Data publikacji:

Izotek: kompleksowy poradnik. Jakie są skutki uboczne? Kiedy można stosować? Jakie są przeciwwskazania?

Trądzik jest jedną z najczęściej występujących chorób skóry. Dotyka nie tylko młodzież w okresie dojrzewania, ale w wielu przypadkach także dorosłych ludzi, którzy mierzą się z nią przez lata. W trudnych przypadkach dermatolodzy zalecają terapię izotekiem, który zmniejsza aktywność gruczołów łojowych i redukuje ich wielkość. Jest to bardzo skuteczna broń w walce z odpornym na inne leki trądzikiem, jednak wiąże się z różnymi skutkami ubocznymi. Czym dokładnie jest izotek i jak działa?
Izotek: kompleksowy poradnik.

Co to jest izotek?

Izotek, czyli izotretynoina (isotretinoin), to organiczny związek chemiczny, syntetyczna pochodna witaminy A, należąca do grupy retinoidów. Jest to lek stosowany w przypadku ciężkich w przebiegu odmian trądziku, odpornych na standardowe (prawidłowo przeprowadzone) metody leczenia o charakterze bakteriobójczym. Działanie izotretynoiny polega na zmniejszaniu aktywności gruczołów łojowych i powstrzymaniu ich wzrostu, ponadto ma silne właściwości przeciwzapalne.
Izotek zwalcza najcięższe odmiany problemów skórnych, do których zalicza się trądzik guzkowy, skupiony, bliznowcowy oraz trądzik z ryzykiem powstawania trwałych blizn.

Izotek – efekty

Izotek daje efekty, jakich nie udało się wcześniej osiągnąć „delikatniejszym” sposobom walki z trądzikiem, takim jak antybiotyki przyjmowane doustnie czy preparaty stosowane miejscowo. Poza potwierdzonym działaniem zmniejszającym aktywność gruczołów łojowych, izotretynoina działa przeciwzapalnie i wspomaga odbudowę komórek naskórka oraz niweluje zrogowacenia. Jest to bardzo skuteczna terapia, która zrewolucjonizowała walkę z trądzikiem. Przed podjęciem decyzji o stosowaniu leku, należy jednak dokładnie zapoznać się z zasadami, jakich trzeba przestrzegać przyjmując izotek. Przed i po terapii, a także w jej trakcie, konieczne jest wykonywanie niezbędnych badań oraz stały kontakt z lekarzem dermatologiem.

W jakiej formie przyjmuje się izotek – tabletki czy maść?

Najczęściej przyjmuje się izotek w tabletkach, podczas posiłków lub na czczo – w zależności od zaleceń lekarza i stosowanej dawki. Dostępne są również formy izoteku w maści, żelu czy kremie, do stosowania miejscowego. Postać leku dobiera dermatolog, oceniając zaawansowanie problemów skórnych. Niezależnie od formy leku, istotne jest stosowanie odpowiedniej pielęgnacji i nawilżanie skóry.

Izotek – dawkowanie

Należy pamiętać, że dawkowanie izoteku dobierane jest indywidualnie przez lekarza prowadzącego terapię i nie może być zmieniane samodzielnie przez pacjenta. Natężenie leku dostosowuje się do masy ciała oraz tego, jak bardzo zaawansowany jest trądzik. W przypadku wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych, dawka może być zmniejszana, aby pacjent stosował najwyższe możliwe dla niego do przyjęcia stężenie izotretynoiny.

Izotek – skutki uboczne, które mogą wystąpić

Pomimo bardzo zadowalających efektów stosowania terapii, izotek ma skutki uboczne, które mogą przybrać uciążliwą dla chorego formę. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia zależy od indywidualnych skłonności oraz tolerancji na składniki leku.
Do najczęstszych skutków ubocznych stosowania izotretynoiny należą:
  • niedokrwistość, nadpłytkowość lub małopłytkowość, podwyższone OB;
  • suchość oczu, zapalenie powiek lub spojówek;
  • suchość warg i jamy ustnej, zapalenia skóry i miejscowe złuszczanie naskórka;
  • bóle i zawroty głowy;
  • zwiększona senność, zmęczenie;
  • bóle stawów, mięśni;
  • krwawienia z nosa, suchość nosa;
  • reakcje alergiczne (szczególne ryzyko ponoszą osoby chorujące na astmę).
W początkowej fazie leczenia możliwe jest nasilenie zmian trądzikowych, które powinno zniknąć po około 10 dniach. Do rzadziej występujących przy izoteku skutków ubocznych należą: reakcje anafilaktyczne, depresja lub nasilenie jej objawów, łysienie, biegunki, wymioty, zaburzenia widzenia. W przypadku wystąpienia niepożądanych objawów konieczna jest konsultacja z lekarzem i odstawienie leku lub zmiana jego dawkowania.

