Data publikacji:

Upławy w ciąży – przyczyny i jak sobie z nimi poradzić

Upławy są zjawiskiem fizjologicznym, charakterystycznym dla ciąży. To właśnie dzięki zwiększonej produkcji wydzieliny drogi rodne ciężarnej są mniej narażone na infekcje. Niestety, upławy mogą też być patologią. Sprawdź, o czym świadczą białe upławy w ciąży. Dowiedz się, czy lekko brązowe upławy w ciąży są powodem do niepokoju oraz poznaj sposoby na zapobieganie nieprawidłowym upławom w ciąży.

upławy w ciąży

Przeczytaj również: Najlepszy płyn do higieny intymnej. Ranking polecanych

Upławy – co to znaczy?

Upławy to inaczej nieprawidłowa wydzielina w pochwie, która świadczy o toczącym się procesie bakteryjnym, grzybiczym lub pasożytniczym, ale nie tylko. W przypadku kobiet w ciąży upławy nie są patologią, a fizjologią - chronią drogi rodne przed infekcjami. Niestety, niektóre upławy mogą też być objawem poważnych schorzeń, które mogą zagrażać ciąży.

Upławy w ciąży – rodzaje:

  • bezwonne, białe lub przezroczyste upławy o jednolitej konsystencji – charakterystyczne dla początku ciąży,
  • upławy białe, o konsystencji twarożku – świadczą najczęściej o infekcji grzybiczej,
  • zielone lub zielono-żółte upławy – mogą świadczyć o rzęsistkowicy pochwy,
  • brązowe upławy – mogą świadczyć zarówno o implantacji zarodka, o infekcji pochwy, jak i o odklejeniu się łożyska.

Brązowe upławy w ciąży – 1. trymestr

Obecność brązowej wydzieliny przy ujściu pochwy w pierwszym trymestrze ciąży jest charakterystyczne dla implantacji zarodka (krwawienie implantacyjne). Wydzielina może pojawić się też nieco później, już po implantacji. Jest to związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie przyszłej mamy.
Do trzeciego miesiąca ciąży mogą też pojawiać się plamienia w terminie wystąpienia miesiączki. To także może być przyczyna brązowych upławów w pierwszym trymestrze ciąży.

Niestety, brązowe upławy mogą też być pierwszym objawem poronienia lub mogą po prostu świadczyć o tym, że ciąża jest zagrożona. Stąd obecność brązowej lub podbarwionej krwią wydzieliny nigdy nie powinna być lekceważona, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży.

Brązowe upławy w ciąży – 2. trymestr

Upławy o brązowej barwie zdarzają się w drugim trymetrze o wiele rzadziej, niż w pierwszym okresie ciąży. Przyczyną są najczęściej infekcje dróg płciowych. Krwawienie może też być spowodowane przez tzw. łożysko przodujące. To stan, który jest zagrożeniem dla ciąży. Jeśli zauważysz świeżą krew lub wydzielinę podbarwioną żywo czerwoną krwią, skontaktuj się jak najszybciej z lekarzem prowadzącym ciążę.

Brązowe upławy w ciąży – 3. trymestr

Brązowe upławy w trzecim trymestrze w ciąży są poważnym objawem. Mogą świadczyć o odklejeniu się łożyska czy pęknięciu macicy. Brązowa wydzielina jest też charakterystyczna dla odejścia czopa śluzowego, które na szczęście nie zagraża bezpośrednio ciąży.

Upławy w ciąży – leczenie

Ta wstydliwa dolegliwość dotyczy zarówno kobiet w czasie ciąży, przed okresem rozrodczym, jak i w okresie okołomenopauzalnym i po okresie przekwitania. Dokładna przyczyna upławów powinna być zdiagnozowana przez ginekologa. To ważne, ponieważ tylko w taki sposób lekarz będzie mógł zastosować skuteczne leczenie.

Poinformuj lekarza o upławach, podaj ich specyfikę - kolor, konsystencję i zapach. Specjalista poinformuje cię, czy powinnaś od razu udać się do szpitala, czy wizyta kontrolna nie jest konieczna od razu. Pamiętaj, że nie wszystkie leki są bezpieczne dla zarodka czy płodu. Dlatego nie kupuj i nie stosuj żadnych leków czy preparatów bez konsultacji z ginekologiem.

Upławy w ciąży – zapobieganie

Chodzi tutaj oczywiście o zapobieganie nieprawidłowym upławom. Te przezroczyste lub białe, bezwonne i o jednolitej konsystencji nie świadczą o patologii, wręcz przeciwnie. Można śmiało powiedzieć, że to te „dobre” upławy, które zapobiegają infekcjom. Jak się chronić przed patologicznymi upławami?
  • Okolice intymne należy myć tylko na zewnątrz. Nie wprowadzaj płynu ani mydła do środka pochwy!
  • Chodź w sukienkach i spódnicach, gdy tylko możesz. Chodzenie w ciasnych, nieprzewiewnych spodniach sprzyja infekcjom miejsc intymnych.
  • Chodź w bawełnianych majtkach.
  • Myj krocze od góry do dołu, czyli od ujścia pochwy w kierunku odbytu.
  • Zrezygnuj z noszenia sztucznych wkładek higienicznych. Noś tylko te bawełniane. W sklepach znajdziesz zarówno te jednorazowe, jak i wielorazowe, które będziesz mogła prać w pralce.
  • Śpij bez majtek, najlepiej w przewiewnej, bawełnianej koszuli nocnej.
  • Staraj się jeść dużo jogurtów z żywymi kulturami bakterii. Unikaj za to słodyczy z dodatkiem cukrów prostych. Wysoki cukier we krwi sprzyja rozwojowi infekcji grzybiczych.
  • Odżywiaj się zdrowo i uprawiaj regularnie sport, jeśli lekarz nie zalecił inaczej.
  • Wzmacniaj naturalną odporność domowymi sposobami – jedz czosnek, pij syrop z cebuli czy napar z korzenia imbiru.
Autorka: Natalia Ciszewska