Data publikacji:

Jak wzmocnić zęby? Sposoby na wzmocnienie zębów

Słabe zęby to ogromny problem, który wymaga wielotorowego działania. Warto zająć się nim jeszcze zanim pojawią się poważniejsze kłopoty, żeby uniknąć dyskomfortu i pogorszenia wyglądu, a także niepotrzebnych wydatków. Jak wzmocnić zęby? Konieczna jest odpowiednia higiena jamy ustnej i dieta, przydatne są również dobre pasty do zębów, a nawet specjalistyczne preparaty. Łącząc wszystkie elementy układanki, masz szansę na stopniową poprawę stanu swojego uzębienia.
jak wzmocnić zęby

Jak wzmocnić zęby i dziąsła? Właściwa higiena

Niektórzy z nas są obdarzeni mocnymi zębami, inni mają mniej szczęścia, jednak każdy może mieć zdrowe zęby, jeśli tylko zadba o ich odpowiednią pielęgnację. Jak wzmocnić zęby? Najważniejsza jest właściwa higiena jamy ustnej, której nigdy nie można zaniedbywać. Już kilkanaście godzin bez mycia zębów wystarczy, żeby zaczęła się tworzyć płytka nazębna, zamieniająca się następnie w osad, którego już nie będzie dało się pozbyć domowymi sposobami.
Żeby nie dawać pożywki bakteriom, szczotkuj zęby przynajmniej dwa razy dziennie pastą z fluorem, a w międzyczasie płucz jamę ustną specjalnymi płynami. Pasta powinna zawierać odpowiednie stężenie fluoru, które w przypadku dorosłych wynosi 1450 ppm, a w przypadku małych dzieci 1000 ppm.
Często zapominamy o przestrzeniach międzyzębowych, a dbanie o nie to ważny element tego, jak wzmocnić zęby dzięki codziennym dobrym nawykom. To tam odkładają się często resztki pokarmów, będące rajem dla bakterii, dlatego koniecznie używaj nici dentystycznych lub wygodnego irygatora.

Jak wzmocnić zęby u dorosłych i dzieci? Szczoteczka soniczna

Wielu z nas ma tendencję do zbyt intensywnego szczotkowania zębów szczoteczką manualną. Czasami do tego stopnia, że przy dziąsłach powstają ubytki, które wymagają wypełnienia u stomatologa. Jeśli to również twój problem, i zastanawiasz się, jak wzmocnić szkliwo zębów, sięgnij po szczoteczkę soniczną.
Dzięki specyficznej metodzie działania, która nie wymaga nacisku na zęby, możesz je bardzo dokładnie oczyścić, jednocześnie nie wpływając negatywnie na szkliwo. Dostępne są modele dla dorosłych i dzieci, a wiele z nowoczesnych szczoteczek może działać razem z aplikacjami ułatwiającymi codzienną higienę.

Jak wzmocnić szkliwo zębów profesjonalnymi pastami?

Oprócz właściwej higieny, regularnych kontroli u stomatologa i oczyszczania zębów z osadu, możesz również szukać innych sposobów na to, jak wzmocnić zęby. Jednym z nich są pasty do zębów i inne preparaty, które mają działanie remineralizujące. Regularne ich stosowanie wpływa pozytywnie na stan zębów, a najlepsze efekty uzyskasz, jeśli połączysz taką kurację ze zdrową dietą, dostarczającą organizmowi niezbędnych minerałów.

Jak wzmocnić zęby? Tego unikaj

Jeśli masz kruche zęby i zastanawiasz się, jak wzmocnić je naturalnymi metodami, nie możesz zapominać o właściwej diecie. Ważne jest nie tylko to, co jesz i pijesz, ale też czego powinieneś unikać. Niektóre produkty najlepiej wyeliminować z jadłospisu na zawsze, po inne możesz sięgać, ale zachowując ostrożność, na przykład nie myjąc zębów bezpośrednio po ich spożyciu.
Które produkty osłabiają zęby?
  • Kwaśne owoce, soki i kiszonki działają negatywnie na szkliwo, dlatego pij soki przez słomkę, a po spożyciu kwaśnych produktów odczekaj minimum 15 minut zanim umyjesz zęby. Przepłucz natomiast usta wodą, żeby zneutralizować pH.
  • Cukier wpływa negatywnie na zęby, dlatego unikaj słodyczy, napojów gazowanych i nie nadużywaj naturalnych źródeł cukru, na przykład suszonych owoców. Zamiast cukru wybieraj ksylitol lub erytrol – alkohole cukrowe, które mają wygląd i smak bardzo zbliżony do cukru stołowego, działają jednak korzystnie na zęby. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że ksylitol jest częstym składnikiem past do zębów.
  • Używki również są wrogiem zębów, pozostawiają na nich osad i osłabiają szkliwo. Dotyczy to właściwie każdej dostępnej używki: kawa sprzyja demineralizacji szkliwa i może powodować powstawanie plam, alkohol rozpuszcza szkliwo, a papierosy powodują powstawanie ciemnych, trudnych do usunięcia osadów. Jeśli zastanawiasz się, jak wzmocnić zęby u dorosłych, sięgnij raczej po zieloną herbatę.

Słabe zęby – jak wzmocnić je dietą?

Wiesz już, czego nie powinieneś robić, ale żeby cieszyć się zdrowym i mocnym uzębieniem, musisz też dobrze planować swoje posiłki, uwzględniając wszystkie składniki niezbędne do remineralizacji, czyli odbudowania szkliwa zębów, które codziennie jest narażone na uszkodzenia.
Jak wzmocnić zęby dietą? Zadbaj o to, żeby była ona zgodna z piramidą zdrowego odżywiania i zawierała wystarczającą ilość owoców i warzyw, bogatych w witaminy, a także nabiał (lub jego zamienniki wzbogacane w wapń). Żeby zęby były mocne, potrzebnych jest wiele składników, przede wszystkim wapń, witamina D3, witamina A, fluor i żelazo. Pamiętaj, że w naszej strefie klimatycznej wszyscy powinniśmy suplementować witaminę D3 przynajmniej od września do kwietnia.

Domowe sposoby na to jak wzmocnić zęby

Stosowanie domowych naturalnych past do zębów niekoniecznie będzie dobrym pomysłem, lepiej zaufać kosmetykom o dobrym składzie, choćby ze względu na zawartość fluoru w odpowiednim stężeniu. Nie oznacza to jednak, że nie warto korzystać z domowych sposobów na to, jak wzmocnić zęby i dziąsła.
Żeby wspomóc zdrowie jamy ustnej, warto regularnie płukać usta ziołami, na przykład szałwią lub rumiankiem. Zastanów się nad zastąpieniem nimi mniej zdrowych napojów. Za niezwykle korzystne efekty dla wzmocnienia zębów chwalona jest również kuracja olejem kokosowym, którym co rano płucze się jamę ustną. Wielbiciele tej metody twierdzą, że nie tylko jest ona świetnym sposobem na to jak wzmocnić zęby, ale też poprawia stan dziąseł i przywraca biały uśmiech.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym