Data publikacji:

Jak usunąć odcisk?

Masz na stopie lub palcach odciski? Nie wiesz, jak się ich pozbyć? Zapraszamy do poniższego poradnika – podpowiadamy w nim, jak usunąć odcisk. Ponadto raz na zawsze wyjaśniamy, czym jest odcisk i jak odróżnić go od modzeli czy nagniotek. Zapraszamy do lektury!
jak usunąć odcisk

Jak usunąć odcisk? Jak wygląda odcisk?

Zastanawiasz się, jak usunąć odcisk? Zanim o tym opowiemy, najpierw wyjaśnijmy, jak odcisk wygląda i jak odróżnisz go od innych zmian, m.in. modzeli.
Odcisk to zazwyczaj niewielkie i niezbyt szerokie zgrubienie, które wnika bardzo głęboko i ma swoje jądro, tzw. korzeń. Korzeń widać na pierwszy rzut oka – to mały, biały punkt na środku zmiany. Odcisk to zmiana, która jest bolesna! Powstaje ona na skutek długotrwałego ucisku jednego miejsca, np. kiedy nosisz źle dopasowane, niewygodne buty.
Gdzie pojawiają się odciski? Najczęściej na stopach, między palcami, na stawach palców, pod płytką paznokcia czy w wałach paznokciowych.

Jak usunąć odciski na stopach? Sprawdzone sposoby

Jak usunąć odciski z palców lub stopy? Istnieje na to kilka sposobów. Poniżej przedstawiamy kilka z nich. Pamiętaj, że leczone odciski powinny zniknąć w przeciągu dwóch do czterech tygodni. Zwłaszcza jeśli zmiany są małe i dość świeże. Usuwanie odcisków to jednak nie wszystko. Musisz wyeliminować czynnik, który odciski powoduje. Jeśli wiesz, że odcisk powstał przez konkretne obuwie, to po prostu przestań je nosić. I pamiętaj, że jeśli masz cukrzycę, choroby układu krążenia czy schorzenia związane z uszkodzeniem nerwów, to nie usuwaj odcisków na własną rękę. Udaj się z nimi do lekarza.
  • Piłowanie
  • Mowa o piłowaniu odcisków pumeksem. Jak prawidłowo wykonać takie piłowanie? Najpierw namocz stopy. Zrób to w ciepłej wodzie z dodatkiem oliwki. Mocz tak stopy przez około 10–15 minut. Potem możesz zabrać się za piłowanie. Pamiętaj, aby przed piłowaniem zmoczyć pumeks. Teraz delikatnie piłuj zmianę. Rób to ruchami okrężnymi lub posuwistymi.
    Odcisku nie możesz spiłować w całości za pierwszym razem! Spiłuj tylko jego wierzchnią warstwę. Gdy spiłujesz za dużo, możesz wywołać krwawienie, a nawet zakażenie. W tej metodzie kluczem jest cierpliwość. Raz na kilka dni piłuj delikatnie odcisk. W końcu zmiana zniknie.
    Pamiętaj, aby po zabiegu z piłowaniem nawilżyć skórę stóp. Użyj do tego silnie nawilżającego kremu przeznaczonego do pielęgnacji stóp. Świetnie sprawdzą się w tym przypadku dermokosmetyki.
  • Plastry na odciski
  • Jak usunąć odcisk na palcu lub stopie? Zastosować środki bez recepty, m.in. plastry na odciski. Takie plastry będą bezpieczne i świetnie sprawdzą się w przypadku leczenia niewielkich i świeżych odcisków. Ponadto to świetna opcja dla osób, które mają wrażliwą skórę i piłowanie jest dla nich zbyt inwazyjnym zabiegiem. Plastry stosuj zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu.
    Zastanawiasz się, jak usunąć odcisk u dziecka? Sprawdzą się wszystkie z wyżej wymienionych metod.

    Odcisk na stopie z korzeniem – jak usunąć?

    Jak usunąć odcisk z korzeniem? Taki bolący odcisk na stopie może być nie lada udręką. Ale wyjaśnijmy sobie jedno – każdy odcisk na stopie ma korzeń. Jeśli twoja zmiana przypomina odcisk, ale nie boli i nie ma białego środka, czyli właśnie korzenia, to jest to modzel.
    Niewielkie odciski na stopie często znikają samoistnie (po wyeliminowaniu czynnika, który je powoduje) lub po krótkim domowym leczeniu. Jeśli odcisk jest duży, wyjątkowo boli albo znalazł się w ciężkim do samodzielnego leczenia miejscu, to wówczas należy udać się z nim do lekarza – najlepiej podologa. Podolog usunie cały odcisk wraz z nawet bardzo głębokim korzeniem. W dodatku bez ryzyka wywołania infekcji.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Klaudia Borycka
    Klaudia Borycka

    Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.