Data publikacji:

Jak golić miejsca intymne, by uniknąć podrażnień?

Golenie strefy bikini dla wielu osób to obowiązkowy element dbania o higienę. Trzeba jednak pamiętać, że skóra tych okolic jest niezwykle wrażliwa, dlatego niepoprawnie przeprowadzona depilacja może doprowadzić do podrażnień. Jak golić miejsca intymne, by cieszyć się gładką i zdrową skórą jak najdłużej?
golenie miejsc intymnych

Jak golić miejsca intymne, czyli idealnie gładkie bikini

Postawmy sprawę jasno: wcale nie musisz golić okolic bikini i to jest w zupełności w porządku! Wiele osób twierdzi, że usuwanie włosków ze stref intymnych jest zbędne i szkodliwe, a zaprzestanie golenia to pożegnanie z dokuczliwymi podrażnieniami. Jeśli więc nie czujesz takiej potrzeby, postaw na naturę – włosy w tych miejscach są czymś zupełnie naturalnym.

Niemniej jednak, zdecydowana większość osób wciąż szuka sposobu na to, aby pozbywać się włosków z „tych” okolic. Jednak jak to robić, by nie borykać się z przykrymi następstwami – podrażnieniami, pieczeniem, wrastającymi włoskami? Czy istnieje sposób na bezinwazyjne golenie miejsc intymnych?

Czym golić miejsca intymne?

To pierwsze pytanie, które należy sobie zadać. Metod usuwania owłosienia jest bowiem co najmniej kilka, a każda z nich ma swoje wady i zalety. Odpowiedzi na to, która z nich jest najlepsza, musisz udzielić sobie samodzielnie.
  • Maszynka jednorazowa
Czyli najpopularniejsza metoda usuwania włosków na świecie. Zalety? Jest tania, łatwo dostępna, prosta w użyciu. To właśnie od niej większość osób rozpoczyna przygodę z goleniem.

Niestety, to właśnie popularna „jednorazówka” jest najmniej łaskawa dla skóry okolic bikini. Ostrza ścinają nie tylko włoski, ale także zdzierają ochronną warstwę naskórka, powodując podrażnienia. Ponadto włoski golone maszynką mogą wrastać. Włosy po goleniu odrastają już po dwóch dniach.

Jeśli jednak golenie maszynką dla ciebie jest najlepszym rozwiązaniem, dowiedz się, jak robić to prawidłowo. Jaką maszynką golić miejsca intymne? Koniecznie ostrą, z kilkoma ostrzami oraz nawilżającym paskiem. Pamiętaj, że im ostrzejsza maszynka, tym szybciej usuniesz włosy bez szkody dla skóry.

Jak dobrze golić miejsca intymne maszynką?

  1. Bikini gól tylko podczas kąpieli, gdy włoski są wilgotne, a skóra rozpulchniona pod wpływem ciepła.
  2. Nanieś na włoski żel lub piankę do golenia. Nigdy nie gól się „na sucho”!
  3. Włoski najlepiej golić w kierunku „z włosem”, aby zminimalizować podrażnienia. Wiemy jednak, że ta metoda nie zapewnia absolutnej perfekcji. Gdy golisz się pod włos, rób to delikatnie, nie przyciskając maszynki mocno do skóry.
  4. Maszynkę jednorazową możesz wykorzystać ponownie pod warunkiem, że ostrze pozostaje ostre. Po każdym użyciu umyj ją mydłem i spryskaj środkiem dezynfekującym.

Czym golić miejsca intymne? Sekrety depilatora

Kolejna propozycja to depilator, którego zaletą jest to, że nie ścina włosków przy skórze, a wyrywa je z cebulkami. Dzięki temu, efekt depilacji pozostaje trwały nawet do dwóch tygodni. Dużą wadą golenia depilatorem jest jednak bolesność zabiegu. Dodatkowo nie nadaje się on do precyzyjnego golenia okolic bikini.
Jeśli jesteś osobą odporną na ból i chcesz uzyskać trwały efekt, depilator przypadnie ci do gustu. Podobnie jak maszynkę, warto stosować go podczas lub zaraz po kąpieli, gdy skóra jest delikatnie rozpulchniona. Bardzo ciekawym udogodnieniem są depilatory z funkcją chłodzenia, które łagodzi odczucia bólowe.

Krem do depilacji okolic intymnych

Krem do depilacji to niebolesna i prosta metoda usuwania włosków. Wystarczy nałożyć go na wybraną okolicę, odczekać chwilę, a następnie zebrać osłabione włoski szpatułką. Trwałość rezultatu jest porównywalna do tego, który oferuje maszynka – już po dwóch dniach od zabiegu pojawiają się nowe, wyczuwalne włoski.
Jeśli chcesz wypróbować krem do depilacji okolic bikini, nałóż go wyłącznie na wzgórek łonowy. Nie należy aplikować kremu na okolice narządów intymnych – może znacząco podrażnić śluzówkę!

Depilacja IPL – trwały sposób na golenie miejsc intymnych

Kolejną propozycją jest innowacyjna metoda usuwania owłosienia w domu – depilator IPL. Depilacja światłem pozwoli ci się pozbyć włosków raz na zawsze – z reguły wystarczy kilkanaście zabiegów.

Najlepsze depilatory IPL, takie jak Philips Lumea, posiadają specjalne końcówki przeznaczone do depilacji stref intymnych. Urządzenie „skanuje” włos, dobierając moc działania, a następnie emituje wiązkę światła, która uszkadza cebulkę. Pamiętaj, aby dzień przed zabiegiem zgolić włoski maszynką, co ułatwi urządzeniu dotarcie do mieszków włosowych.
Uwaga: po zabiegu IPL stosuj wyłącznie specjalne kosmetyki łagodzące. Po tej odmianie depilacji należy przez pewien czas wstrzymać się od stosowania peelingów czy balsamów brązujących.

Jak dobrze golić miejsca intymne? Stosuj kosmetyki łagodzące

Niezależnie od wybranej metody depilacji, po zabiegu należy zastosować preparat łagodzący. Tego rodzaju kosmetyki występują w postaci kremów, balsamów i żeli. Warto wybrać preparat na bazie naturalnych składników, zawierający aloes, alantoinę czy pantenol. Po goleniu nie stosuj żadnych drażniących środków dezynfekujących, takich jak woda utleniona.

Jak golić miejsca intymne, by włoski nie wrastały? Pamiętaj o peelingu

2-3 dni po wykonanej depilacji (poza depilacją IPL), zastosuj delikatny peeling ziarnisty, który usunie martwy naskórek i ułatwi nowo wyrastającym włoskom przebicie się na powierzchnię. Dzięki temu unikniesz nieestetycznych krostek i uczucia swędzenia.
Wiesz już, w jaki sposób golić miejsca intymne, aby zminimalizować podrażnienia i wydłużyć rezultat zabiegu. Wybierz najlepszą dla siebie metodę!
  
Autorka: Joanna Stanuch