Izotek a skutki uboczne: psychika

Podczas stosowania izoteku mogą wystąpić skutki uboczne związane z psychiką: depresja, stany lękowe, skłonność do agresji, wahania nastroju, a nawet myśli samobójcze czy chęć samookaleczenia się. Takie objawy mają miejsce bardzo rzadko, jednak należy mieć na uwadze, że istnieje ryzyko ich wystąpienia – przed rozpoczęciem terapii warto poinformować o tym fakcie najbliższe osoby, aby mogły świadomie oceniać i reagować na ewentualne zmiany w zachowaniu pacjenta.

Izotek a wypadanie włosów

Wśród skutków ubocznych stosowania izoteku jest wypadanie włosów. Po zakończeniu terapii ich stan jednak wraca do normy. Przy wystąpieniu tego problemu warto skonsultować z dermatologiem suplementację składników wzmacniających włosy.

Izotek – przeciwwskazania do rozpoczęcia terapii

Decyzja o rozpoczęciu stosowania terapii izotretynoiną powinna być poprzedzona szczegółowym wywiadem przeprowadzonym przez lekarza oraz wykonaniem niezbędnych badań. Należy poinformować dermatologa o swoim stanie zdrowia, przyjmowanych na stałe lekach, a także witaminach, suplementach diety czy ziołach.
Izotek – przeciwwskazania:
  • ciąża i okres karmienia piersią (jest to bezwzględny punkt, o którym więcej piszemy w kolejnej części tekstu);
  • alergia, nadwrażliwość na substancję czynną lub substancje pomocnicze oraz olej sojowy;
  • zwiększone stężenie lipidów we krwi;
  • hiperwitaminoza A;
  • niewydolność wątroby;
  • jednoczesne stosowanie kuracji tetracyklinami.

Izotek a ciąża

Podczas stosowania izotretynoiny oraz około 5 tygodni po jej zakończeniu nie wolno zajść w ciążę, ponieważ lek może wywołać poronienie lub bardzo ciężkie wady płodu. Izotek może przenikać przez łożysko, trafiać do pokarmu kobiety, jest też obecny w krążeniu wątrobowo-jelitowym, przez co jest bardzo niebezpieczny dla płodu. Chcąc rozpocząć terapię izotekiem, konieczna jest konsultacja ginekologiczna, rozpoczęcie antykoncepcji hormonalnej (w przypadku kobiet w wieku rozrodczym) oraz wykonanie testu ciążowego i późniejsze regularne powtarzanie go w trakcie i do 5 tygodni po zakończeniu terapii. Do tego czasu nie należy również oddawać krwi, aby nie została ona przetoczona kobietom w ciąży.

Izotek a alkohol

Nie ma danych dotyczących możliwych interakcji pomiędzy lekiem a alkoholem, jednak należy być ostrożny z przyjmowaniem jego dużych ilości.

Izotek a opalanie

Podczas stosowania terapii wykorzystującej izotek, opalanie należy ograniczyć do minimum. W przypadku braku możliwości całkowitego uniknięcia ekspozycji na słońce, konieczne jest stosowanie ochronnych kremów z filtrem UV, ponieważ istnieje ryzyko powstania trwałych blizn skórnych.

Podsumowanie: izotek – opinie, najczęstsze pytania i odpowiedzi

U osób stosujących izotek opinie są zdecydowanie pozytywne, ponieważ jest to bardzo skuteczny lek, przynoszący pożądane efekty, na które pacjenci często czekali wcześniej przez lata, stosując różne inne formy leczenia.

Izotek: najczęściej zadawane pytania

  1. Jak długo stosuje się izotek?
Czas trwania leczenia ustala indywidualnie dermatolog. Zazwyczaj są to około 16-24 tygodnie.
  1. Czy stosując izotek, pielęgnacja ma znaczenie?
Tak, odpowiednia pielęgnacja i nawilżanie skóry jest bardzo ważne, ponieważ jednym z najczęstszych objawów stosowania leku jest suchość skóry.
  1. Jak skuteczny jest izotek? Czy warto?
Terapia izotretynoiną jest najskuteczniejszą metodą walki z trądzikiem, jednak jest też bardzo obciążająca dla organizmu – decyzja o jej podjęciu musi być dobrze przemyślana.
  1. Kto może stosować izotek?
Izotek poleca się osobom zmagającym się z ciężkimi odmianami trądziku, który jest odporny na inne, mniej inwazyjne metody leczenia.
Rita Turbiarz
Rita Turbiarz

Chętnie piszę o tematach związanych ze zdrowiem, aktywnością fizyczną, dbaniem o dom i ogród oraz o ciekawych książkach, filmach i grach (dla dużych i małych), chociaż spod mojego pióra wychodzi o wiele więcej. Gdy już oderwę się od klawiatury, to ćwiczę jogę, staram się coraz lepiej poznawać roślinną kuchnię i marzę o własnym psiaku – może kiedyś!