Data publikacji:

Jak stworzyć domową siłownię dla kobiet?

Domowa siłownia wcale nie musi być postrzegana jako luksus. Wygospodarowanie nawet niewielkiej przestrzeni w mieszkaniu lub w domu niesie ze sobą wiele korzyści. Dla większości osób najcenniejsza będzie oszczędność czasu i możliwość wykonywania ćwiczeń o każdej porze dnia lub nocy. W niepamięć odejdą opłaty abonamentowe, które w klubach fitness wcale nie są niskie. Dowiedz się, ile zyskasz, jeśli w Twojej przestrzeni mieszkalnej powstanie mała domowa siłownia!
Jak stworzyć domową siłownię dla kobiet?

Siłownia w domu – dlaczego warto?

Nie każdy lubi ćwiczyć w grupie. Ludzie przychodzący na siłownię zazwyczaj mają już wypracowane sylwetki, natomiast nowe osoby niekoniecznie muszą czuć się dobrze w otoczeniu wysportowanych osób. Mogą mieć kompleksy z powodu nadwagi lub otyłości, a nawet wieku. Sporo osób ma poważny problem z organizacją czasu. Dotyczy to głównie osób zapracowanych lub zajmujących się małymi dziećmi. Czas poświęcany na dotarcie do klubu fitness może być zbyt cenny. Podczas pobytu w siłowni może dojść do sytuacji typu oczekiwanie w kolejce na sprzęt, co oczywiście nikogo nie powinno dziwić. Jeszcze inną sprawą są rozmowy towarzyskie, które mogą odwracać uwagę od ćwiczeń.
Pandemia koronawirusa pokazała jeszcze nieprzewidywalną sytuację. W wyniku zagrożenia epidemiologicznego rząd nakazał zamknąć branżę fitness, a następnie limitował ilość osób w tego typu miejscach. Blokada tej branży była szokiem dla osób prowadzących aktywny styl życia. Lockdown pokazał, że w wielu aspektach życia trzeba było przestawić się na całkowitą niezależność. Dlatego minisiłownia w domu to bardzo dobre rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, które chcą regularnie ćwiczyć. Domowa siłownia to minimalizacja ryzyka, że w przyszłości rząd znowu wprowadzi zakazy i nakazy powiązane z COVID-19 lub inną chorobą zakaźną.

Siłownia w domu – aranżacje. Gdzie najlepiej umieścić sprzęt do ćwiczeń?

Ogólnie rzecz biorąc, wszystko zależy od przestrzeni, którą można dysponować. W małych mieszkaniach, zwłaszcza w blokach z wielkiej płyty, pole manewru jest ograniczone. W tym przypadku sprzęt sportowy może stać się elementem aranżacji dosłownie każdego wnętrza. Można też wybrać sprzęt, który nadaje się do złożenia i schowania pod łóżkiem lub w szafie.
W domach jednorodzinnych jest wiele możliwości. Wyposażenie siłowni domowej może znaleźć się na poddaszu, w wybranym pomieszczeniu w domu, w garażu lub w domku typu przybudówka. Warto pamiętać, by podłoga w siłowni domowej była stabilna. Chodzi tutaj o unikanie wypadków w trakcie ćwiczeń. Mała domowa siłownia nie musi być wcale aż taka mała, jeśli można na ten cel przeznaczyć na przykład poddasze lub jego część. Do domu jednak nie trzeba kupować sprzętu sportowego na użytek profesjonalny (jak do klubów fitness). Wystarczy dobrać odpowiedni sprzęt przeznaczony na użytek domowy. Do ćwiczeń w warunkach domowych również będzie potrzebna odzież fitness.

Jaki wybrać sprzęt do siłowni domowej?

