Data publikacji:

Czerwone kropki na ciele jak pieprzyki – co oznaczają?

Ludzka skóra nieustannie pracuje. Jedne jej komórki obumierają, inne powstają. W związku z licznymi procesami przebiegającymi w głębokich i płytszych warstwach skóry, często o podłożu hormonalnym, tworzą się różnego rodzaju zmiany, przebarwienia i znamiona. Mogą mieć one wiele przyczyn, być groźne, lub wręcz przeciwnie – jedynie wyróżniać się miejscową zmianą barwy skóry. Jednym z ich rodzajów są czerwone kropki na ciele jak pieprzyki. Sprawdź, jaką mogą mieć przyczynę i co można z nimi zrobić.
czerwone kropki na ciele jak pieprzyki

Czym są czerwone kropki na ciele wyglądające jak pieprzyki?

Czerwone punkty lub kropki na ciele, które przypominają pieprzyki, to zazwyczaj niewielkie punkty o kilku milimetrach średnicy. Najczęściej pojawiają się na szyi, ramionach i dekolcie, a ich kolor jest intensywnie czerwony. Tego typu zmiany powszechnie występują u osób o jasnej karnacji, które ukończyły 30. rok życia. Są to tzw. punkty rubinowe.
Aby potwierdzić taki przypadek ze stu procentową pewnością, zawsze należy udać się do specjalisty dermatologa, w celu dokładnego zbadania znamienia i oceny jego pochodzenia. Zdarza się, że niektóre przypadłości, w tym znamiona, wyglądają niemal bliźniaczo podobnie, a mają zupełnie różne pochodzenie i mogą wymagać leczenia.

Przyczyny powstawania punktów rubinowych

Pojawienie się punktów rubinowych ogólnie oznacza, że zaburzeniu uległo funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Te czerwone kropki na ciele wyglądające jak pieprzyki najczęściej związane są z genetyką i obecną w DNA tendencją do posiadania słabej sieci naczyń krwionośnych. Jeżeli na skórze zaczną pojawiać się punkty rubinowe lub tzw. pajączki, to znak, że warto sięgnąć po kremy przeznaczone do tego typu cery, by złagodzić dolegliwości i wpłynąć skutecznie na opóźnienie rozwoju podobnych procesów.
Poza genetyką jednak na rozwój czerwonych kropek przypominających pieprzyki ma wpływ również szereg innych czynników. Jest to m.in. wiek (od 30. roku życia), zmiany hormonalne, choroby, stres, dieta, używki, zmęczenie i obciążenie organizmu czy promieniowanie UV. Wskutek osłabienia naczyń krwionośnych, ich skurcze stają się słabsze i nie występują wtedy, kiedy jest taka potrzeba. Jeżeli tego typu osłabienie ma miejsce w naczyniu znajdującym się płytko, tuż pod skórą, na ciele pojawiają czerwone kropki przypominające pieprzyki.

Jak wzmocnić naczynia krwionośne?

Dzięki regularnemu stosowaniu preparatów zawierających odpowiednio dobrane witaminy i minerały, można skutecznie wzmocnić naczynia krwionośne, przez co punkty rubinowe mogą ulec niewielkiemu zmniejszeniu lub w przyszłości pojawiać się rzadziej. Bez odpowiedniej diety i dostarczania właściwych substancji pewne jest, że pojawi się ich znacznie więcej. Dobrze jest więc dodać do jadłospisu produkty zawierające dużo witaminy C, zielone warzywa, takie jak np. kapusta, kapary czy brokuły, oraz kaszę gryczaną. Warto też skorzystać z suplementacji witaminy C. Wówczas można mieć pewność co do jej właściwej ilości dostarczonej dziennie do organizmu.
Dobrą praktyką i prawdziwym treningiem kurczliwości dla naczyń krwionośnych będzie również stosowanie natrysków chłodną wodą i ograniczenie gorących kąpieli. Pozytywnie zadziała zwiększenie codziennej aktywności fizycznej oraz pamiętanie o zmianie pozycji i przerwach w przypadku gdy wykonywana jest na co dzień praca w pozycji siedzącej.
Do suplementów diety warto dodać również produkty zawierające wyciągi z kasztanowca, ruty lub oczaru. Natomiast wśród stosowanych na co dzień kosmetyków powinny znaleźć się też produkty do pielęgnacji, takie jak żele i balsamy zawierające różne substancje o działaniu uszczelniającym. Są to m.in. rutyna oraz rumianek.

Jak usunąć czerwone kropki na ciele jak pieprzyki?

Najskuteczniejszą metodą usuwania punktów rubinowych jest laser. Tego typu zabiegi wykonywane są w gabinetach medycyny estetycznej. Nie wymagają ingerencji chirurgicznej ani żadnego okresu rekonwalescencji. Zabiegi usuwania czerwonych kropek za pomocą lasera są bezpieczne, a skierowanie wiązki na zmianę skórną nie powoduje uszkodzenia okolicznej przestrzeni skórnej.
Przeciwwskazań do wykonania zabiegu jest stosunkowo niewiele. Należą do nich ciąża, nadwrażliwość na promieniowanie słoneczne, opalenizna oraz przyjmowanie substancji powodujących uwrażliwienie naskórka na światło.

Czy punkty rubinowe da się ukryć?

W przypadku gdy punkty rubinowe występują w łatwo dostępnym miejscu, np. na ramieniu lub dekolcie, i jest ich stosunkowo niewiele, można je po prostu zamaskować. To dobre rozwiązanie, gdy ich występowanie nie przeszkadza danej osobie na co dzień, ale chciałaby je ukryć, np. podczas wyjątkowych okazji lub gdy wybiera odzież odsłaniającą dane miejsce. Wówczas doskonale sprawdzą się korektory mocno kryjące dopasowane do skóry. Warto w tym celu postawić na odcień odpowiadający konkretnemu miejscu na ciele, gdzie występują punkty rubinowe. Wykorzystanie do ich maskowania korektora używanego do twarzy może powodować różnicę kolorystyczną.
Bardzo dobrym wyjściem jest również zastosowanie podkładów i korektorów ekstremalnie kryjących, używanych często przy znacznych zmianach, znamionach czy naczyniakach. Tego typu produkty często są wodoodporne, mają gęstą konsystencję i odporne są na otarcia czy wycieranie.
Zdjęcie: LightFieldStudios/Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo