Data publikacji:

Jak wygląda skrzep po wyrwaniu zęba?

Wyrwanie zęba nie jest obojętne dla naszego organizmu. Odpowiednia higiena i pielęgnacja po zabiegu są kluczowe dla bezpiecznej rekonwalescencji. Nie wiesz, jak wygląda skrzep po wyrwaniu zęba? Jak dbać o skrzep, aby proces gojenia przebiegł bez powikłań? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedzi na nurtujące cię pytania!
skrzep po wyrwaniu zęba
Wyrwanie zęba czasami jest niezbędne dla zachowania zdrowia jamy ustnej i całego organizmu. Jest to jedna z metod stomatologicznych – niestety ta ostateczna. Po ekstrakcji, czyli usunięciu zęba, w dziąśle wytwarza się skrzep. Skrzep pełni funkcję naturalnej bariery ochronnej. Zawarte w nim elementy morfotyczne wytwarzają czynniki, które wpływają na regenerację tkanki oraz wytwarzają nowe naczynia krwionośne. 

Jak wygląda skrzep po wyrwaniu zęba?

Na początku skrzep jest czerwony, ma galaretowatą postać. Składa się wówczas w zasadzie z samej krwi i jej elementów morfotycznych, które przyspieszają procesy regeneracyjne. Następnie skrzep staje się koloru białego i wygląda jak naturalny opatrunek. 
Pierwsza faza gojenia rany po usunięciu zęba związana jest ze stanem zapalnym, który trwa 3–5 dni po zabiegu. Proces ten może się wydłużyć w przypadku zakażenia rany. W kolejnej fazie gojenia, nazywanej fazą proliferacyjną, fibroblasty produkują włókna kolagenowe będące budulcem do odbudowy tkanek. Gołym okiem widoczny jest jako biały skrzep. Po około 3 tygodniach od ekstrakcji rana zostaje pokryta nabłonkiem wielowarstwowym płaskim i tworzy bliznę w miejscu usuniętego zęba. Na tym etapie kończy się proces regeneracji dziąsła. Proces gojenia kości trwa znacznie dłużej, nawet do pół roku.

Kiedy wypada skrzep po wyrwaniu zęba?

Jest to bardzo indywidualny proces i zależy od ogólnej kondycji organizmu oraz jego zdolności regeneracyjnych. Zazwyczaj skrzep jest zastępowany inną tkanką w czasie około 7 dni. W ciągu tego czasu z raną należy obchodzić się bardzo ostrożnie i niezwykle dbać o higienę jamy ustnej. Procesy regeneracyjne można wspomóc na przykład poprzez płukanie jamy ustnej roztworem soli fizjologicznej lub ciepłej, lekko osolonej wody. Aby przyspieszyć i zmaksymalizować procesy regeneracyjne, coraz częściej w klinikach stomatologicznych wykorzystuje się laser biostymulacyjny. Laser ten działa bezpośrednio na ranę, mobilizując komórki do szybszej odbudowy tkanek sąsiadujących. Urządzenie posiada również właściwości antybakteryjne, przeciwbólowe i przeciwzapalne. 

Wypadł mi skrzep po wyrwaniu zęba – co robić?

Skrzep po usunięciu zęba ma niskie pH, dzięki czemu hamuje rozwój bakterii chorobotwórczych. Jeżeli skrzep został usunięty wcześniej, może to wywołać jedno z powikłań poekstrakcyjnych, czyli suche, bolesne zapalenie zębodołu. Jest to stan zapalny rozwijający się w drugiej lub trzeciej dobie po usunięciu zęba, w wyniku zapalenia zakończeń nerwowych niechronionych skrzepem. Objawem jest silny ból, który utrudnia funkcjonowanie. Warto wówczas zgłosić się do specjalisty, który pokieruje dalszym leczeniem schorzenia i uśmierzy ból.
Zdjęcie: Envato Elements