Data publikacji:

Jak usunąć wągry z nosa?

Czarne kropki na nosie, czyli tzw. wągry, potrafią skutecznie uprzykrzyć życie i dodatkowo nie wyglądają zbyt estetycznie. Nic więc dziwnego, że szukamy różnych sposobów na to, aby się ich pozbyć. W poniższym poradniku podpowiadamy, jak usunąć wągry z nosa. Przedstawimy kilka sprawdzonych domowych sposobów oraz podpowiemy, jakich kosmetyków używać, aby się z nimi rozprawić. Zapraszamy do lektury!
jak usunąć wągry z nosa

Jak usunąć wągry z nosa? Aby to zrobić, musisz wiedzieć, jak i dlaczego powstają wągry

Czarne kropki na nosie to tzw. wągry. Wągry powstają na skutek zalegania sebum w ujściach gruczołów łojowych. Gdy sebum zalega w ujściach zbyt długo, wówczas utlenia się i ciemnieje. Stąd wągry mają swój ciemny kolor. Warto dodać, że wągry są też nazywane zaskórnikami otwartymi.
Dlaczego powstają wągry? Dzieje się tak, kiedy skóra produkuje zbyt dużą ilość sebum. Stąd też wągry to często przypadłość osób z cerą tłustą i mieszaną. Tutaj możemy mówić o naturalnej tendencji do nadmiernego przetłuszczenia cery. Ale czy wiesz, że nadmierna produkcja sebum, może też być oznaką przesuszenia skóry? To jej naturalna reakcja w sytuacji niedostatecznego nawilżenia. Wówczas sama „nawilża się” naturalnie, produkując większą ilość sebum. Stąd też tak ważne jest stosowanie kosmetyków nawilżających nawet wtedy, kiedy twoja cera ma tendencję do przetłuszczania się. Czasem kosmetyki mogą też nadmiernie wysuszyć skórę, np. silne kremy antybakteryjne. Najważniejsza w pielęgnacji cery jest więc równowaga.
Nie zawsze jednak nadmierna produkcja sebum jest główną przyczyną powstawania wągrów. Czasem do ich tworzenia przyczyniają się zanieczyszczenia, które w ciągu dnia gromadzą się na twarzy. Jeśli więc zdarza ci się zasypiać w makijażu, stosujesz wyłącznie jednoetapowe oczyszczanie cery, nie myjesz pędzli czy gąbek do makijażu lub często dotykasz twarzy w ciągu dnia, to stąd prosta droga do powstawania wągrów.
Warto dodać, że pojedyncze wągry nie powinny być powodem do niepokoju. Do usunięcia wągrów powinien skłonić ich nadmiar albo zbyt szybkie powstawanie. Wówczas należy przyjrzeć się własnej pielęgnacji i dokładnie oczyścić ujścia gruczołów łojowych. Ale jak to zrobić? Jak usunąć wągry z nosa? O tym więcej opowiadamy poniżej.

Jak usunąć wągry z nosa? Domowe sposoby

  • Maseczka z żelatyny
  • Żelatynę rozpuść w wodzie. Zrób to w proporcjach opisanych na opakowaniu. Teraz pozwól jej trochę ostygnąć, a następnie posmaruj nią nos. Wystarczy, że żelatyna zastygnie. Teraz możecie oderwać ją z nosa niczym plaster. I gotowe!
  • Maseczka z sody oczyszczonej
  • Soda ma naturalne antybakteryjne działanie. Dlatego jeśli chcesz pozbyć się wągrów, to dwie łyżki sody oczyszczonej zmieszaj z dwiema łyżkami ciepłej wody. Teraz pozwól papce ostygnąć, a następnie nałóż ją na nos. Maseczkę pozostaw przez 10 minut. Później należy ją zmyć i na koniec nawilżyć nos, nakładając swój ulubiony krem. Ważne jest to, aby maseczki z sody oczyszczonej nie nakładać na całą twarz. Dlaczego? Ponieważ soda ma silnie wysuszające działanie i może doprowadzić do podrażnień.
  • Maseczka z białka
  • Weź jedno jajko. Teraz oddziel żółto od białka, a następnie ubij białko. Powstałą pianę nałóż na nos i pozostaw na około 10 minut. Dlaczego białko może pomóc w walce z wągrami? Ponieważ działa ściągająco. Warto też zaznaczyć, że taka maseczka nie daje od razu spektakularnych efektów. Ale jeśli będziesz stosować ją regularnie, to zapobiegnie ona powstawaniu nowych zmian.
    Przed wykonaniem powyższych maseczek warto zastosować na twarz tzw. parówkę, czyli zwyczajnie nalać do miseczki gorącej wody, a następnie zakryć głowę ręcznikiem i nachylić się nad parującą miską. Taka parówka świetnie otwiera pory skóry, co później ułatwi maseczce usunięcie wągrów.

    Jak usunąć zaskórniki z nosa? Zastosuj te kosmetyki

    Przede wszystkim, aby zapobiegać powstawaniu zaskórników, musisz zadbać o codzienną pielęgnację. Jeśli się malujesz, to pamiętaj o dwuetapowym oczyszczaniu twarzy. Na czym ono polega? Najpierw zmywasz makijaż przeznaczonym do tego produktem, np. płynem micelarnym lub masełkiem do demakijażu. Później wykonujesz etap drugi, czyli mycie samej skóry. Tutaj użyj już ulubionego żelu lub pianki do mycia twarzy.
    Sprawdzi się też tonik. Ten o działaniu antybakteryjnym świetnie obkurczy pory skóry i wyrówna pH cery. Tonik nie usuwa wągrów, ale może zapobiec powstawaniu nowych.
    Kluczem w pozbyciu się wągrów są peelingi. Na rynku znajdziesz peelingi mechaniczne i enzymatyczne. Obie opcje mają swoich zwolenników i przeciwników. Wyjaśnijmy więc raz na zawsze – peelingi mechaniczne nie sprawdzą się dla osób z cerą wrażliwą. Jeśli więc masz wągry i jednocześnie twoja skóra jest wrażliwa, ma tendencję do podrażnień czy zaczerwienień, to postaw na peeling enzymatyczny. Peeling mechaniczny sprawdzi się dla tłustej cery.
    Peeling należy wykonywać od 1–2 razy w tygodniu. Tutaj kluczem jest regularność. Warto też przed takim peelingiem zrobić parówkę na twarz. To otworzy pory skóry, a więc łatwiej będzie ci usunąć peelingiem zaskórniki.
    Jak usunąć wągry na nosie? Jeśli szukasz szybkiego sposobu na pozbycie się wągrów, to zastosuj plasterki i maski przeznaczone typowo do usuwania wągrów. Takie produkty wykazują silne działanie, a więc nie możesz stosować ich zbyt często. Rewelacyjnie sprawdzą się jednak przed ważnym wyjściem.

    Głębokie wągry – usuwanie

    Jak usunąć głębokie wągry? To może okazać się szalenie trudne, a wręcz nawet niemożliwe. Pod żadnym pozorem nie wyciskaj wągrów. Jeśli wągry są bardzo duże i głębokie, to najlepiej udaj się do kosmetologa, który zastosuje specjalne preparaty i zabiegi, np. wodorowe oczyszczanie twarzy.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Klaudia Borycka
    Klaudia Borycka

    Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.