Data publikacji:

Skinny fat. Czym się charakteryzuje ten typ sylwetki i jak ćwiczyć?

Czy można być jednocześnie chudym i grubym? To możliwe! Sylwetka skinny fat należy do jednej z najbardziej kłopotliwych. Jest szczególnie podstępna, bowiem nie wiąże się z nadwagą. Jak rozpoznać sylwetkę skinny fat i co zrobić, by się jej pozbyć?

skinny

Czym jest sylwetka skinny fat?

Dla wielu osób wyznacznikiem odpowiedniej sylwetki je masa ciała. Choć pomiary wagi są ważne i pomagają uniknąć dużych wahań, nie mówią one zbyt wiele o sylwetce. Istnieję różne typy sylwetek, przy czym najczęściej wyróżnia się: ektomorficzną, mezomorficzną i endomorficzną. Według tego podziału niektóre osoby można uznać za naturalnie szczupłe, inne za umięśnione, a kolejne za posiadające skłonności do nadwagi. Budowa ciała ma znaczenie i już na pierwszy rzut oka można rozpoznać różnice – chociażby po szerokości barków, nadgarstków, miednicy, wielkości dłoni itd.

Problem z sylwetką skinny fat jest taki, że osoby posiadające ten typ budowy przez innych uznawane są za szczupłe. Nie mają nadwagi, a ich ciało (zwłaszcza kończyny) jest szczupłe. Z tego względu mało osób z sylwetką skinny fat podejmuje działania, by coś zmienić. Tymczasem mimo pozornej szczupłości osoby skinny fat są w gruncie rzeczy nadmiernie otłuszczone. Mają sporą ilość tkanki tłuszczowej i znikomą muskulaturę. Ich ciało jest zwiotczałe, pozbawione jędrności i często dotknięte cellulitem. Dużym zagrożeniem jest otyłość trzewna, charakterystyczna dla sylwetki skinny fat. Bardzo chude nogi i ramiona w połączeniu z wydętym brzuchem wskazują na spore zaburzenia hormonalne, stanowiące zagrożenie dla zdrowia.

Co stoi za sylwetką skinny fat?

Skąd bierze się sylwetka skinny fat? Duże znaczenia mają tutaj czynniki genetyczne. Niektórzy mają tendencję do gromadzenia tkanki tłuszczowej i trudności z rozwojem mięśni. Trzeba jednak zauważyć, że do rozwoju chudotłustej sylwetki niezbędne są także inne czynniki, wynikające z niewłaściwego stylu życia.

Punktem wyjścia jest oczywiście nieprawidłowa dieta. Spożywanie dużej ilości cukrów, przetworzonych pokarmów i pustych kalorii sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej, zwłaszcza w rejonie brzucha. Niezdrowe jedzenie w połączeniu ze spowolnieniem metabolizmu po 30. roku życia bardzo często jest przyczyną skinny fat. Dodajmy do tego używki wpływające na jędrność i kondycję ciała, takie jak papierosy, alkohol czy duże ilości kawy, a mamy gotowy przepis na zaburzenia hormonalne.

Drugim czynnikiem wpływającym na rozwój sylwetki skinny fat jest siedzący tryb życia. Brak aktywności fizycznej sprzyja atrofii mięśni, co pozornie pozwala uzyskać szczupłą sylwetkę. Mowa nie tylko o treningu siłowym, ale i codziennych spacerach, wysiłku fizycznym, ćwiczeniach aerobowych itd. Na rozwój sylwetki skinny fat może wpływać również wykonywanie długotrwałej pracy generującej spore ilości kortyzolu, czyli hormonu katabolizującego mięśnie. Nie bez przyczyny biegacze długodystansowi bardzo często mają bardzo chude, nieumięśnione kończyny.

Skinny fat – jak się pozbyć chudotłustej sylwetki?

