Data modyfikacji:

Jak chodzić o kulach? Czy chodzenie o kulach jest trudne?

Urazy w obrębie kolan, kostek i innych miejsc kończyn dolnych bywają bardzo bolesne, ale też kłopotliwe. To nie tylko wyłączenie na znaczny okres z aktywności fizycznej, ale też trudności w poruszaniu się. Często, aby odciążyć nogę lub móc przemieszczać się o własnych siłach, stosuje się ortezy i kule. Jest to wymagane również po różnego rodzaju zabiegach i planowanych operacjach. Wówczas zalecane jest chodzenie z pomocą jednej lub dwóch kuli. Jak chodzić o kulach, aby możliwe było bezpieczne poruszanie się zarówno po terenie płaskim czy schodach oraz jak chodzić w ortezie o kulach? Sprawdź i spróbuj, a zobaczysz, że chodzenie o kulach bez obciążenia urazu wcale nie jest takie trudne.
jak chodzić o kulach

Czym są ortezy i kule ortopedyczne?

Kule ortopedyczne to specjalistyczny sprzęt, który stanowi punkt podparcia w sytuacji, gdy konieczne jest odciążenie kończyn dolnych wskutek urazu, złamania, porażenia, amputacji kończyny czy też przy występowaniu chorób reumatologicznych. Wśród stosowanych kul wyróżnić można kule łokciowe i pachowe. Pierwszy typ podpiera rękę i 1/3 przedramienia od strony łokcia. Sprzęt z punktem podparcia pod pachą zalecany jest osobom o słabych kończynach górnych lub z występowaniem urazów w ich obrębie.
Właściwe chodzenie o kulach bez obciążania chorych miejsc stanowi udogodnienie i jedną z form rehabilitacji. Jak chodzić o kulach z nogą w gipsie lub w przypadku gdy zalecane jest stosowanie tylko jednego akcesorium?

Jak prawidłowo chodzić o kulach? Rodzaje chodu

Chociaż wiele osób w obliczu konieczności korzystania z kuli ortopedycznych zastanawia się, jak chodzić o jednej kuli, w każdym przypadku zalecane jest stosowanie dwóch kuli naraz, aby możliwie najpełniej odwzorować prawidłowy wzorzec chodzenia. Wówczas mięśnie biorące udział w całym procesie pracują równomiernie, a powstanie różnego rodzaju przeciążeń czy nadwyrężeń zostaje zminimalizowane.
Wśród możliwych sposobów prawidłowego poruszania się o kulach wyróżnić można trzy typy chodu. Jest to ruch:
  • czterotaktowy, gdzie naprzemiennie wysuwane są nogi wraz z przeciwną kulą, a następnie dostawiona zostaje druga noga wraz z drugą kulą;
  • trzytaktowy, gdzie najpierw do przodu przesunięte zostają obie kule jednocześnie, a następnie dostawiona zostaje kończyna z urazem i na końcu zdrowa;
  • dwutaktowy, nazywany też kangurowym, polegający na jednoczesnym przesunięciu i oparciu obu kul w przód oraz dostawieniu obu kończyn dolnych naraz.
  • Odpowiadając na pytanie, jak prawidłowo chodzić o kulach ze złamaną nogą lub innym urazem, ruchem najbardziej zbliżonym do fizjologicznego jest tryb kangurowy. W każdym przypadku jednak, aby poruszać się o kulach w sposób bezpieczny, należy chwycić je w zdecydowany sposób i przenieść do przodu na odległość kąta około 45 stopni, pamiętając cały czas o przenoszeniu ciężaru na ręce. Nogi należy przemieszczać tak, aby po wykonaniu kroku stopy znajdowały się tuż przy kulach.
    A jak chodzić o kulach z ortezą? W takiej sytuacji często stosuje się ruch trzytaktowy. Należy pamiętać, aby noga, na której znajduje się orteza, pozostawała w kontakcie z podłożem i spoczywała na nim w sposób luźny, bez nacisku. Podobnie też rzecz ma się z kwestią, jak chodzić o kulach po endoprotezie biodra. Wówczas kule powinny być też nieco szerzej rozstawione niż szerokość bioder (litera A) i być przenoszone jednocześnie z kończyną, w której znajduje się endoproteza.

    Jak chodzić o kulach po schodach?

    Podczas chodzenia po schodach o jednej kuli, pierwszy krok wykonać powinna noga silniejsza i sprawniejsza wraz z kulą znajdującą się po tej samej stronie. Drugi krok trzeba wykonać przez nogę chorą, jednak możliwie z podparciem o poręcz. Jeśli do dyspozycji są dwie kule, podobnie jak w poprzednim przypadku, pierwszy krok powinna wykonać noga sprawniejsza lub zdrowa. Kolejny krok wykonuje noga chora jednocześnie z obiema kulami.
    Natomiast podczas schodzenia sytuacja jest odwrotna. Najpierw zestawić na niższy stopień należy chorą nogę jednocześnie z obiema kulami, a następnie dostawić do nich kończynę zdrową.

    Jak chodzić o kulach na jednej nodze?

    Niekiedy zdarza się, że jedna z kończyn dolnych zostaje całkowicie wyłączona z możliwości obciążenia i korzystania, np. wskutek złamania nogi i umieszczenia jej w gipsie. Wówczas kluczowe staje się pytanie, jak chodzić o kulach na jednej nodze. W tej sytuacji obie kule trzeba umieścić przed sobą i wykonać krok chorą nogą tak, aby jej palce znalazły się na równi z kulami. Następnie ciężar ciała należy przenieść na kule i w swobodny sposób oprzeć chorą nogę o podłoże. Krok zdrową nogą wykonać trzeba na taką samą odległość, jak miało to miejsce w przypadku nogi chorej.
    Zastanawiając się, jak prawidłowo chodzić o jednej kuli, zawsze musi być ona umieszczona po stronie przeciwnej do kończyny z urazem i poruszać się w taki sam sposób jak ona.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Patrycja Wojas
    Patrycja Wojas

    Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!