Data modyfikacji:

Objawy oczyszczania organizmu z pasożytów. Poradnik, jak pozbyć się pasożytów

Czasami czujesz się źle, mimo że nie widać po tobie oznak konkretnej choroby. Innym razem masz wahania nastroju lub po prostu nie masz energii do działania. Zdarzają ci się bóle brzucha, niewyjaśnione epizody migrenowe i inne dolegliwości. Szukasz więc przyczyny swoich problemów. Okazuje się, że wszystkie te przypadłości wywołują pasożyty. Podejmujesz więc decyzję, że musisz oczyścić swój organizm. Pozbyć się nieproszonych gości i przywrócić sobie dobre samopoczucie. Jak się do tego zabrać? Podpowiadamy!
oczyszczanie organizmu z pasożytów

Czym są pasożyty i jakie objawy wskazują na ich obecność w organizmie?

Pasożyty to organizmy obce bytujące w ciele nosiciela. Traktują one układ odpornościowy człowieka (lub zwierzęcia) jako poważne zagrożenie, dlatego ze wszystkich sił starają się go zniszczyć. Z kolei organizm, chcąc bronić się przed intruzem, uruchamia swoje zasoby. Walka czasami jest nierówna, a kiedy układ immunologiczny zaczyna ją przegrywać, występuje wiele objawów często mylonych z infekcjami górnych dróg oddechowych, alergiami, a nawet problemami z układem pokarmowym. Należą do nich szczególnie:

  • nieokreślone bóle brzucha, połączone ze wzdęciami, gazami czy biegunkami,
  • nudności, wymioty, a nawet brak apetytu,
  • zmieniona temperatura ciała, dreszcze,
  • przewlekły kaszel,
  • stany podgorączkowe,
  • wysypki na skórze,
  • pobudzenie i rozdrażnienie,
  • trudności z zasypianiem oraz częste wybudzanie się w nocy,
  • bóle mięśni i stawów,
  • niepohamowane łaknienie na słodycze.

Oczyszczanie organizmu z pasożytów – dlaczego to takie ważne?

Do zakażenia pasożytami dochodzi najczęściej, gdy spożywasz surowe lub niedogotowane mięso i ryby, pijesz wodę niewiadomego pochodzenia bądź zjadasz niedokładnie umyte warzywa i owoce. Robaki mogą być przenoszenie również przez komary, meszki i kleszcze. W żadnym wypadku nie możesz lekceważyć zakażenia pasożytami, chociażby dlatego, że toksyny, które one wypuszczają, osłabiają organizm, sprawiając, że nie ma on siły na walkę z wirusami i bakteriami.


Przeczytaj także: Antybiotyki - zasady stosowania. Jakie błędy popełniasz najczęściej?


Pamiętaj jednak, że odrobaczanie na własną rękę może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlatego nim zaczniesz oczyszczanie organizmu z pasożytów, zasięgnij porady lekarza. Dobrze jest przeprowadzić badania, które potwierdzą (lub wykluczą) ich obecność. Musisz też wiedzieć, że nie wszystkie leki dostępne bez recepty podziałają na pasożyty bytujące w twoim ciele. Dobrze więc, żeby lekarz zadecydował o sposobie oczyszczania. Nie oznacza to jednak, że nie możesz sobie pomóc.

Jak prawidłowo przeprowadzić odrobaczanie?

Skierowanie się do lekarza po pomoc to pierwszy krok, który musisz zrobić, jeśli podejrzewasz, że możesz mieć pasożyty. Po wykonaniu badań, zleci ci on odpowiednią kurację, np. zarekomenduje stosowanie tabletek lub zawiesiny Pyrantelum. To lek przeciwpasożytniczy przeznaczony dla dzieci powyżej 2. roku życia i dorosłych. Preparat stosuje się zwykle w dwóch dawkach, w odstępie 14 dni.

Ale w odrobaczaniu możesz sobie pomóc, stosując dietę detoksykacyjną. Do jadłospisu koniecznie wprowadź składniki o działaniu oczyszczającym i probiotycznym: cebulę, czosnek, kiszone ogórki i kiszoną kapustę, pestki dyni, ocet jabłkowy, kefir czy maślankę. Wyeliminuj cukry proste, czyli słodycze, wysoko przetworzoną żywność i słodkie napoje. Te ostatnie zastąp sokiem z żurawiny czy wodą z dodatkiem cytryny. Dbaj o to, by w twoim codziennym menu znalazły się produkty bogate w błonnik (dorosła osoba powinna jeść około 30 g błonnika dziennie). W ten sposób usprawnisz pracę jelit. Bowiem zalegająca w nich masa kałowa to doskonała pożywka dla pasożytów.

W pozbyciu się robaków pomogą również zioła i przyprawy. Nalewka z orzechów włoskich, piołun, oregano czy goździki będą skuteczne w walce z owsikami i glistą ludzką. Cynamon, papryczka chili, gorczyca, imbir, kardamon i kurkuma również podziałają wspomagająco przy odrobaczaniu. Zioła i przyprawy możesz stosować jako dodatki do dań, ale możesz też kupić Naturalne Mikstury z Duszą Przeciw Pasożytom na bazie liści orzecha włoskiego, ziela piołunu, ziela tymianku, liści szałwii, owocu kopru oraz korzenia prawoślazu i pić je na około 20 minut przed posiłkiem dwa razy dziennie.

Pasożyty – oczyszczanie organizmu

Oczyszczanie organizmu z pasożytów to proces, który musi potrwać nawet kilkanaście dni. Błędne jest myślenie, że jednorazowa dawka leku przeciwpasożytniczego załatwi sprawę. Musisz wiedzieć, że odrobaczanie polega na niszczeniu pasożytów bytujących wewnątrz organizmu, a następnie usuwaniu ich. Dlatego na efekty zwykle trzeba poczekać. Jednak istnieje kilka sygnałów wskazujących, że proces przebiega prawidłowo. Podobne są objawy oczyszczania organizmu z toksyn, choć detoksykacja zwykle nie wymaga pomocy środków farmakologicznych i możesz ją przeprowadzać cyklicznie, włączając do diety świeże warzywa i owoce, sok z aloesu, napary ziołowe czy zieloną herbatę.

Oczyszczanie z pasożytów – objawy

Kiedy przeprowadzasz oczyszczanie organizmu z pasożytów, możesz się spodziewać tzw. reakcji Hexa. Spowodowana jest ona uwalnianiem endotoksyn (odchodów oraz innych pozostałości) z zabitych pasożytów. Dochodzi wówczas do wzmożonej odpowiedzi układu immunologicznego, co może wywoływać czasowe pogorszenie się samopoczucia. Zatem na skutek oczyszczania organizmu z pasożytów możesz doświadczyć:
  • bóli stawów i mięśni,
  • podwyższonej temperatury ciała, niekiedy nawet w połączeniu z dreszczami,
  • kaszlu lub kataru, a także innych objawów przeziębienia,
  • utraty apetytu,
  • ogólnego rozbicia a nawet rozdrażnienia.
Na szczęście nie są to długo utrzymujące się objawy i już po 3-4 dniach poczujesz się znacznie lepiej.

Teraz już wiesz, jak skutecznie przeprowadzić oczyszczanie organizmu z pasożytów oraz jakich objawów możesz się spodziewać. Podejdź do tematu z należytą mu ostrożnością, a z pewnością uda ci się odzyskać dobre samopoczucie!
Autorka: Magdalena Hensoldt-Fyda