Data publikacji:

Babka lancetowata – właściwości, działanie, stosowanie

Babka lancetowata to popularna bylina, która pospolicie występuje nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Możesz ją spotkać zarówno na przydomowym trawniku, jak i na łące. Okazuje się, że szczególnie liście babki lancetowatej posiadają wiele interesujących właściwości, które wykorzystywane są w medycynie. Sprawdź, jakie zastosowanie ma babka lancetowata w ziołolecznictwie i dowiedz się, jak przygotować maść, odwar czy domowy syrop z babki lancetowatej.
Babka lancetowata właściwości

Jakie właściwości ma babka lancetowata?

Okazuje się, że ta popularna bylina jest bardzo wartościową rośliną, którą wykorzystuje się w lecznictwie na dużą skalę. Babka lancetowata wykazuje właściwości ściągające i bakteriobójcze, a ponadto wspomaga regenerację naskórka. Jej liście są bogate w takie związki bioaktywne, jak:
  • irydoidy, które są antyhepatotoksyczne, co znaczy, że chronią wątrobę, dzięki czemu pośrednio wspomagają jej pracę;
  • składniki polifenolowe (garbniki, fenyloetanoidy i fenolokwasy);
  • fitosterole, które zmniejszają zaczerwienienia i działają przeciwobrzękowo;
  • przeciwutleniacze, które niwelują wolne rodniki.
  • Roślina wspiera pracę układu moczowego oraz trawienia, działa przeciwzapalnie i dodatkowo wykazuje właściwości nawilżające.

    Babka lancetowata na kaszel

    Roślina łagodzi objawy nieżytu górnych dróg oddechowych. Sprawdzi się zarówno u osób, które mają mokry kaszel, jak i tych, które cierpią jedynie na podrażnienie błony śluzowej gardła. Syrop może być podawany dzieciom od 1. roku życia. Sprawdź zalecenia producenta przed pierwszym użyciem.

    Babka lancetowata na żołądek

    Szukasz naturalnego leku, który złagodzi dolegliwości żołądkowe? Podrażnienie błony śluzowej żołądka i zaburzenia trawienia można spróbować leczyć za pomocą babki lancetowatej, która będzie działać przeciwzapalnie i jednocześnie nawilży błonę śluzową żołądka, która jest narażona na działanie kwasów żołądkowych.

    Babka lancetowata na opuchliznę

    Jeśli poszukujesz naturalnego sposobu na opuchliznę pod oczami czy opuchnięte stopy po ciężkim dniu w pracy, koniecznie wypróbuj okłady z wyciągiem z babki lancetowatej. Babka sprawdzi się także w przypadku łagodzenia podrażnień skóry wywołanych przez ugryzienia lub ukąszenia owadów. Wypróbuj łagodzące żele do ciała z wyciągiem z liści babki lancetowatej.

    Babka lancetowata na bolące piersi

    Laktacja to u wielu kobiet bardzo trudna i skomplikowana przygoda. Zapalenie piersi może dotknąć każdą kobietę. Narażone są oczywiście bardziej te kobiety, które karmią piersią. Zimne okłady z liści babki lancetowatej mogą pomóc uśmierzyć ból i zmniejszyć objawy zapalenia, w tym obrzęk i zaczerwienienie. Z kolei ciepłe okłady z liści babki lancetowatej mogą się przydać, jeśli chcesz pobudzić laktację. Liście babki lancetowatej nie są zbyt duże i najprawdopodobniej jeden liść nie będzie w stanie zakryć całej piersi, dlatego możesz śmiało założyć, że okład z 3–8 liści na jedną pierś będzie optymalny.

    Kiedy zbierać liście babki lancetowatej?

    Osoby, które interesują się ziołolecznictwem i szukają naturalnych rozwiązań, zastanawiają się, kiedy zbierać babkę lancetowatą. Okazuje się, że jest to możliwe już w maju. Koniec jej wegetacji przypada na wrzesień. Ważne, by zbierać liście młode.

    Babka lancetowata – gdzie zbierać?

    Roślina jest bardzo popularna i występuje zarówno na osiedlowych trawnikach, w przydomowych ogródkach, jak i na polach oraz łąkach. Nie potrzebuje dużo wody, dlatego bardzo łatwo się rozprzestrzenia i zajmuje kolejne tereny.
    Najlepiej zbierać te okazy, które znajdują się z daleka od dróg i wyprowadzanych na spacery zwierząt. Warto udać się na łąkę, wejść w nią nieco głębiej, z dala od ścieżki czy chodnika, i tam poszukać najlepszych okazów.

    Babka lancetowata – stosowanie

  • Maść z babki lancetowatej – liście babki lancetowatej dokładnie umyj i posiekaj drobno lub zmiel za pomocą maszynki do mielenia mięsa. Umieść je w słoikach i zalej ulubionym olejem. Liście muszą być całkowicie zakryte przez warstwę oleju. Słoiki postaw w garnku z ręcznikiem na jego dnie. Wlej do garnka tyle wody, by sięgała ponad połowę wysokości słoików. Poddaj słoiki wodnej kąpieli przez około 1–2 godziny. Kolejny krok to odcedzenie oleju z wyciągiem z babki lancetowatej. Możesz to zrobić np. za pomocą sitka. Olej zmieszaj z witaminą E, woskiem pszczelim i ulubionymi olejkami eterycznymi. Tak przygotowaną maść możesz stosować tuż po jej ostygnięciu.
  • Odwar z babki lancetowatej – kilka liści babki zalej wodą w garnuszku i gotuj przez około 5 minut pod przykryciem. Tak przygotowany odwar odstaw na około 15 minut do ostygnięcia. Możesz go zarówno pić, jak i stosować zewnętrznie – na twarz, ciało czy skórę głowy.
  • Zimny okład z babki lancetowatej – przygotuj odwar z babki lancetowatej, ale odstaw go na nieco dłużej, np. na dwie godziny w lodówce. Taki produkt możesz stosować miejscowo, np. w celu zmniejszenia obrzęku.
  • Gorący okład z babki lancetowatej – ciepły odwar stosuj miejscowo na zagojoną skórę, by np. pobudzić ją do regeneracji lub mobilizacji. Nie stosuj ciepłych okładów na rany i skórę z odczynem zapalnym bez konsultacji ze specjalistą.
  • Syrop z babki lancetowatej – zmiel około 10 liści babki lancetowatej np. za pomocą moździerza lub maszynki do mielenia mięsa. Gotuj liście na niskim ogniu z około dwiema szklankami cukru. Wywar musi być słodki. Liście trzeba gotować dość długo, aż staną się całkowicie miękkie, a cała mikstura zgęstnieje. Przecedź liście i odlej wywar do czystych, wyparzonych wcześniej słoików. Słoiki z syropem należy zapasteryzować, by przedłużyć ich czas przydatności do spożycia. Możesz też jeden słoik świeżego syropu przechowywać po prostu w lodówce.
  • Zdjęcie: Nikolaydonetsk/Envato Elements