Data publikacji:

Jaka jest najlepsza orteza na kolano? Polecane produkty 

Ortezy kolanowe to specjalne, elastyczne i często dodatkowo usztywniane opaski, będące wyrobami medycznymi, które w przypadku zaleceń lekarza podlegają częściowej refundacji przez NFZ. Są one stosowane przez osoby z kontuzjami oraz chorobami kończyn dolnych – mowa tutaj między innymi o urazach i zwyrodnieniach stawu kolanowego, więzadeł lub rzepki, a także zwichnięciach, stłuczeniach i skręceniach. Równie ochoczo korzystają z nich także sportowcy, ponieważ chronią one skutecznie przed nadmiernym obciążeniem kolan. 
closeup of Physician putting black ortosis on kid's knee

Rodzaje ortez kolanowych

Ortezy kolanowe możemy podzielić na dwie podstawowe grupy:
 • Ortezy miękkie – stosunkowo tanie modele, które prawie w całości wykonane są z elastycznych materiałów. Sprawdzają się zarówno w sporcie, jak również w przypadku mniejszych urazów lub stanów zapalnych czy obrzęków. Korzystanie z nich nie utrudnia znacząco poruszania się lub wykonywania codziennych czynności.
 • Ortezy twarde – wyposażone są w twarde boczne szyny oraz dodatkowe stabilizatory rzepki i innych części kolana, które mogą np. zablokować możliwość zginania lub prostowania nogi, zgodnie z zaleceniami lekarza, rehabilitanta lub fizjoterapeuty. Modele te są zdecydowanie droższe od miękkich, najwięcej zapłacimy za specjalistyczne produkty dla osób, które przeszły zabiegi operacyjne.
 • Polecane ortezy kolanowe

  MDH QMED Reflex

  Orteza stawu kolanowego, której użytkowanie zalecane jest w przypadku łagodniejszych schorzeń i kontuzji. Konstrukcja produktu opiera się na bocznych szynach usztywniających, dopasowujących się do kończyny, a także wyjmowanych taśmach oraz pierścieniu stabilizującym rzepkę, który można w razie potrzeby regulować. Opaska wykonana jest z wygodnego i oddychającego materiału, niemarszczącego się lub naprężającego się w trakcie ruchu, co zapobiega podrażnieniom skóry. Produkt dostępny jest w wariancie otwartym lub zamkniętym, w siedmiu rozmiarach. 

  Ossur Rebound Knee Brace WRAP Short

  Orteza z zawiasem umożliwiającym ograniczenie zgięcia lub wyprostu kolana i dostosowania zakresu maksymalnego ruchu. Ma ona kompaktowe wymiary i jest dyskretna, nie przeszkadza w noszeniu spodni. Model wykonany jest z trójwarstwowej oddychającej tkaniny Cooltech, ograniczającej zatrzymywanie ciepła i niewchłaniającej wilgoci. Producent chwali również bardzo łatwy system zakładania opaski ze zdejmowanymi pasami, które może wpinać z prawej lub lewej strony produktu. Model dostępny jest w sześciu rozmiarach: od XS do XXXL.

  Actimove Sports Edition

  Tania i elastyczna orteza kolanowa, zaprojektowana z myślą o sportowcach i osobach aktywnych ruchowo. Produkt wykonany jest z materiału korzystającego z technologii Coolmax AIR, zapewniającego według producenta wysoki komfort, bez obawy o nadmierne przegrzewanie się lub pocenie kolana. Przy produkcji ortezy nie użyto neoprenu i lateksu, jest więc ona przyjazna dla osób z wrażliwą skórą. Opaska dostępna jest w czterech rozmiarach: od S do XL, pasuje zarówno na lewą, jak i prawą nogę.

  Meyra Medical Compact Pro OV51600

  Specjalistyczna orteza kolanowa, przeznaczona dla osób po operacjach, a także cierpiących na poważne choroby lub kontuzje. Produkt ma dwuszynową boczną stabilizację, oraz cztery niezależnie regulowane taśmy. Dzięki specjalnemu regulatorowi z bardzo czytelną skalą możemy zablokować kąt zgięcia i wyprostu kolana albo określić jego maksymalni i minimalny zakres. Orteza odznacza się też intuicyjnym systemem dopasowania jej długości (w przedziale od 49 cm do 66 cm) i obwodu. Miękka wyściółka sprawia, że utrzymuje się w stałej pozycji na kończynie, bez obawy o wygodę użytkownika. Model ma uniwersalne wymiary i będzie odpowiedni dla większości dorosłych osób. 

  Mueller Hinged Wraparound Knee Brace

  Otwarta orteza kolana, z łatwą w zakładaniu konstrukcją wykorzystującą regulowane pasy, pozwalające dostosować obwód i siłę ucisku produktu. Wycięty tył zapobiega jej zwijaniu pod kolanem, chroniąc równocześnie skórę przed podrażnieniami. Wewnątrz umieszczone są też trójosiowe zawiasy, dające solidne oparcie. Opaska zalecana jest do codziennego aktywności fizycznej, w tym intensywnego uprawiania sportu, a także w przypadku kontuzji i umiarkowanych zmian zwyrodnieniowych kolana. W sklepach znajdziemy trzy wersje modelu, które różnią się wielkością. 

  Meyra Medical Trekker

  Orteza kolanowa skierowana do osób z lekkimi urazami stawu kolanowego oraz jego chorobami i stanami zwyrodnieniowymi. Konstrukcja modelu pozwala na regulowane ograniczenie wyprostu i zgięcia kolana. Całość ma budowę otwartą, z wyciętym dołem podkolanowym oraz otworem na rzepkę z dodatkowymi wzmocnieniami. Głównym materiałem użytym przy konstrukcji opaski jest neopren, zapewniający przewiewność i chroniący nogę przed przegrzaniem i nadmiernym poceniem się. Orteza sprzedawana jest w pięciu rozmiarach: od S do XXL.

  Meyra Medical Genu

  Elastyczna orteza stabilizująca przygotowana dla osób cierpiących na stany zapalne, obrzęki, a także przeciążenia i kontuzje systemu mięśniowo-więzadłowego stawu kolanowego. Produkt wykonany jest z lekkiej dzianiny dopasowującej się do kształtu ciała. Stabilizację konstrukcji zapewniają sprężysta pasy boczne z fiszbinami oraz silikonowe ujęcie rzepki. O komfort dbają też bezuciskowe krawędzie, niewpływające negatywnie na przepływ krwi w nodze. Opaska dostępne jest w praktycznie wszystkich rozmiarach. 
  Zdjęcie: Envato Elements