Data modyfikacji:

Drążek do podciągania na drzwi: jaki wybrać? O czym należy pamiętać przy montowaniu?

Ćwiczenia, które możesz wykonywać w domu, są doskonałym uzupełnieniem treningów na siłowni lub w plenerze. Nawet gdy masz niewiele czasu, w wolnych chwilach na drążku możesz wzmacniać swoje ramiona, plecy i mięśnie brzucha. Dzięki temu wymodelujesz sylwetkę i zwiększysz siłę. Drążek do podciągania na drzwi jest prosty w montażu, a jego zakup nie wiąże się z dużym kosztem. Jak wybrać najlepszy drążek i jak go zamocować?
drążek do podciągania na drzwi

Dlaczego warto zamocować drążek do podciągania na drzwi?

Ćwiczenia na drążku do podciągania są jednym z najpopularniejszych sposobów na domowy trening kalisteniczny, czyli trening siłowy bez specjalnego sprzętu, opierający się na wykorzystaniu własnej masy ciała. Ten rodzaj ćwiczeń ma swoje korzenie w czasach starożytnych, a obecnie przeżywa prawdziwy renesans. W wielu miejscach powstają konstrukcje z przyrządami do kalisteniki, które cieszą się dużą popularnością, jednak takie same efekty można osiągnąć, ćwicząc w domu. Wystarczy zamontować drążek do podciągania na drzwi, żeby otworzyć sobie nowe możliwości treningu w czterech ścianach.
Dlaczego montaż drążka do podciągania to dobry pomysł? Takie urządzenie pomoże ci w domowym zaciszu poprawiać swoją siłę i kształtować mięśnie. Dzięki niemu możesz trenować w każdej chwili – przed wyjściem do pracy, wieczorem, w przerwach w pracy zdalnej lub podczas drzemek niemowlaka. Ćwiczenia są ciche i nie przeszkadzają domownikom ani sąsiadom, a efekty zaangażowania są widoczne stosunkowo szybko.

Jak wybrać drążek do ćwiczeń?

Jaki drążek do podciągania kupić? Jest to bardzo prosty przyrząd treningowy, ale musisz pamiętać o tym, że będziesz wieszał się na nim całym ciałem, dlatego powinien być przede wszystkim solidnie wykonany. Cała reszta zależy od możliwości twojego mieszkania i twoich potrzeb. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Sposób mocowania drążka do ćwiczeń

Istnieje kilka rodzajów drążków, różniących się sposobem mocowania. Niektóre z nich wymagają wiercenia w ścianie lub suficie, inne mocuje się rozporowo lub stawia w pokoju. Do wyboru masz:
  • drążek rozporowy do podciągania na drzwi,
  • drążek zakładany na futrynę,
  • drążek ścienny,
  • drążek sufitowy,
  • drążek stacjonarny (stojący).

Drążek prosty czy rozbudowany?

Drążek do podciągania na drzwi, ścianę czy sufit może być jedynie prostą metalową poprzeczką. Taka konstrukcja zajmuje minimum miejsca, lecz umożliwia jedynie ograniczoną liczbę ćwiczeń w porównaniu z bardziej rozbudowaną wersją. Złożony system kilku drążków i uchwytów daje z kolei szerokie pole możliwości treningowych. Zanim podejmiesz decyzję co wybrać, zastanów się, czego potrzebujesz, a także jakim budżetem i jaką ilością miejsca dysponujesz. Być może najprostszy drążek będzie dla ciebie w pełni wystarczający.

Rodzaj uchwytów

Istotnym parametrem, na jaki musisz zwrócić uwagę podczas przeglądania różnych rodzajów drążków do podciągania, są szczegóły, takie jak uchwyty. Niektórzy wielbiciele kalisteniki lubią drążki z miękkimi piankowymi uchwytami, które zapobiegają odciskom i poprawiają chwyt, jednak inni podnoszą argument, że pianka nie jest tak higieniczna jak zwykły metal, ponieważ wchłania pot. Jeśli się tego obawiasz, podobny efekt uzyskasz, ćwicząc na klasycznym drążku bez specjalnych uchwytów w rękawiczkach treningowych. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że możesz je również wykorzystać do innych ćwiczeń siłowych.

Drążek do podciągania na drzwi – jaki rodzaj wybrać?

Drążki do podciągania i innych ćwiczeń mocowane do futryny zajmują niewiele miejsca i w żaden sposób nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, a podczas ich montażu nie jest konieczne wiercenie. Wszystkie te zalety sprawiają, że cieszą się tak dużą popularnością wśród ćwiczących. Które z nich sprawdzą się najlepiej u ciebie?

Drążek do podciągania na drzwi rozporowy

Montaż drążka rozporowego nie jest skomplikowany, nie potrzeba do niego żadnych śrub. Zazwyczaj jest to wyłącznie prosta poprzeczka, którą można zakupić w korzystnej cenie i błyskawicznie zamocować. Żeby drążek był w pełni bezpieczny, musisz zadbać o stosowanie się do instrukcji montażu, okresowo sprawdzać, czy wszystko jest na swoim miejscu, oraz upewnić się, że twoja futryna jest solidna. Będzie to dobra opcja dla osób, które szukają prostoty i nie chcą martwić się przechowywaniem drążka.

Drążek do podciągania nakładany na futrynę drzwi

Ten typ drążka jest bardzo wygodny, ponieważ nie jest konieczne zakładanie go na stałe i można przechowywać go w dowolnym miejscu. Ponieważ jest zdejmowany, zestaw może być dowolnie rozbudowywany. Mocowany jest za pomocą poprzecznej poprzeczki zakładanej na futrynę, a zabezpieczenie stanowi klin. Nie ulega wątpliwości, że jest to praktyczna opcja, jednak w tym przypadku musisz w pełni zaufać producentowi i wbudowanym przez niego zabezpieczeniom, a także swojej futrynie.

Kiedy drążek do podciągania na drzwi nie będzie dobrym pomysłem?

Chociaż drążki do ćwiczeń mocowane na drzwiach mają mnóstwo plusów, żeby były bezpieczne, twoja futryna musi być naprawdę wytrzymała. Z tego punktu widzenia lepszą opcją są drążki mocowane na stałe do ściany lub sufitu. Jeśli poprawnie wykonasz montaż, możesz czuć się w pełni bezpiecznie, bez względu na rodzaj wykonywanych ćwiczeń. Decydując się na takie rozwiązanie, możesz nawet rozważyć wielofunkcyjne drabinki treningowe z drążkiem.
Ostatnią możliwością jest drążek stacjonarny, który ma postać bramki z poprzeczką. Kiedy wybrać drążek do podciągania stojący? W przypadku gdy nie masz możliwości wiercenia w ścianie i suficie, a twojej futrynie nie można zaufać. Ten rodzaj sprzętu możesz dowolnie przestawiać i jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. Ma tylko jedną wadę – zajmuje sporo miejsca, ponieważ musisz zaplanować wolną przestrzeń na samą konstrukcję i na wygodny trening. Jeśli jednak nie stanowi to dla ciebie problemu, a domowa siłownia zawsze była twoim marzeniem, wybierz porządny drążek stacjonarny do podciągania, a ćwiczenia na nim na pewno będą komfortowe i bezpieczne.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym