Data modyfikacji:

Jak zbić trójglicerydy domowymi sposobami. Poradnik

Trójglicerydy potrafią uprzykrzyć życie. Gdy widzimy ich podwyższony poziom na wynikach badań, powinniśmy zainteresować się, z czego wynikają. W sytuacjach, gdy ich poziom przekroczony jest nieznacznie, mogą pomóc domowe sposoby. Pamiętajmy jednak o regularnych badaniach i wizytach u lekarza, które sprawią, że będziemy spokojni o swoje zdrowie każdego dnia.

jak zbić trójglicerydy

Co to są trójglicerydy?

Trójglicerydy (TG) to proste tłuszcze, wykorzystywane przez nasz organizm do budowy tkanki tłuszczowej, a także pokrywające bieżące wydatki energetyczne. Pełnią pożyteczną rolę i umożliwiają nam codzienne funkcjonowanie, pod warunkiem, że ich poziom znajduje się w normie.

Stężenie trójglicerydów we krwi na czczo nie powinno przekraczać 150 mg/dl. Wyniki w przedziale 150-199 mg/dl określa się jako graniczne, zakres 200-499 mg/dl to wysoki poziom, natomiast rezultaty powyżej 500 mg/dl są uznawane za bardzo wysokie.

Podwyższony poziom trójglicerydów we krwi, czyli hipertriglicerydemia, wiąże się najczęściej z otyłością brzuszną i stanowi poważny czynnik ryzyka wielu problemów zdrowotnych, takich jak miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, zawał serca, udar niedokrwienny mózgu oraz uszkodzenie trzustki i wątroby. Dlatego tak ważne jest monitorowanie ich poziomu,  by w razie podwyższenia niezwłocznie podjąć działania mające na celu zmniejszenie ich poziomu.

W sytuacji, gdy zaobserwujemy u siebie podwyższony poziom trójglicerydów, należy udać się do lekarza, który oceni sytuację i wskaże nam możliwe sposoby działania. Nim jednak to się stanie, możemy wdrożyć do swojego codziennego życia kilka działań, które w domowym zaciszu pomogą nam w obniżeniu trójglicerydów.

Paski do pomiaru trójglicerydów znajdziesz na Ceneo.pl.

Jak obniżyć poziom trójglicerydów w domu?

Najczęściej w poradnikach znajdziemy trzy sposoby obniżenie poziomu trójglicerydów domowymi sposobami. Właściwa dieta, aktywność fizyczna i zioła na trójglicerydy. Pierwsze dwa rozwiązania zalecane są standardowo przez lekarzy oraz naukowców, trzecia propozycja z kolei wskazywana jest przez nich jako pomocnicza.

Dieta pomaga obniżyć poziom trójglicerydów

Właściwa dieta powinna być uboga w cukry proste i tłuszcze nasycone. Obniżymy w ten sposób dostawy trójglicerydów z zewnątrz, zredukujemy ich syntezę w wątrobie, a także poprawimy nasz metabolizm.

Osoby chcące zmniejszyć poziom trójglicerydów w organizmie powinny zrezygnować ze smażonych dań, ograniczając się do gotowania i pieczenia. Na szczególne miejsce w naszej diecie powinny wskoczyć kwasy omega-3, które spowalniają syntezę trójglicerydów w wątrobie.

Suplementy diety z kwasem omega-3 znajdziesz na Ceneo.pl. Warto do diety włączyć oleje roślinne,  a pieczywo i makarony wybierać wyłącznie pełnoziarniste. Doskonale sprawdzą się również płatki owsiane, kasza jaglana, gryczana i pęczak,  a także chude mięso, takie jak kurczak, indyk, jagnięcina. Z ryb wybierajmy śledzie, łososia, tuńczyka, makrelę i dorsza.

Dieta powinna być również bogata w warzywa, w szczególności groszek, fasolę, ciecierzycę czy soczewicę.

Przeczytaj także: Adaptogeny. Co to takiego?

