Data publikacji:

Jakie właściwości ma herbata biała i zielona?

Herbata posiada zbawienne właściwości dla naszego organizmu. Wśród najzdrowszych napojów świata wymieniane są zazwyczaj herbata biała oraz zielona. Nie można przecenić jednak znaczenia naparów z ziół, korzeni i owoców. Jakie właściwości ma herbata biała i zielona? Czy warto pić herbatę z nagietka oraz napar z majeranku? Odpowiadamy!
jakie właściwości ma herbata biała i zielona

Herbata biała i zielona – właściwości

Zarówno biała, jak i zielona herbata pochodzą z tej samej rośliny, Camellia sinensis. Różnica między nimi polega na sposobie ich przetwarzania. Białą herbatę wytwarza się poprzez suszenie liści, podczas gdy liście zielonej herbaty poddawane są oksydacji, czyli utlenieniu. Herbatę białą otrzymujemy dzięki długiemu leżakowaniu liści, co nie ma miejsca w przypadku herbaty zielonej.
Korzyści zdrowotne obu rodzajów herbaty są podobne: działają pobudzająco i obniżają poziom cholesterolu. Ponadto herbaty te neutralizują wolne rodniki, więc pomagają w utrzymaniu dobrej kondycji skóry. Herbata biała i zielona posiadają właściwości przyspieszające metabolizm.
Biała herbata posiada właściwości zdrowotne takie jak antybakteryjne działanie, wzmacnianie dziąseł, wspomaganie układu odpornościowego. Biała herbata to jednocześnie silny antyoksydant.
Herbata zielona natomiast posiada następujące właściwości lecznicze: pobudza organizm (nie jest zalecana z tego powodu dla kobiet w ciąży, ponieważ nie zbadano wpływu na płód), dzięki zielonej herbacie możesz poprawić swoją pamięć, wpływa ona również pozytywnie na skórę.
Czerwone herbaty zyskują ostatnio na popularności, ponieważ mają niższą zawartość kofeiny niż inne rodzaje herbat, co czyni je dobrą opcją dla osób, które nie piją regularnie kawy lub innych napojów zawierających kofeinę. Inne właściwości czerwonej herbaty to wspieranie pracy wątroby i obniżenie poziomu cholesterolu.

Herbata… niebieska?! Czyli słowo o właściwościach klitorii ternateńskiej

Ternateńska herbata clitoria to rodzaj herbaty ziołowej, która od wieków była stosowana jako lek alternatywny. Jest bogata w przeciwutleniacze i właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu jest napojem dobroczynnym dla organizmu.
Innymi właściwościami przypisywanymi klitorii ternateńskiej są: poprawa pamięci i koncentracji, działanie pomocnicze w łagodzeniu bólu, wspomaganie odprężenia całego ciała.

Moc ziół – napary zielarskie na różne dolegliwości

Również i napary z ziół posiadają działanie prozdrowotne. Tak jak herbaty używane są raczej jako element zapobiegawczy (np. herbata jako antyoksydant pomaga opóźnić starzenie się skóry), tak zioła możesz zastosować doraźnie podczas nękających Cię dolegliwości.

Herbata z nagietka – właściwości

Napar z nagietka złagodzi bolesne skurcze podczas miesiączki. Tego kwiatu można użyć również w sytuacji, gdy rana dość długo się goi. Przydatny podczas infekcji gardła – wówczas zastosuj płukankę z herbatki z nagietka. Nagietek pomaga w procesach trawiennych.

Herbata z szałwii – właściwości

Szałwia posiada działanie antyseptyczne. Jeśli męczą Cię bolesne afty i krwawiące dziąsła, spróbuj przepłukać dwa razy dziennie jamę ustną herbatą z szałwii. Jest to numer jeden podczas leczenia nieprzyjemnych infekcji gardła. Szałwia ponadto pomaga podczas niestrawności.

Herbata majerankowa – właściwości

Kojarzysz majeranek wyłącznie jako przyprawę do pizzy i mięs? To błąd! Herbata majerankowa może przynieść Ci spore korzyści zdrowotne – pij taki napar podczas przeziębienia i gdy cierpisz na zapalenie zatok. Majeranek również poprawia pracę jelit, więc taka herbatka jest wskazana po spożyciu szczególnie ciężkiego, tłustego posiłku.

Herbata miętowa – właściwości

Herbata miętowa pobudza działanie jelit. Pomocna jest zatem, gdy cierpisz na zaparcia, gazy i niestrawność. Ponadto wykazuje działanie odświeżające i odkażające. Co ciekawe, mięta również pomaga w odprężeniu organizmu.

Herbata z lukrecji - właściwości

Herbata z lukrecji to rodzaj herbaty ziołowej wytwarzanej z korzenia lukrecji. Ma wiele korzyści zdrowotnych i od wieków jest stosowany jako lek na rozstrój żołądka i inne problemy trawienne.
Herbata z lukrecji może być również stosowana jako naturalny środek na kaszel, ból gardła, przeziębienia i zapalenie oskrzeli, ponieważ zawiera związek przeciwzapalny zwany kwasem glicyretynowym, który łagodzi stany zapalne dróg oddechowych.
Lukrecja ma dość specyficzny smak – jedni ją kochają, inni jej nie cierpią. Często dodawana jest również jako dodatek do innych herbat.
Zdjęcie: Envato Elements