Data publikacji:

Jak się pozbyć grubych paznokci?

Grube, przebarwione paznokcie u dłoni lub stóp nikomu nie dodają uroku. Defekt ten może mieć przyczyny zarówno zdrowotne, jak i mechaniczne. Czasem się zdarza, że zgrubiałe paznokcie są wynikiem naturalnych procesów starzeniowych. Sprawdź, co sygnalizują i jak pozbyć się grubych paznokci.
Jak się pozbyć grubych paznokci

Twarde i żółte paznokcie u nóg lub rąk

Paznokcie, choć nie odgrywają istotnej roli w codziennym funkcjonowaniu człowieka, pełnią funkcję głównie estetyczną. Większość osób chce, by prezentowały się schludnie, a panie dodatkowo ozdabiają je, wybierając rozmaite metody stylizacji. Trzeba jednak wiedzieć, że stan paznokci może alarmować o różnych problemach zdrowotnych.
Jednym z niepokojących sygnałów są grube, przebarwione paznokcie. Objaw ten dotyczy zarówno paznokci u stóp, jak i dłoni oraz może mieć związek z:
 • grzybicą paznokci,
 • chorobami wątroby,
 • paleniem tytoniu (dotyczy paznokci u rąk),
 • nieodpowiednimi metodami manicure'u i pedicure'u,
 • niedoborami witamin i minerałów.
 • Gdy pojawią się u ciebie zgrubiałe paznokcie, warto odwiedzić dermatologa, który szybko określi źródło problemu. Samodzielne dochodzenie do tej wiedzy może zająć ci sporo czasu. Tymczasem, np. w grzybicy paznokci, liczy się szybkość działania: zwlekanie z podjęciem leczenia może doprowadzić do deformacji, a nawet utraty paznokcia. Specjalista może zalecić wykonanie kilku badań, w tym morfologię krwi, testy wątrobowe, jak również pobrać próbkę paznokcia do wykonania badań mykologicznych.

  Jak pozbyć się grubych paznokci?

  Mamy dobre wieści: niezależnie od źródła problemu, grube i żółte paznokcie można wyleczyć. Jeśli ich przyczyną jest stan zdrowia, leczenie należy rozpocząć oczywiście od stosowania leków zaleconych przez lekarza. Ponadto istnieje kilka domowych sposobów na grube paznokcie, które poprawią ich wygląd.

  Zrogowaciałe paznokcie u nóg – domowe sposoby

  Zaczęłaś leczyć przyczynę zgrubiałych paznokci i jednocześnie chcesz szybko poprawić ich wygląd? Sprawdź, jakie metody masz do dyspozycji. Podpowiadamy, jakie są domowe sposoby na grube i żółte paznokcie.

  Olejek cytrynowy – sposób na twarde i żółte paznokcie

  Olejek eteryczny z cytryny jest bogaty w substancje o działaniu keratolitycznym. Powoduje zmiękczenie płytki paznokciowej, jej delikatne złuszczenie, a także rozjaśnienie. Regularne stosowanie olejku cytrynowego poprawi stan zgrubiałych paznokci.

  Olej tamanu – sposób na paznokcie z grzybicą

  Grube i żółte paznokcie to charakterystyczny objaw grzybicy. Oprócz metod zaleconych przez dermatologa możesz walczyć z nią, stosując naturalne metody. Olejek tamanu znany jest z działania antygrzybicznego. Stosowany codziennie szybko poprawi stan grubych i żółtych paznokci u nóg bądź rąk.

  Gotowe preparaty na zgrubiałe paznokcie

  Leczenie zgrubiałych paznokci możesz przeprowadzić, stosując gotowe odżywki czy serum. Środki tego typu zasilają płytkę w dobroczynne składniki, stymulując wzrost zdrowego paznokcia.

  Woda utleniona – domowy sposób na zrogowaciałe paznokcie

  Nadtlenek wodoru, czyli woda utleniona, działa antyseptycznie, zmiękczająco i rozjaśniająco. Przemywanie nią paznokci raz dziennie powinno poprawić ich wygląd.

  Jak obciąć zgrubiałe paznokcie?

  Warto pamiętać, wygląd już wyrośniętych paznokci bardzo trudno zmienić. Powyższe sposoby mają na celu zapewnienie wzrostu zdrowej płytki paznokciowej o prawidłowej grubości. Starą, zgrubiałą płytkę należy regularnie ścinać. Jak to robić?
 • Piłowanie paznokci, które są bardzo grube, może być problematyczne. Zainwestuj w dobre, ostre cążki, które ułatwią pozbywanie się przerośniętej płytki.
 • Obcinając paznokieć u nóg, nadawaj mu lekko kwadratowy kształt, co zapobiegnie jego wzrastaniu.
 • Po obcinaniu paznokci lekko wygładź je szklanym lub papierowym pilniczkiem.
 • Zgrubiałe paznokcie – kiedy do podologa?

  Czasem grube paznokcie stanowią poważniejszy problem – nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale także wrastają, powodując ból. Gruby paznokieć może stanowić kłopot podczas zakładania obuwia. W takich sytuacjach nie warto zwlekać z wizytą u podologa, czyli eksperta od zdrowia stóp i paznokci.
  Podolog dysponuje specjalnymi narzędziami, które pozwalają mu na dokładne i szybkie opracowanie zgrubiałych paznokci. Należą do nich frezy metalowe, ceramiczne i diamentowe. W razie rozpoznania grzybicy paznokci specjalista zaleci stosowanie odpowiednich maści lub płynów.

  Zgrubiałe paznokcie a manicure i pedicure

  Lecząc grube i żółte paznokcie, warto tymczasowo zrezygnować z malowania ich lakierami do paznokci. Zarówno tradycyjne preparaty, jak i hybryda czy żel utrudniają dostęp tlenu do płytki, co wydłuża proces leczenia. Na czas terapii odstaw ulubione lakiery i ozdoby, zastępując je preparatami leczniczymi.

  Jak pozbyć się grubych paznokci? Podsumowanie

  Grube paznokcie mogą być objawem grzybicy, kłopotów z funkcjonowaniem wątroby, niedoborów żywieniowych i innych problemów zdrowotnych. Gdy się pojawią, warto odwiedzić lekarza, który pomoże znaleźć ci przyczynę dolegliwości. Aby szybko poprawić wygląd zgrubiałej płytki, możesz posiłkować się zarówno domowymi metodami, jak i gotowymi kosmetykami. Dobrym pomysłem będzie także seria spotkań z podologiem, który w fachowy sposób zadba o dotknięte problemem paznokcie.
  Zdjęcie: Envanto Elements