Data publikacji:

Brązowe plamy na twarzy – co oznaczają?

Niekiedy zdarza się, że na twarzy dostrzec można przebarwienia w kolorze brązowym. Nie są wypukłe, nie bolą, nie swędzą i nie przysparzają żadnych innych dolegliwości poza estetycznymi. Najczęściej pojawiają się po okresie letnim, a zamaskowanie ich na co dzień stosowanymi kosmetykami bywa uciążliwe, trudne i niekiedy niemożliwe. Czym są charakterystyczne brązowe plamy na twarzy, dlaczego się pojawiają i w jaki sposób można się pozbyć tego nieestetycznego problemu?
brązowe plamy na twarzy

Czym są brązowe plamy na twarzy?  

Jeżeli powstałe na twarzy przebarwienia charakteryzują się brązową barwą, nie są wypukłe i mają nieregularny kształt, najprawdopodobniej jest to tzw. ostuda, nazywana również melasmą lub chloasmą. Pojawianie się tego typu plam ma ścisły związek z miejscowym lub ogólnym zwiększeniem w skórze poziomu melaniny, czyli grupy różnych pigmentów, które odpowiadają za kolor m.in. skóry i włosów.
Zaburzenia w funkcjonowaniu melaniny przejawiające się pojawieniem ostudy wywołane są głównie przez światło słoneczne, a niekiedy także przez nadmiar hormonów żeńskich czy skłonności natury genetycznej. Ostuda może się pojawiać w różnych rejonach twarzy. Mogą to być brązowe przebarwienia wokół ust czy też brązowe plamy na czole. Występują również na policzkach, skroniach lub nosie. Często pojawiają się symetrycznie, a czasem przybierają odcienie szarości.

Skąd biorą się brązowe przebarwienia na twarzy? 

Chociaż zdecydowanie najczęstszą przyczyną powstawania brązowych plam na twarzy jest ekspozycja na słońce i promieniowanie UV, to mogą się one pojawiać na skutek zaistnienia też wielu innych przyczyn. To indywidualne zaburzenia hormonalne, stosowanie zastępczej terapii hormonalnej, ciąża, menopauza, zażywanie niektórych leków, przewlekła choroba wątroby, stosowanie preparatów fotouczulających, hormonalnie aktywne guzy jajnika czy różne schorzenia tarczycy.
Niekiedy ciężko jest wskazać jedną konkretną przyczynę, która wywołuje brązowe plamki na twarzy. W wielu przypadkach pojawienie się tego typu przebarwień spowodowane jest nagromadzeniem kilku przyczyn jednocześnie. Brązowe przebarwienia, jak i każde inne, warto skonsultować ze specjalistą dermatologiem, który z całą pewnością potwierdzi występowanie melasmy i doradzi, co można w danym przypadku na tę przypadłość poradzić.

Codzienna pielęgnacja cery z brązowymi plamami na twarzy

Sposobów na ostudę jest kilka. Zastosowanie właściwego działania związane jest z przyczyną pojawiania się brązowych plamek. Dobrą metodą w niemal każdym przypadku, i sprzyjającą cerze jednocześnie, jest zastosowanie maseczek, peelingów, toników i innych produktów kosmetycznych wykazujących działanie złuszczające. Doskonale sprawdzą się więc preparaty zawierające wysokie stężenie kwasu glikolowego lub trójchlorooctowego.
Skuteczne będą też takie substancje w składzie jak hydrochinon, kwas azaleinowy i kwas kojowy. Związki te mają silne działanie odbarwiające. W przypadku gdy brązowe plamy na twarzy są bardzo intensywne, a karnacja zdecydowanie zalicza się do jasnych, zastosować można produkty działające miejscowo, takie jak maści z witaminą C i jej pochodnymi czy produkty zawierające w składzie retinoidy, alfa-hydrokwasy czy kwas salicylowy. Miejscowo stosować można również serum, które w przypadku mniej intensywnych przebarwień nanieść można na całą twarz.

Jak trwale pozbyć się brązowych plamek na twarzy?

Jeżeli brązowych przebarwień jest dużo i są rozległe, a w dodatku powodują znaczne problemy natury estetycznej dla danej osoby, można skorzystać z oferty medycyny estetycznej. W jej ramach wykonywane są zabiegi laserowe z wykorzystaniem mechanizmu fototermolizy frakcyjnej lub skupionego i intensywnego źródła światła.
Od niedawna ogromnym powodzeniem cieszą się również innowacyjne kremy, których receptury stworzone zostały do walki z brązowymi plamami na twarzy. Wykorzystują one skojarzone działanie kilku kluczowych substancji, które w zetknięciu z ostudą przyczyniają się do usunięcia plam barwnikowych przy jednoczesnej regeneracji i odżywieniu skóry twarzy. W ich składzie znaleźć można m.in. wyciąg ze szczawiu, witaminy A, E, C, niacynamid, aloes i inne składniki. Doskonale radzą sobie one z brązowymi plamami na twarzy powstałymi wskutek zmian hormonalnych, zbytniego nasłonecznienia i w wyniku stanów zapalnych.

Domowe sposoby na brązowe plamy na twarzy

Wśród osób, u których występują brązowe plamy na twarzy, znajdują się również zwolennicy stosowania domowych sposób na radzenie sobie z problemem. Może się okazać, że będą one skuteczne i nie będzie potrzebna bardziej radykalna interwencja.
Pierwszym ze sposobów, który sprawdza się przy wielu różnych przypadłościach, jest maseczka z ogórka startego na tarce, którą należy pozostawić na skórze około 20 minut. Wydzielający się z warzywa sok ma właściwości rozjaśniające oraz nawilżające, wygładzające i łagodzące wszelkie podrażnienia. To dobry sposób na pozbycie się także zaczerwienień. Z kolei rozjaśniająco i złuszczająco podziała sok z cytryny. Aby skorzystać ze wspaniałych właściwości tego owocu, wystarczy zamoczyć wacik w soku z cytryny, nanieść na przebarwione miejsce i zmyć po 30 minutach. Zabieg warto powtarzać przez 1–2 miesiące, rano oraz wieczorem.
Doskonałym sposobem na walkę z brązowymi plamami na twarzy jest również kefir, jogurt lub maślanka. Zawierają one kwas mlekowy, który redukuje przebarwienia i rozjaśnia cerę. Można wykonywać z nich okłady, maseczki lub przystawiać do przebarwionych miejsc za pomocą wacika na czas nie dłuższy niż 20 minut.
Zdjęcie: DragonImages/Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo