Data modyfikacji:

Poranne nawyki, które są zdrowe: stretching i jeszcze 3

To, jak potoczy się twój dzień, w dużej mierze zależy od jakości poranka. Nie bez powodu przyczyn złego humoru doszukujemy się w pierwszych czynnościach wykonywanych po przebudzeniu. Nie wstawaj lewą nogą - postaw na zdrowe nawyki! Jednym z najważniejszych jest stretching.

Poranne nawyki, od których warto rozpocząć dzień:

1. Woda z cytryną lub octem jabłkowym
2. Poranny stretching
3. Odpowiednie śniadanie
4. Poranna rozgrzewka

Im wcześniej zaczniesz dbać o swoje zdrowie, tym dłużej będziesz cieszyć się dobrym humorem i kondycją. Dlatego zachęcamy Cię do tego już od pierwszych minut od otwarcia oczu. Wprowadź do swojej porannej rutyny jeden z tych nawyków - każda z tych czynności nie zajmuje dużo czasu, dzięki czemu nie zaburzy porządku Twojego poranka. To tylko maksymalnie dodatkowe 15 minut do wygospodarowania!

Poranny nawyk nr 1. Woda z cytryną lub octem jabłkowym

Rano po przebudzeniu wypij jedną szklankę wody z sokiem z cytryny lub z łyżką octu jabłkowego. Napój należy wypijać na czczo, ok. 20-30 minut przed jedzeniem. Pomaga on oczyścić organizm, równoważy gospodarkę kwasowo-zasadową organizmu, przyspiesza trawienie, eliminując nieprzyjemne problemy układu pokarmowego, i podnosi tempo metabolizmu. Dodatkowo roztwór z octem jabłkowym korzystnie wpływa na kondycję skóry, włosów i paznokci.

Zdrowy nawyk nr 2: stretching

Rano czujesz się zastana, odrętwiała i spięta? Wykonaj krótką, trwającą do 10 minut serię prostych ćwiczeń rozciągających. Elastyczne mięśnie i naczynia krwionośne to lepsze krążenie, a co za tym idzie wyższa skuteczność układu krwionośnego. Pamiętaj, że od jego jakości zależy funkcjonowanie pozostałych organów wewnętrznych. Szybki stretching błyskawicznie pobudzi do pracy zaspany mózg - lepiej dotleniony organizm pracujesz efektywniej.

Nawyk nr 3: porządne śniadanie

Wiele osób wymiguje się od jedzenia śniadania. Winą za to obarcza brak czasu czy chęć redukcji wagi. Tymczasem niezjedzenie śniadania niesie za sobą sporo nieprzyjemnych konsekwencji. Rezygnacja z porannego posiłku oznacza silniejsze łaknienie w ciągu dnia, a także szybki i gwałtowny spadek energii. Po całej nocy  Twoja ciało potrzebuje energetycznego kopa - pamiętaj o tym.

Wskazówka

Rano wolisz pospać 10 minut dłużej? Naszykuj śniadanie wieczór wcześniej. Dzięki temu zaoszczędzisz czas potrzebny na przygotowanie porannego posiłku. Ma to też dodatkową zaletę - możesz lepiej zaplanować jakość swojego dania, w tym rozkład makroelementów.

Zdrowy nawyk nr 4: poranna rozgrzewka

Osobom, którym prosty stretching nie wystarcza, polecamy szybką rozgrzewkę uwzględniającą ćwiczenia kardio i podnoszące mobilność mięśni i stawów. Lekki truchcik, wymachy ramionami, kilka dynamicznych skłonów i wypadów wystarczą, żeby się rozbudzić. W roli porannej rozgrzewki świetnie sprawdza się 4-minutowa tabata albo pilates - sprawdź ćwiczenia pilates dla początkujących.

Jesteś jednym z najwcześniej wstających domowników i boisz się, że swoim treningiem obudzisz pozostałych mieszkańców? Zrezygnuj z podskoków i biegania. W zamian zwiększ dynamikę pozostałych ćwiczeń. Dzięki temu Twoje serce będzie pracować znacznie szybciej. Oczywiście intensywność należy stopniować! Nigdy nie forsuj nierozgrzanych mięśni, gdyż możesz doprowadzić do kontuzji. Jeśli chcesz dodatkowo wytłumić dźwięki, to pozostałe ćwiczenia wykonuj na dywanie lub macie. Dotyczy to w szczególności wykroków, marszu itp.

Tekst: Redakcja Dbam-o-siebie.pl