Data publikacji:

Jak pozbyć się szumu w uszach?

Przyczyny nieprzyjemnego szumu w uszach mogą być bardzo różne. W wielu sytuacjach można poradzić sobie w warunkach domowych, jednak jeśli dolegliwości mają charakter nawracający i są bardzo uciążliwe, należy skonsultować się z lekarzem. Jak pozbyć się szumu w uszach? Stanie się to łatwe, jeśli znajdziesz przyczynę problemu. Jeśli jednak nie jest ona oczywista, warto zacząć od poprawy trybu życia.
jak się pozbyć szumów w uszach

Szum w uszach – skąd się bierze?

To, co określamy mianem szumów usznych, nie zawsze jest dosłownie szumem. Może to być również dzwonienie, pstrykanie, pisk, dzwonienie czy stukanie, czyli wszystkie przeszkadzające dźwięki, które nie są słyszane przez inne osoby. Takie doznania bardzo utrudniają codzienne funkcjonowanie, dlatego w przypadku ich występowania warto zastanowić się, jak najszybciej pozbyć się szumu w uszach.
Jakie są przyczyny pojawienia się nieprzyjemnych, subiektywnie odczuwalnych odgłosów? Odpowiadają za nie między innymi:
  • uraz akustyczny spowodowany przebywaniem w bardzo hałaśliwym środowisku, na przykład na koncercie, lub słuchaniem głośnej muzyki;
  • powikłania po infekcji górnych dróg oddechowych lub choroba ucha;
  • nadciśnienie;
  • przemęczenie, bezsenność, stres;
  • uraz czaszki;
  • skutki uboczne przyjmowanych leków;
  • zaleganie woskowiny;
  • choroba Meniere’a;
  • nerwiak nerwu słuchowego;
  • otoskleroza;
  • zwyrodnienia kręgosłupa;
  • stosowanie używek.
  • Jak pozbyć się szumu w uszach? Czy wizyta u lekarza jest konieczna?

    Z szumami usznymi nie zawsze trzeba iść do lekarza. Jeśli zdarzają się sporadycznie lub widać, że są jednym z objawów infekcji, która i tak jest leczona, można poczekać, aż sytuacja sama się unormuje. Czasami wystarczy lepiej zadbać o swój organizm, stosując domowe sposoby na to, jak pozbyć się szumu w uszach.
    Najczęściej jednak warto skonsultować się ze specjalistą, nawet lekarzem pierwszego kontaktu. Podczas wizyty będzie on w stanie zebrać wywiad, zapyta, w jakich sytuacjach pojawiają się dolegliwości, czy jest to dwustronny, czy jednostronny szum w uszach, jakie leki przyjmuje pacjent i czy przechodził niedawno infekcję górnych dróg oddechowych. Badanie połączone z dokładnym wywiadem pozwoli lekarzowi ustalić przyczynę lub odesłać pacjenta do stosownego specjalisty.
    Do jakiego lekarza pójść, żeby dowiedzieć się, jak pozbyć się szumu w uszach? Najczęściej udajemy się najpierw na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu, który następnie kieruje nas do specjalisty. Można również umówić się od razu na wizytę prywatną do laryngologa, audiologa lub neurologa, w zależności od tego, jaka jest najbardziej prawdopodobna przyczyna szumów.

    Dwustronny czy jednostronny szum w uszach?

    Zazwyczaj dziwne wrażenia dźwiękowe pojawiają się symetrycznie, jednak zdarza się również jednostronny szum w uszach. Dla lekarza przeprowadzającego badanie ma duże znaczenie, czy dolegliwość dotyczy tylko jednej strony – może to świadczyć o nerwiaku nerwu słuchowego lub chorobie Meniere’a. Oczywiście przyczyna jednostronnych szumów może być też zupełnie banalna, na przykład zaleganie woskowiny lub infekcja ucha, jednak w takiej sytuacji nie powinno się odwlekać wizyty u specjalisty. Dwustronny szum uszny zdarza się dużo częściej, a jego przyczyn może być bardzo wiele.

    Szum w uszach – jak się go pozbyć? Domowe sposoby na szum w uszach

    Osoby zmagające się z dziwnymi wrażeniami dźwiękowymi często zadają sobie pytanie, jak pozbyć się szumu w głowie. Jeśli dobrze zdajesz sobie sprawę, że jesteś bardzo narażony na stres i prowadzisz ryzykowny czy niezdrowy tryb życia, skuteczne mogą okazać się najprostsze domowe sposoby na szum w uszach.

    Rezygnacja z używek

    Dużo palisz, regularnie pijesz alkohol, a bez kofeiny nie przeżyjesz nawet jednego dnia? Prowadząc taki tryb życia, nie możesz się dziwić, że jesteś narażony na szum w uszach. Jak się go pozbyć? Zacznij od ograniczenia używek. Niestety mają one ogromny wpływ na pracę mózgu i funkcjonowanie całego organizmu.

    Zdrowa dieta

    Urozmaicony jadłospis, uwzględniający zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze jest niezbędny, żeby organizm pracował jak w zegarku. Im jesteśmy starsi, tym dotkliwiej odczuwamy negatywne skutki niedoborów i źle zbilansowanej diety. Ponadto jedną z przyczyn wystąpienia objawów może być anemia lub nadciśnienie. Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się szumu w uszach w początkowym stadium występowania tej dolegliwości, zacznij od poprawy zawartości swojego talerza.

    Wypoczynek

    Bezsenność, stres i przemęczenie to winowajcy wielu różnych nieprzyjemnych objawów, w tym szumów usznych. Takie dolegliwości mogą być sygnałem świadczącym o tym, że organizm dopomina się odpoczynku. Jesteś przepracowany? Postaraj się znaleźć czas na wypoczynek. Bezsenność czy nieustanny stres mogą być objawami poważniejszych problemów, na przykład depresji lub zaburzeń lękowych. Jeśli podejrzewasz, że tak może być w twoim przypadku, udaj się do specjalisty. Pomocna w radzeniu sobie z trudnościami jest terapia poznawczo-behawioralna.

    Leki bez recepty na szum w uszach i inne metody leczenia

    Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, jak poradzić sobie z dziwnymi wrażeniami słuchowymi i zlikwidować je już na zawsze. Ze względu na różne źródła takich dolegliwości, problem jest bardzo złożony. Jak pozbyć się szumu w uszach? Kiedy lekarz ustali przyczynę dolegliwości, będzie mógł dostosować do niej stosowne leczenie. Czasami są to tabletki, niekiedy konieczny będzie zabieg, zdarza się też, że jedyną metodą na pozbycie się dolegliwości jest zmiana stylu życia i psychoterapia.
    Czy istnieją leki bez recepty na szum w uszach? Tak, wspomagająco można stosować leki i sprawdzone suplementy diety skierowane do osób z tym problemem. Najczęściej zawierają one miłorząb japoński (ginkgo biloba), który poprawia ukrwienie mózgu i rozszerza naczynia krwionośne.
    A co z tradycyjnymi sposobami leczenia? Należy zachować wobec nich dystans. Popularne jest stosowanie czosnku na szum w uszach, jeśli jest on spowodowany infekcją. Taka metoda nie jest zalecana, może bowiem prowadzić do podrażnienia przewodu słuchowego.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym