Czy manicure hybrydowy jest szkodliwy? Fakty i mity

Paznokcie hybrydowe to rozwiązanie, dzięki któremu można zaoszczędzić sporo czasu. Tradycyjne lakiery do paznokci dość szybko odpryskują, nawet jeśli producent zapewnia o ich wyjątkowej trwałości. Codzienne czynności sprawiają, że paznokcie pomalowane zwykłym lakierem nie prezentują się idealnie, a przecież trudno znaleźć czas na to, by często wykonywać manicure. Jednak czy hybrydy nie szkodzą naszym paznokciom? Warto poznać fakty i mity na ten temat.
manicure hybrydowy

Czy hybryda niszczy paznokcie?

Manicure hybrydowy cieszy się dużą popularnością i coraz więcej kobiet regularnie decyduje się na tę metodę stylizacji paznokci. Jednak trzeba wiedzieć, że aplikować hybrydę na paznokcie mogą tylko osoby posiadające specjalistyczną wiedzę.

Dlatego, żeby cieszyć się pięknymi i zdrowymi paznokciami hybrydowymi, należy udać się do profesjonalnego salonu kosmetycznego albo skorzystać z usług osoby, która ukończyła odpowiednie szkolenie i posiada fachowy sprzęt - ważne jest to jaka frezarka do paznokci będzie użyta - oraz kosmetyki wysokiej klasy. Przed zabieg nakładania lakieru hybrydowego konieczna jest właściwa ocena stanu płytki paznokciowej.

Preparat można nakładać tylko na nieuszkodzoną płytkę, a ogólna kondycja paznokci nie powinna budzić zastrzeżeń. Jeśli zabieg jest wykonany prawidłowo, nie trzeba martwić się o to, że zaszkodzi on urodzie rąk. Jednak bardzo ważne jest też ściąganie hybryd. Brak profesjonalizmu podczas tej czynności niestety kończy się uszkodzeniem płytki.

W żadnym wypadku nie można samodzielnie zrywać ani zdrapywać lakieru. Niekorzystny wpływ na paznokcie ma też zbyt mocne spiłowanie płytki przed nałożeniem lakieru hybrydowego, o czym warto pamiętać podczas wizyty u nowej, niesprawdzonej kosmetyczki.

Jak zmyć hybrydę?

Jak już wspomniano, niezwykle ważne jest prawidłowe usunięcie lakieru hybrydowego. Jeśli chce się to zrobić samodzielnie, należy przygotować się na to, że cały proces jest bardziej skomplikowany, niż w przypadku zwykłego lakieru, poza tym, nawet posiadając specjalistyczną wiedzę, a nie mając doświadczenia, można zniszczyć paznokcie.

Aby zmyć hybrydy, konieczny jest zmywacz do lakieru hybrydowego, czyli aceton lub remover z lanoliną. Trzeba też przyszykować waciki kosmetyczne, folię aluminiową oraz specjalną folię i pilnik o gradacji 180, a także kopytko ceramiczne. Usuwanie lakieru rozpoczyna się od spiłowania topu hybrydowego, następnie trzeba nalać zmywacz na wacik i przyłożyć do paznokcia.

Kolejnym krokiem jest owinięcie paznokcia folią i pozostawienie jej na nim na około 10 minut. Po upływie wyznaczonego czasu trzeba zdjąć folię i pozbyć się resztek lakieru przy pomocy kopytka ceramicznego. W przypadku gdy zastosowano grubszą warstwę bazy hybrydowej, poleca się piłowanie lakieru do momentu pojawienia się bazy.

Lakiery hybrydowy można piłować za pomocą pilnika lub frezarki. Piłowanie hybryd jest konieczne, jeśli podczas manicure wykonano utwardzanie żelem lub akrylem. 

Paznokcie po zdjęciu hybrydy

Jeśli zabieg ściągania hybryd odbędzie się prawidłowo, nie trzeba martwić się o kondycję paznokci. Jednak warto o nie zatroszczyć się od razu po usunięciu lakieru, ponieważ nieco wysusza on płytkę. Regeneracja i wzmocnienie są szczególnie ważne, po długim okresie nakładania hybryd.

Bezpieczne usuwanie hybrydy z paznokci to podstawa, jeśli chce się cieszyć pięknymi paznokciami przez długi czas, ale trzeba też zaopatrzyć się w oliwkę do paznokci, którą wciera się w płytkę i skórki od razu po zabiegu. Oliwkę należy stosować każdego dnia, oprócz tego dobrym pomysłem jest postawienie na odżywkę do paznokci uznanej marki.

Ważna jest też dieta, dzięki której można cieszyć się mocniejszymi paznokciami. Można pomyśleć o suplementach diety korzystnie wpływających na stan paznokci i włosów, ale oprócz tego sprawdzi się wprowadzenie do codziennego menu oleju lnianego, ryb, grubych kasz, nasion, otrębów oraz chudego mięsa drobiowego.

W przypadku, gdy nieprofesjonalnie wykonany manicure hybrydowy uszkodził płytkę lub zabieg był stosowany przez dłuższy czas, okres regeneracji paznokci powinien wynosić przynajmniej miesiąc.

Uczulenie na hybrydy

Niestety lakier hybrydowy może uczulać, jest to przecież preparat chemiczny. Objawy reakcji alergicznej na ten produkt to najczęściej: zaczerwienienie skórek wokół pomalowanego paznokcia, opuchnięcia, swędzenie i pęcherzyki. Czasami występują takie reakcje jak zaczerwienienie skóry dłoni i ciała oraz grubienie i łuszczenie się skóry wokół paznokci.

Co istotne, nawet minimalny kontakt z lakierem może spowodować uczulenie - w niektórych, na szczęście rzadkich przypadkach wystarczy jedynie dotknąć czyichś pomalowanych paznokci. Najbardziej chyba niepożądanym skutkiem zdecydowania się na hybrydowy manicure jest onycholiza. Schorzenie to polega na odczepieniu się płytki paznokciowej od łożyska. Zazwyczaj jej przyczyną jest stosowanie acetonu. Zaczyna się od tego, że płytka zmienia kolor na białą, a następnie na żółtą i zieloną.

Gdy zaobserwuje się pierwsze objawy tego bolesnego schorzenia, należy bezzwłocznie podjąć leczenie u specjalisty. Po wystąpieniu objawów alergii na lakier hybrydowy, trzeba jak najszybciej usunąć szkodliwy preparat.

Aby złagodzić nieprzyjemne objawy, można moczyć ręce w naparze z rumianku i smarować paznokcie oraz skórki kremem z łagodzącym panthenolem. Należy pamiętać o tym, że lakiery hybrydowe zawierają phthalsaureanhydrid, która działa niekorzystnie na drogi oddechowe oraz trimellitic anhydride, czyli substancję mogącą podrażnić oczy i skórę.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Dbam o Siebie