Odpowiedź na to pytanie raczej nie będzie jednoznaczna, gdyż przy wyborze sprzętu sporo zależy od budżetu danego gospodarstwa domowego. Dobrze jest zainwestować w sprzęt sportowy, który pozytywnie wpływa na całe ciało. W sposób ogólny działa na przykład bieżnia, która może służyć nie tylko do biegania, ale i do chodzenia w tempie dostosowanym do indywidualnych możliwości osoby z niej korzystającej. Bieżnia może być też traktowana jako rewelacyjny sposób na rozgrzewkę przed innymi ćwiczeniami siłowymi.
Orbitrek to sprzęt sportowy szczególnie lubiany przez kobiety. Stanowi połączenie ćwiczeń siłowych z ćwiczeniami o charakterze cardio. Za pomocą orbitreka można spalić tkankę tłuszczową, wzmocnić mięśnie nóg i poprawić kondycję ogólną. Jest to urządzenie dobre również dla osób początkujących.
Rowerek stacjonarny przyda się w każdym domu, nie tylko jako sprzęt do rozgrzewki. Nowoczesne rowerki treningowe to treningi dla osób początkujących i zaawansowanych. Im bardziej innowacyjny rower, tym więcej możliwości treningowych. O ile na najprostszym rowerku da się ćwiczyć, to może zaistnieć ryzyko szybkiego znudzenia się takim sprzętem, a przecież chodzi o to, by treningi w domu traktować poważnie.
Atlas może mieć kilka stanowisk – tutaj dobór sprzętu zależy głównie od wymiarów pomieszczenia przeznaczonego na małą domową siłownię. Im więcej stanowisk, tym więcej możliwości ćwiczeń na klatkę piersiową, ćwiczeń mięśni brzucha i nóg. Jeśli atlas ma być umieszczony na wyższych kondygnacjach, przed jego zamówienie trzeba wiedzieć, ile kilogramów na metr kwadratowy może być ustawionych na podłodze. Trzeba też mieć pewność, że znajdzie się ekipa chętna do wniesienia sprzętu na górę. Atlas to sprzęt warty pokonania problemów logistycznych – w szybkim czasie odwdzięczy się pięknym wyglądem wybranych partii ciała.

Wyposażenie siłowni domowej: jaką kwotę przeznaczyć?

W przypadku planowania domowej siłowni kluczową sprawą jest zasobność portfela. Można kupić sprzęt tani, który będzie mniej zaawansowany technologicznie, ale pozwoli na dobry trening w domu. Podczas zakupów można kierować się ulubioną marką producentów sprzętu sportowego, która słynie na przykład z wysokiej jakości produktów przeznaczonych na użytek domowy. Można też kupić najdroższy z możliwych sprzęt i cieszyć się jego możliwościami.

Mała siłownia domowa – skuteczny sposób na zdrowie i urodę

Minisiłownia w domu to sposób na to, by zadbać nie tylko o swój wygląd, ale i o zdrowie. Nie da się ukryć, że społeczeństwo XXI wieku jest narażone na wiele chorób cywilizacyjnych. Nie chodzi wyłącznie o choroby takie jak otyłość. Jeszcze w latach 90. XX wieku depresja była uznawana za „chorobę amerykańską”. W Polsce wyglądało to tak, że na cały szpital zajmujący się leczeniem chorób wewnętrznych, jeden pacjent brał Prozac. Ta proporcja już wkrótce może być odwrócona. Oczywiście nie jest powiedziane, że każdy padnie ofiarą depresji. Niestety szybki tryb życia i niepokój związany ze światową polityką nie napawa optymizmem.

Ćwiczenia w domowej siłowni pozwalają na oderwanie się od rzeczywistości. Aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na nastrój. Zadbana sylwetka to lepsze samopoczucie i zdecydowanie większa pewność siebie. Dzisiaj już się nie mówi, że trzeba zrzucić zbędne kilogramy na lato. Łatwość podróżowania sprawia, że udany sezon urlopowy może wypaść o każdej porze roku. Osoby chętnie korzystające z ofert last minute doskonale wiedzą, że chwytanie turystycznych okazji nie daje czasu na długoterminowe planowanie wyjazdów. Atrakcyjna figura nie zbuduje się z dnia na dzień, zwłaszcza u osób w wieku dojrzałym, gdzie metabolizm działa na wolnych obrotach, a czasu na ćwiczenia jest zdecydowanie mniej.

Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.