Unikajmy za to smażonych produktów, takich jak frytki, fast foody czy dania przetworzone jak gotowe zupy czy propozycje do odgrzania. Zrezygnujmy z twardych tłuszczy jak margaryna czy olej palmowy. Zdecydowanie ograniczmy czerwone mięso, słodycze, napoje gazowane, papierosy i alkohol.

Miejmy świadomość też, że owoce i soki owocowe zawierają cukry proste, w związku z czym nie jest polecane spożywanie ich w większych ilościach.

Ruch to zdrowie – dosłownie!

Również ruch wspiera naszą przemianę materii i pozwala spożytkować energię do napędzania mięśni. Lekarze wskazują, że obowiązkowym jest minimum 30 minut dziennie jakiejkolwiek aktywności, by obniżyć ryzyko miażdżycy. Możemy zdecydować się na spacer bądź jazdę na rowerze. Doskonałym rozwiązaniem jest też basen.

Według wyników opublikowanego przez polskich naukowców w 2020 roku badania „A Two-Year Follow-Up Cohort Study-Improved Clinical Control over CVD Risk Factors through Weight Loss in Middle-Aged and Older Adults” utrata 5-10% masy ciała powoduje znaczące obniżenie stężenia trójglicerydów we krwi.

Jak to działa? Podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych spala się duża ilość energii, która pochodzi z trójglicerydów. Kiedy ćwiczymy oraz po zakończeniu treningu związki te są przenoszone do mięśni szkieletowych, które wykorzystują zawarte w nich kalorie. W ten sposób ćwiczenia fizyczne obniżają stężenie trójglicerydów we krwi oraz powodują utratę masy ciała.

Z kolei autorzy artykułu „High-Intensity Intermittent Exercise Increases Fat Oxidation Rate and Reduces Postprandial Triglyceride Concentrations” wskazali w 2018 roku, że wykonywanie krótkich, ale intensywnych ćwiczeń lepiej wpływa na stężenie trójglicerydów we krwi niż przeprowadzanie długich, lecz umiarkowanie wymagających treningów.

Zioła na obniżenie trójglicerydów

Oprócz diety można zdecydować się również na stosowanie leków ziołowych przeznaczonych na obniżenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów. Są one bezpieczne w stosowaniu, aczkolwiek należy mieć świadomość, że ich skuteczność ogranicza się do wspierania działań profilaktycznych lub leczniczych w lekkim stanie.

Do typowych ziół obniżających poziom cholesterolu należą:
  • karczoch – za pomocą znajdujących się w jego składzie pochodnych kwasu dwukawowochinowego obniża poziom cholesterolu oraz trójglicerydów (np. herbatka Yucca),
  • ostropest plamisty – dzięki zawartym w nim substancjom tworzącym związek o nazwie sylimaryna, obniża poziom trójglicerydów, a także poprawia relację pomiędzy stężeniem TG i HDL – dobrego cholesterolu,
  • len – stanowiący bogactwo wysokonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3,
  • imbir – obniżający poziom cholesterolu we krwi.
Herbata ziołowa na podwyższony cholesterol i trójglicerydy jest do nabycia na Ceneo.pl.

Dbaj o zdrowie i pamiętaj o regularnych badaniach!

Dużo prawdy jest w powiedzeniu „Dbaj o zdrowie, masz je tylko jedno!”. Pamiętajmy więc o regularnych badaniach, dzięki którym będziemy mogli kontrolować stan naszego zdrowia, a także wychwytywać ewentualne nieprawidłowości na wczesnym stadium. Badanie krwi powinniśmy wykonać minimum raz na rok. Wpiszmy to do kalendarza! Dzięki temu zyskamy nie tylko pewność, że z naszym zdrowiem wszystko dobrze, ale przede wszystkim będziemy mogli cieszyć się życiem bez obawy o to, czy za rogiem nie czeka na nas niemiła zdrowotna niespodzianka.

Autor: Anna Szymańska