Data modyfikacji:

Ile razy w tygodniu powinno się ćwiczyć?

Zastanawiasz się, jak często ćwiczyć, aby osiągnąć wymarzone efekty? Zależy to nie tylko od twojej kondycji i umiejętności, ale również od rodzaju wysiłku. Zarówno zbyt rzadki, jak i zbyt częsty trening może mieć niekorzystne skutki. Ile razy w tygodniu ćwiczyć? Sprawdź w artykule!

ile razy ćwiczyć w tygodniu

Jak często ćwiczyć?

Ile razy w tygodniu ćwiczyć? To pytanie zadaje sobie praktycznie każda osoba planująca regularne treningi. Szczególnie dotyczy to początkujących, którzy nie do końca wiedzą jeszcze, jak to wszystko powinno wyglądać. Choć każda forma ruchu jest lepsza od ciągłego leżenia na kanapie, jedno jest pewne – trenując 1-2 razy w tygodniu, raczej prędko nie osiągniesz wymarzonych efektów.

To, ile razy w tygodniu trenować, zależy w dużej mierze od twojego celu treningowego. Jeśli chcesz po prostu zacząć żyć zdrowo, powinieneś wykonywać ogólnorozwojowe ćwiczenia cardio co najmniej 2 razy w tygodniu. Takie są oficjalne zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jeżeli natomiast chcesz schudnąć lub wyrzeźbić sylwetkę, postaw na częstsze i bardziej wymagające ćwiczenia.

Ile razy w tygodniu ćwiczyć? Sporządź plan

Odpowiedni plan to podstawa każdego dobrego treningu. Jak go sporządzić? Jeśli dopiero planujesz rozpocząć aktywny tryb życia, zacznij od ćwiczeń 2 razy w tygodniu. Później możesz stopniowo zwiększać ich częstotliwość. Wybierz odpowiednie terminy oraz pory dnia. Możesz ćwiczyć np. w środy i niedziele lub poniedziałki i czwartki itd. Ważne, aby odstępy między treningami były w miarę równe. Gdy już poprawisz nieco formę, możesz zacząć trenować nawet 4-5 dni w tygodniu. Słuchaj swojego organizmu i nie odpuszczaj żadnego treningu! Unikaj jednak przetrenowania. Zbyt częste ćwiczenia mogą być przyczyną kontuzji, np. naderwania więzadeł lub uszkodzenia mięśni.

Ile razy w tygodniu ćwiczyć, żeby schudnąć?

Chcesz ćwiczyć, aby schudnąć? Powinieneś trenować co najmniej 3 razy w tygodniu po 30-45 minut. Doskonale sprawdzą się ćwiczenia cardio, jednak trening siłowy również doskonale wpływa na redukcję tkanki tłuszczowej. Regularny wysiłek fizyczny nie tylko pomaga spalać kalorie i modelować sylwetkę, lecz także przyspiesza metabolizm i poprawia humor!

Jak często ćwiczyć na siłowni?

Jak często chodzić na siłownię? To również zależy od twojego celu treningowego oraz poziomu zaawansowania. Sprawa wygląda podobnie, jak w przypadku treningu w domu. Rozpocznij od regularnego wysiłku fizycznego 2 razy w tygodniu, a następnie stopniowo zwiększaj jego częstotliwość. Możesz także skonsultować się z wykwalifikowanym trenerem, który powie ci, ile razy w tygodniu powinieneś chodzić na siłownię, aby osiągnąć wymarzony efekt. Zaopatrz się w wygodny strój do ćwiczeń oraz buty. Ładny sprzęt na pewno doda ci motywacji do działania!

Ile razy w tygodniu biegać?

Chcesz zacząć biegać? Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z joggingiem, zacznij od marszobiegu 2 razy w tygodniu. Następnie stopniowo zwiększaj częstotliwość do czasu, aż będziesz biegać regularnie co 2 dni. Każdy trening powinien trwać co najmniej 20 minut i być poprzedzony rozgrzewką. Pamiętaj, aby zaopatrzyć się w porządne buty do biegania. Nieodpowiednie obuwie może być przyczyną niebezpiecznych kontuzji.

Ile razy w tygodniu ćwiczyć brzuch?

Jeśli chcesz wyrzeźbić mięśnie brzucha, wykonuj odpowiednie ćwiczenia co 2-3 dni. Włókna mięśniowe na brzuchu regenerują się dość szybko, dlatego możesz pozwolić sobie na częstsze treningi. Dołącz do swojego planu również ćwiczenia cardio, które pomogą ci spalić tkankę tłuszczową.

Jak długo powinien trwać trening?

Jeśli chcesz schudnąć lub wyrzeźbić mięśnie, powinieneś ćwiczyć co najmniej 45-60 minut. Natomiast dla zachowania zdrowia wystarczy umiarkowany wysiłek fizyczny trwający 30 minut powtarzany co 2-3 dni. Podczas ćwiczeń pamiętaj o nawadnianiu. Zainwestuj w butelkę na wodę, którą można zabrać ze sobą na spacer czy na siłownię. Pamiętaj, że w przypadku wysiłku fizycznego regularność to podstawa!