Data modyfikacji:

Ból w prawym boku – co oznacza?

Każdy powtarzający się lub intensywny ból powinien zaniepokoić i być sygnałem do zgłoszenia się do lekarza. Ból w prawym boku, w talii, pod żebrami czy też umiejscowiony bardziej z tyłu może być sygnałem świadczącym o różnorakich problemach. To dlatego kluczowe jest określenie dokładnego miejsca, w którym się pojawia, ale też jego charakteru. Lekarz będzie również pytał o wszystkie objawy towarzyszące i skieruje na dodatkowe badania, które powinny rozwiać wszelkie wątpliwości.
ból w prawym boku

Kiedy kłucie w prawym boku powinno zaniepokoić?

Bóle brzucha, umiejscowione w różnych miejscach, są powszechną dolegliwością, która nie zawsze musi wywoływać duży niepokój. Delikatny i przejściowy ból w prawym boku prawdopodobnie nie oznacza niczego niepokojącego. W przypadku kobiet może być sygnałem świadczącym o owulacji, jego powodem mogą być również niegroźne, przejściowe problemy gastryczne.
Kiedy ból w prawym boku powinien zaniepokoić? Kiedy jest intensywny, nie mija i jeśli pojawiają się dodatkowe objawy, takie jak gorączka, nudności czy wymioty. W takiej sytuacji najlepiej zgłosić się do lekarza jak najszybciej, ponieważ niektóre dolegliwości objawiające się bardzo mocnym kłuciem w prawym boku mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Ból z prawej strony brzucha – o czym może świadczyć?

Z prawej strony ciała znajduje się wiele organów, które mogą dawać sygnały o rozwijającej się chorobie. Najważniejsze z nich to:
  • wątroba,
  • pęcherzyk żółciowy,
  • jelito cienkie,
  • jelito grube.
Ból z prawej strony pod żebrami może również świadczyć o problemach ginekologicznych, wrzodach żołądka i dwunastnicy, zapaleniu trzustki, chorobach układu moczowego, a nawet o niewydolności serca. Jeżeli dolegliwości pojawiają się bliżej pleców, ich przyczyną mogą być urazy lub przeciążenie, a także wady postawy.

Rodzaj bólu w prawym boku a dolegliwości

Ponieważ ból po prawej stronie pod żebrami lub umiejscowiony w innym miejscu może być objawem tak wielu dolegliwości, dla lekarza podczas badania będzie istotne nie tylko dokładne określenie, gdzie on się pojawia, ale także jego charakter. Ból może być tępy, kłujący lub ostry, różne choroby objawiają się innym typem dolegliwości.
Dlaczego tak istotne jest określenie charakteru bólu w prawym boku? Żeby mieć pewność, co dokładnie dolega pacjentowi, lekarz wykona badanie fizykalne i przeprowadzi dokładny wywiad, w którym rodzaj bólu odgrywa dużą rolę. Dzięki temu będzie mógł zlecić odpowiednie badania, które dopiero potwierdzą jego przypuszczenia.

Jakie badania wykonać przy bólu w prawym boku?

Jeśli doskwiera ci ból w prawym boku pod żebrami, w talii lub bliżej pleców i zgłosisz się z tymi objawami do lekarza, dostaniesz skierowanie na badania dodatkowe, które musisz wykonać. W zależności od innych objawów najczęściej będą to:
  • USG jamy brzusznej,
  • szczegółowe badanie krwi,
  • badanie moczu,
  • posiew kału,
  • badanie endoskopowe,
  • badanie ginekologiczne.
W przypadku intensywnego bólu w prawym boku u kobiet w ciąży, oprócz typowego badania ginekologicznego, lekarz może wykonać również USG oraz KTG. Pamiętaj jednak, że delikatne kłucie w prawym boku może pojawiać się podczas rozciągania macicy lub z powodu uciskania dziecka na narządy.

Ból pod żebrami z prawej strony a choroby wątroby i trzustki

O czym może świadczyć ból brzucha po prawej stronie pod żebrami? Często jest on objawem problemów z wątrobą, która – powiększona z powodu choroby – powoduje ucisk. Przyczyną dolegliwości może być na przykład stłuszczenie wątroby, zapalenie wątroby lub inne poważne choroby tego organu. Dlatego tak ważna jest dodatkowa diagnostyka, która pozwoli szybko odkryć źródło bólu. Problemem może być również zapalenie trzustki. 
Dodatkowe objawy, które powinny cię zaniepokoić, to w tym przypadku nagła utrata wagi, gorączka, jasne stolce, ciemny mocz, żółty odcień skóry, gorączka i przewlekłe zmęczenie. Ból może nasilać się po jedzeniu, zwłaszcza po spożyciu tłustych pokarmów.
Żeby ustrzec się przed problemami z wątrobą, warto zawczasu wspierać ją odpowiednią dietą i stylem życia. Przydatna jest również medycyna naturalna, suplementy i zioła. Najważniejsze są jednak zdrowe codzienne nawyki.

Ból z prawej strony brzucha – problemy z woreczkiem żółciowym

Ból pod prawym żebrem może również świadczyć o problemach z woreczkiem żółciowym, zwłaszcza o kamicy żółciowej, której przyczyną jest odkładanie złogów minerałów w drogach żółciowych. Dodatkowe objawy przypominają te dotyczące chorób wątroby. Koniecznie zgłoś się na dodatkowe badania zlecone przez lekarza, dzięki którym wykluczysz lub potwierdzisz jego diagnozę.

Choroby nerek a ból w prawym boku

W przypadku chorób nerek ból w prawym boku może promieniować do dolnej części pleców. Nasila się zazwyczaj podczas oddawania moczu. Charakterystyczne dla kłopotów z nerkami jest również częstsze oddawanie moczu, który może mieć nieprzyjemny zapach, czasami pojawia się w nim krew. Przyczyną mogą być infekcje dróg moczowych lub nerek. Ból w prawym boku może również być objawem kamieni nerkowych.

Ból w prawym boku pleców

Dolegliwości bólowe są często związane z urazami lub przeciążeniami. Jeżeli pracujesz zbyt ciężko fizycznie, masz wady postawy lub doświadczyłeś urazów kręgosłupa, może pojawić się u ciebie ból pod żebrami z lewej lub prawej strony z tyłu pleców, a także na środku, w okolicy lędźwiowej. Tymczasowo możesz posiłkować się plastrami lub maściami rozgrzewającymi, jednak nic nie zastąpi wizyty u lekarza oraz u fizjoterapeuty.
Chociaż tego typu dolegliwości są bardzo uciążliwe, wiele z nich można znacznie złagodzić dzięki ćwiczeniom i masażom, dlatego czym prędzej zgłoś się do specjalisty, który wskaże ci, co możesz zrobić ze swoim problemem.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym