Data modyfikacji:

Jak szybko pozbyć się kataru?

Okres jesienno- zimowy to czas występowania różnego rodzaju infekcji. Jedną z bardziej uciążliwych jest nieżyt nosa popularnie nazywany katarem. Jest to dolegliwość wirusowa. Popularnym powiedzeniem jest, że „katar leczony trwa tydzień, a nieleczony 7 dni”. Czy na pewno jest to prawda? Nie wiesz, jak szybko pozbyć się kataru? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedzi na nurtujące cię pytania.
Cold flu season, runny nose. Sick girl on bed sneezing in handkerchief in bedroom

Skąd bierze się katar?

W wyniku stanu zapalnego w śluzówce nosa dochodzi do gromadzenia nadmiernej ilości wydzieliny. Wydzielina upośledza drożność nosa. Dodatkowo powoduje kichanie oraz upośledza węch i smak. Dolegliwościami towarzyszącymi nieżytowi nosa są: ból głowy, łzawienie oczu, suchość i podrażnienie skóry w okolicy nosa. Leczenie kataru to leczenie objawowe, czyli usuwanie uciążliwych objawów w postaci wydzieliny z nosa. Warto walczyć z katarem, ponieważ szybkie uporanie się z tą przypadłością ułatwi nam codzienne funkcjonowanie. 

Jak szybko pozbyć się kataru? Jak pozbyć się kataru w jeden dzień domowym sposobem?

Najpopularniejszym babcinym sposobem na katar jest tak zwana parówka. Do gorącej wody można dodać sól, olejki eteryczne lub najpopularniejszy Amol i następnie wdychać powstałą parę wodną pod ręcznikiem. Głowę należy trzymać około 45 centymetrów nad miską z wodą. Przy wdychaniu pary wodnej należy pamiętać, aby oddychać przez nos. Już po kilku minutach można odczuć ulgę. Oddychanie jest zdecydowanie ułatwione. Warto zwrócić uwagę na olejki eteryczne, takie jak eukaliptusowy, anyżowy, rozmarynowy, tymiankowy czy sosnowy. W składzie tych olejków eterycznych znajdują się substancje o działaniu przeciwwirusowym. Znacznie skracają one czas trwania nieżytu nosa. 
Babcinym sposobem na katar jest również herbata z sokiem malinowym, pomarańczą, cytryną, goździkami, anyżem, cynamonem i kardamonem. Taki napar posiada dużo witaminy C i składników przeciwzapalnych oraz przeciwwirusowych. Dostarczając tych składników do organizmu, można zmniejszyć uciążliwy katar i ułatwić oddychanie.
Kolejną sprawdzoną metodą na szybkie pozbycie się kataru jest irygacja nosa solą fizjologiczną lub wodą morską. Jak ją wykonać? Należy napełnić roztworem strzykawkę. Następnie zatkać jedno nozdrze, odchylić głowę do tyłu i wstrzyknąć roztwór do drugiego nozdrza, jednocześnie wdychając powietrze. Kolejnym krokiem jest wydmuchanie nosa. Całość należy powtórzyć w drugim nozdrzu. Irygacja natychmiastowo udrażnia nos i usuwa nadmierną wydzielinę. Oddychanie jest znacznie ułatwione, a uciążliwe objawy kataru zmniejszone. 
Zatkany nos można szybko odetkać dzięki gorącemu prysznicowi lub spożyciu pikantnej potrawy. Jednak efekty są odczuwalne tylko chwilowo.
Istnieje też wiele preparatów w różnych formach z olejkami eterycznymi w składzie. Ich zastosowanie ułatwia oddychanie nosem, zwłaszcza podczas snu. Najczęściej są stosowane u dzieci, aby znacznie ułatwić im oddychanie. Jak szybko pozbyć się kataru u dziecka? Dobrym rozwiązaniem są plasterki, które można nakleić na ubranie dziecka. Oprócz plasterków można zastosować również żel, który wmasowuje się w skórę. Uwalniające się olejki eterycznie powodują, że katar jest mniej uciążliwy, a oddychanie łatwiejsze. Wśród olejków eterycznych zawartych w preparatach można znaleźć miętę, lawendę, rozmaryn, sosnę czy eukaliptus. Składniki te są bezpieczne do stosowania u dzieci. 
U dorosłych doskonale sprawdzą się również aerozole, które znacznie skrócą czas trwania choroby. Aerozole mogą zawierać w składzie różne substancje aktywne, które zmniejsza stan zapalny w śluzówce nosa i zmniejszają wytwarzanie wydzieliny. U alergików i dzieci, a także u każdej osoby dorosłej doskonale sprawdzi się roztwór wody morskiej. Woda morska skutecznie oczyszcza jamy nosa z zalegającej wydzieliny. Dodatkowo nie posiada żadnych składników uczulających, dlatego jest dobrym wyborem dla dzieci i alergików. Jeżeli decydujemy się na jakiś aerozol z substancją aktywną, warto zwrócić uwagę na ksylometazolinę. Jest to substancja obkurczająca naczynia krwionośne w śluzówce nosa. Dzięki temu zostaje zmniejszony obrzęk błony śluzowej nosa. Ksylometazolina jest najczęściej spotykaną substancją aktywną w preparatach na katar.
Dodatek mentolu do preparatów na katar sprawia, że oddychanie jest ułatwione. Dlaczego? Mentol powoduje uczucie chłodu, które łagodzi dyskomfort odczuwany na błonach śluzowych nosa.
Warto podkreślić, że każdy z preparatów należy stosować zgodnie z zaleceniami znajdującymi się na opakowaniu lub ulotce. W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Jest to ważne, aby uniknąć objawów niepożądanych. Jeżeli katar utrzymuje się dłużej niż tydzień, należy udać się do specjalisty, aby sprawdzić, czy wszystko w naszym organizmie jest w porządku. 
Zdjęcie: Envato Elements