Data modyfikacji:

Samoobrona – jaki gaz pieprzowy wybrać, by bezpiecznie wrócić do domu?

Boisz się o swoje bezpieczeństwo lub zdarzyło ci się kiedyś znaleźć w sytuacji zagrożenia? Reaguj! Istnieją skuteczne sposoby na samoobronę, dzięki którym możesz uniknąć niebezpiecznego zdarzenia. Przekonaj się zatem, jaki gaz pieprzowy kupić i jak postępować w razie konfrontacji z agresywnym napastnikiem.

Gaz do samoobrony

Jest to silnie drażniąca substancja, która po rozpyleniu powoduje znaczne pieczenie oczu, łzawienie i uniemożliwia ich otwarcie. Działa również na błony śluzowe nosa i ust. W rezultacie napastnik jest zdezorientowany, co pozwala na bezpieczne oddalenie się z miejsca zdarzenia.

Za właściwości gazu pieprzowego odpowiada kapsaicyna. Nie powoduje trwałych podrażnień czy uszkodzeń ciała, dlatego świetnie sprawdza się w samoobronie.

Jaki gaz pieprzowy kupić?

Gazy pieprzowe możemy zasadniczo podzielić na dwie grupy w oparciu o sposób ich uwalniania. W pierwszej grupie znajdują się gazy pieprzowe, które po rozpyleniu tworzą chmurę o dość szerokim zasięgu. Oznacza to, że jeśli w sytuacji zagrożenia rozpylisz gaz pieprzowy w stronę napastnika, nie ważna jest precyzja – strumień ma na tyle szeroki zasięg, że jeśli skierujesz go w kierunku głowy agresora, osiągniesz zamierzony cel.

Niestety minusem takiego rozwiązania jest fakt, że gaz pieprzowy rozpylany w formie chmury jest podatny na podmuchy powietrza. W efekcie, jeśli rozpylisz środek pod wiatr, ty również możesz ucierpieć.

Rozwiązaniem tego problemu jest druga grupa gazów do samoobrony. Emitują one wąską strugę żelu zawierającego kapsaicynę. Specyfik w takiej formie ma duży zasięg, jednak w tym przypadku liczy się precyzja – musisz dość dokładnie celować w okolice twarzy agresora, ponieważ środek działa na usta, nos oraz oczy.

Jaki gaz pieprzowy kupić w takim razie?

To w zasadzie kwestia indywidualna – musisz się zastanowić, które rozwiązanie będzie lepsze z twojego punktu widzenia. Po zakupie gazu warto go przetestować – w bezpiecznym otoczeniu zapoznaj się z instrukcją obsługi i przekonaj się, jak stosować produkt.

Pamiętaj też, żeby pod żadnym pozorem nie kupować gazu do samoobrony na targach, bazarach i innych niepewnych miejscach tego typu. Najlepiej zrobisz, jeśli skorzystasz z usług sklepu o asortymencie tego typu.

Jak stosować gaz do samoobrony?

Przede wszystkim, jeśli zdecydujesz się na zakup gazu do samoobrony, musisz mieć go zawsze pod ręką. W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia nie będziesz mieć czasu na nerwowe przeczesywanie torebki w poszukiwaniu środka do samoobrony.

Gaz warto mieć w kieszeni kurtki czy płaszcza lub w innym łatwo dostępnym miejscu – jeśli przyjdzie ci po niego sięgnąć, każda sekunda może okazać się bezcenna.

Gaz należy rozpylić z odległości około 4 metrów od napastnika i trzeba celować w jego twarz.

Kurs samoobrony dla kobiet – czy warto?

Zdecydowanie. Chociaż wiele osób sugeruje, że jeśli napastnikiem jest dużo wyższy i silniejszy mężczyzna, nawet sprawna kobieta nie jest w stanie się obronić. Nie jest to prawdą – na kursach samoobrony nauczysz się nie tylko technik obrony, ale również dowiesz się, w które miejsca dokładnie należy celować, aby obezwładnić napastnika, czy też jak użyć przedmiotów, które masz przy sobie, np. torebki czy parasola, aby się bronić.

Szkolenie tego typu może też sprawić, że będziesz przygotowana na stresującą sytuację i w rezultacie nie stracisz zimnej krwi.
Co jeszcze możesz zrobić, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo? Miej przy sobie zawsze naładowany telefon, aby w razie potrzeby wezwać pomoc. Warto też dbać o to, aby nie przebywać samemu w niebezpiecznych miejscach.

Przeczytaj także: