spełniają głównie funkcję estetyczną. Operowany biust, który jest w pełni wygojony, nie potrzebuje szczególnego podtrzymania ani unieruchomienia, przez co fiszbiny i sztywne przeszycia stają się zbędne.
Jeżeli jednak osoba zdecyduje się na noszenie biustonosza, musi pamiętać o odpowiednim dopasowaniu rozmiaru. Obwód pod piersiami musi być lekko ciasny, jednak nie może dusić ani ograniczać ruchów. Z kolei miseczka powinna dokładnie okalać całą pierś, nie może się w nią wpijać ani jej zniekształcać. Aby mieć pewność, że bielizna będzie poprawnie dobrana, warto wybrać się do profesjonalnego salonu z brafittingiem, gdzie konsultantka zmierzy klientkę i na podstawie tych pomiarów dobierze bieliznę.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!