Data publikacji:

Co na ból stawów?

Ból stawów może dopaść każdego – wiek ani płeć nie mają większego znaczenia. Bóle w stawach mogą oznaczać chorobę lub być efektem jakiegoś urazu czy przeziębienia. Dość często dolegliwość dotyczy osób z nadwagą lub otyłych oraz osób prowadzących siedzący tryb życia. Bóle tego rodzaju mogą pojawić się nagle lub mogą być odczuwalne od jakiegoś czasu, co w przypadku braku leczenia prowadzi do natężenia bólu. Bólom w stawach mogą towarzyszyć różne objawy, na przykład sztywność i zaczerwienienie w obrębie danego stawu. Sprawdź, co na ból stawów może okazać się najbardziej pomocne!
ból stawów

Co jest dobre na zapalenie stawów?

Dolegliwości bólowe najczęściej dotyczą stawów kolanowych, stawów nadgarstka, stawów stóp i stawów barkowych. Przykładem mogą być osoby, które po przebudzeniu narzekają na sztywność i ból w okolicy stawów skokowych. Takie bóle mogą być konsekwencją długotrwałego przeciążenia – może chodzić o dźwiganie ciężkich przedmiotów lub o znaczną otyłość. Bóle mogą wracać przy zmianach pogody – potocznie mówi się, że kogoś „rwie na deszcz”. 
Osoby prowadzące sportowy tryb życia również mogą cierpieć na dolegliwości bólowe w okolicach stawów. Wystarczy się „przetrenować” lub wykonać jakieś ćwiczenia niezgodnie z instrukcją trenera.

Co pomaga na reumatoidalne zapalenie stawów?

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to niebezpieczna choroba o przewlekłym charakterze, która dotyczy tkanki łącznej. Ma charakter autoimmunologiczny. Nieleczone RZS może prowadzić nawet do niepełnosprawności. Choroba rozpoznana i leczona w pierwszej fazie ma sporą szansę na remisję.
Typowym objawem reumatoidalnego zapalenia stawów jest ból, sztywność stawów i niemożność wykonywania ruchów. Najczęściej pacjenci odczuwają taką dolegliwość po przebudzeniu się, a mniej więcej po godzinie objawy same ustępują. W leczeniu stosowane są niesteroidowe leki przeciwzapalne, a także leki przepisywane przez lekarza specjalistę (na przykład leki hamujące proces niszczenia stawów). Leczeniu farmakologicznemu powinna towarzyszyć fizykoterapia, kinezyterapia oraz leczenie sanatoryjne.

Bóle stawów – co robić?

W lekkich przypadkach należy wdrożyć odpowiednią suplementację. Trzeba liczyć się z tym, że takie działanie wymaga czasu. Średnio po 3 miesiącach odczuwalne są pierwsze rezultaty stosowania preparatów takich jak siarczan chondroityny. Ta substancja regeneruje stawy i skutecznie eliminuje ból. Jest też odpowiedzią na pytanie, co na ból stawów dłoni. Ten suplement jest ratunkiem dla osób, które odczuwają poranne zesztywnienie stawów.
Można też włączyć do codziennego stosowania kwas hialuronowy. Stanowi on uzupełnienie mazi stawowej i wzmacnia stawy. Silniejsze działanie mogą wykazać zastrzyki z kwasem hialuronowym, ale to wymaga wizyty u ortopedy. Zabieg nie kończy się na jednej iniekcji.
Bardzo dobrze na stawy wpływa Cissus. Wzmacnia stawy i ścięgna, a na dodatek bardzo szybko likwiduje ból. Przy okazji może przyczynić się do poprawy metabolizmu i zmniejszenia masy ciała, co jest bardzo ważne dla odciążenia stawów.
Bardziej zaawansowanym produktem jest Brawn Joint Complete, który w swoim składzie zawiera między innymi Cissus, kurkuminę, brodziuszkę wiechowatą, boswelię i wyciąg z pieprzu czarnego. Suplement szybko zwalcza stan zapalny w obrębie stawów i pozytywnie wpływa na ich kondycję.

Bóle reumatyczne – co robić?

Na bóle reumatyczne można stosować niesteroidowe leki przeciwzapalne, na przykład Opokan. Lek można przyjmować w postaci tabletek lub stosować jako maść czy plastry. W przypadku tego rodzaju substancji nie powinno się ich długo stosować bez konsultacji z lekarzem, gdyż mogą negatywnie wpływać na żołądek, a poza tym, jeśli ból nie znika po 2–3 dniach, oznacza to, że domowe leczenie jest nieskuteczne.
Dość dobre efekty daje maść końska, która ma zastosowanie nawet przy rwie kulszowej. Tak więc maść końska poradzi sobie z bólami reumatycznymi. Trzeba jednak wybrać maść rozgrzewającą. Opakowanie jest bardzo wydajne i wystarczy na wiele zabiegów.
Osoby gustujące w terapiach naturalnych z powodzeniem mogą zastosować maść konopną. Maść tego rodzaju wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Produkt działa na wiele dolegliwości zdrowotnych (przykładowo może pomagać w zwalczaniu trądziku i problemów związanych ze skórą atopową). Może być odpowiedzią na pytanie, co na ból mięśni.

Co na ból stawów kolanowych?

Osoby uprawiające sport dość często pytają, co na bolące stawy kolanowe pomoże najszybciej. Takie bóle mogą być szczególnie uciążliwe dla biegaczy, gdyż uniemożliwiają im treningi. 
Ból kolana może pojawić się również na skutek otyłości, chorób takich jak dna moczanowa czy nawet zakrzepica żył głębokich. Dlatego bólu kolana nie wolno nigdy lekceważyć — najlepiej jest skorzystać z porady lekarskiej.
W międzyczasie można spróbować zastosować na kolana okłady zimne (niektórzy uważają, że trzeba naprzemiennie stosować je z okładami ciepłymi). Można też wykorzystać maści przeciwbólowe. Dobre działanie na kolana wykazuje imbir (można go zażywać w formie suplementów diety).
Zdjęcie: Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.