Data publikacji:

Jaki inhalator wybrać i jak go używać? Polecane produkty

Inhalator umożliwia bezpośrednie podanie leków w postaci aerozoli do dróg oddechowych. Zwiększa to efektywność leczenia zwłaszcza u osób, które nie mogą połykać tabletek. Wybór odpowiedniego modelu inhalatora nie jest łatwy. Nie wiesz, jaki inhalator wybrać? Jak używać inhalatora? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedzi na nurtujące cię pytania!
inhalator
Inhalatory doskonale sprawdzają się w leczeniu zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jest to produkt medyczny, którego powszechnie używa się w szpitalach. Można również z powodzeniem wykorzystywać to urządzenie w warunkach domowych.

Jak działa inhalator?

Inhalatory działają za pomocą baterii bądź zasilacza, dzięki którym mogą pracować długo i nieprzerwanie. Sprzęt wytwarza minimalne pęcherzyki wzbogacone o substancje lecznicze przenikające nawet do najgłębiej położonych tkanek. Dodatkowy wskaźnik informuje o zbliżającym się wyczerpaniu leku w zbiorniku. Kolorowe egzemplarze inhalatorów zachęcają do ich użytkowania, co jest to szczególnie ważne wśród dzieci. Urządzenie doskonale sprawdza się zarówno w leczeniu okresowych infekcji, jak i przewlekłych chorób i może istotnie wpływać na poprawę stanu zdrowia. 

Jaki inhalator wybrać?

Poniżej przedstawiamy wybrane modele inhalatorów. Na pewno znajdziesz model odpowiedni dla siebie!

Inhalator pneumatyczno-tłokowy Microlife NEB 400

Ten inhalator może być śmiało używany przez wszystkich członków rodziny. Kształt misia sprawia, że jest szczególnie uwielbiany przez dzieci. Urządzenie charakteryzuje się bardzo cichą pracą. Inhalator rozpyla standardowe roztwory inhalacyjne, może być jednak używany także do leków wziewnych, przeznaczonych do leczenia na przykład astmy oskrzelowej. Sprawdzi się przy leczeniu schorzeń górnych i dolnych dróg oddechowych, takich jak stany zapalne zatok, nieżyt nosa, zapalenie oskrzeli czy płuc. Inhalator waży prawie 1,5 kilograma. Jest to urządzenie do stosowania w warunkach domowych

Inhalator akumulatorowy Medel Smart

Przenośne urządzenie, które umożliwia inhalację nawet w podróży. Dodatkowym atutem jest jego cicha praca. Pojemność zbiornika na lek to 6 ml. Urządzenie może być wykorzystywane przez wszystkich członków rodziny. W zestawie posiada akcesoria do inhalacji zarówno dzieci, jak i dorosłych. 

Inhalator membranowy Microlife NEB 800

Innowacyjny inhalator membranowy wykorzystujący technologię VMT Vibrating Mesh Technology. Microlife NEB 800 jest przeznaczony do terapii inhalacyjnej astmy, przewlekłego zapalenia oskrzeli i innych chorób układu oddechowego. To małe, ciche i niezwykle lekkie urządzenie umożliwia skuteczne i wygodne leczenie w dowolnym miejscu, także w podróży. Warto podkreślić, że dzięki swojej konstrukcji zapewnia znikomą ilość osadu. 

Inhalator tłokowy Sanity AP2516

Wyprodukowane w Polsce urządzenie. Inhalator dedykowany głównie dzieciom ze względu na kształt. Z powodu swoich gabarytów jest przeznaczony przede wszystkim do użytku domowego. Działa trochę głośniej niż pozostałe wymienione propozycje inhalatorów. Obsługa urządzenia jest bardzo intuicyjna. 
Prawidłowe używanie inhalatora jest kluczowe, aby efektywnie i przede wszystkim bezpiecznie wykorzystywać wszystkie zalety tego urządzenia. Na początku warto zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia oraz z zaleceniami producenta. Ważne, aby urządzenie było odpowiednio przygotowane, a więc czyste i naładowane. Należy przygotować także lekarstwo lub roztwór do inhalacji zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty.

Jak się przygotować do inhalacji?

Przed przystąpieniem do inhalacji trzeba umyć dokładnie ręce w celu uniknięcia zakażenia i usiąść w wygodnej pozycji, aby umożliwić swobodne oddychanie podczas inhalacji. Następnym krokiem jest montaż inhalatora według instrukcji obsługi oraz podłączenie odpowiedniej końcówki do inhalatora, czyli ustnika lub maski. Rodzaj ustnika zależy od wieku oraz preferencji pacjenta.
Po wykonaniu powyższych czynności przystępujemy do inhalacji. Na początku trzeba włączyć inhalator. Następnie kroki opisujemy poniżej.

Jak oddychać przez inhalator?

Wdech:
 • Jeśli korzystasz z ustnika, umieść go w ustach, szczelnie go obejmując wargami.
 • Jeśli korzystasz z maski, upewnij się, że maska dobrze przylega do twarzy, pokrywając nos i usta.
 • Wydech:
 • Powoli i głęboko wdychaj przez ustnik lub maskę, starając się wypełnić płuca powietrzem.
 • Wstrzymaj oddech:
 • Wstrzymaj oddech na kilka sekund, aby umożliwić substancji inhalacyjnej osiągnięcie głębiej w drogi oddechowe.
 • Wydychaj:
 • Powoli wydychaj przez nos lub ustnik, w miarę jak to jest możliwe.
 • Czas inhalacji jest uzależniony od zaleceń lekarza lub farmaceuty. Zazwyczaj inhalacje trwają od kilku do kilkunastu minut.
  Bardzo ważne jest dokładne wyczyszczenie inhalatora tuż po wykonanej inhalacji. Jak czyścić inhalator? Najlepiej wykonywać to zgodnie z zaleceniami producenta.
  Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą w celu uzyskania szczegółowych wskazówek dotyczących korzystania z konkretnego inhalatora, ponieważ różne inhalatory mogą mieć nieco inne instrukcje obsługi.
  Zdjęcie: Envato Elements