Do sylwetki skinny fat można doprowadzić także nieumiejętnym odchudzaniem. Bardzo często dochodzi do niej w momencie podjęcia ubogich, niskokalorycznych diet lub wręcz głodówek. Wówczas masa ciała spada szybko, jednak nie wynika to ze spalania tkanki tłuszczowej, a rozpadu białek mięśni. Do rozpoczęcia lipolizy i rozpadu trójglicerydów organizm wymaga sporej ilości energii, więc skupianie się jedynie na wadze nie ma sensu. W odchudzaniu chodzi przecież o utratę tkanki mięśniowej, a nie muskulatury pożartej procesami katabolicznymi. Aby uniknąć rozwoju kompozycji skinny fat, deficyt kaloryczny nie powinien przekraczać 200-300 kcal. Lepiej więcej spalić na treningu niż zbyt mocno obciąć kalorykę posiłków.

Jak więc pozbyć się chudotłustej sylwetki? Początkiem drogi jest zmiana nawyków żywieniowych. Należy porzucić śmieciowe jedzenie i używki, a następnie zastąpić je pełnoprawnymi posiłkami z dużym udziałem białka. Jest ono niezbędne do tego, by odbudować masę mięśniową. Nie obędzie się również bez treningu, który zainicjuje rozbudowę mięśni i pomoże spalić tkankę tłuszczową. Należy jednak pamiętać, że osoby z sylwetką skinny fat nie mogą pozwolić sobie na klasyczną redukcję lub budowę masy. W ich przypadkach najlepszym kierunkiem jest rekompozycja, czyli połączenie tych dwóch celów.

Jak powinien wyglądać trening osoby skinny fat? Ćwiczenia o największej skuteczności

Żadna kompozycja ciała nie stawia takich wyzwań jak skinny fat. Trening musi być jednocześnie ukierunkowany na rozwój mięśni, jak i utratę zgromadzonej przez wiele lat tkanki tłuszczowej. Jak się do tego zabrać? Zacznij od wybrania tego rodzaju treningu, który jednocześnie mocno stymuluje tkankę mięśniową i wykorzystuje tkankę tłuszczową jako formę energii. Jest to oczywiście trening oporowy, czyli ten wykorzystujący ćwiczenia siłowe. Trenując na siłowni, wybierz wielostawowe ćwiczenia ze sztangą, takie jak przysiady, martwy ciąg, wiosłowanie sztangą, wyciskanie żołnierskie czy podciąganie. Każde z tych ćwiczeń angażuje całe ciało i generuje spory wyrzut naturalnych hormonów anabolicznych, niezbędnych do rozwoju mięśni.

Kolejny krok w walce z sylwetką skinny fat to ograniczenie długotrwałych ćwiczeń aerobowych. Wielogodzinna jazda na rowerze czy sesje na bieżni lub orbitreku są przyjemne, ale niewskazane dla chudotłustych. Wynika to z tego, że wzmagają wydzielanie kortyzolu, który uszkadza mięśnie. Znacznie lepszą alternatywą są ćwiczenia interwałowe (HIIT), które nie dość, że nie szkodzą mięśniom, to na dodatek lepiej spalają tłuszcz. Przykładem treningu interwałowego jest tabata. Wiele ćwiczeń o charakterze beztlenowym znajdziesz też w treningu crossfit.

Autor: Szymon Sonik
termometr bezdotykowy

Najlepszy termometr bezdotykowy. Ranking

2025-01-15
"Termometr bezdotykowy ranking" - to fraza, którą często wpisujemy w wyszukiwarkę, szukając najlepszego rozwiązania do pomiaru temperatury. Nic dziwnego - szybki, precyzyjny i bezpieczny pomiar temperatury to podstawa, zwłaszcza w przypadku małych dzieci. Ale jak porównać tak wiele modeli i wybrać ten najbardziej odpowiedni? Nasz ranking termometrów bezdotykowych, który przygotowaliśmy, przestawia najpopularniejsze tego typu urządzenia wśród użytkowników Ceneo. Zapraszamy do lektury!
chrapanie u dziecka

Chrapanie u dziecka. Dlaczego dziecko chrapie?

2025-01-15
Twoje dziecko chrapie podczas snu i zastanawiasz się, czy to normalne? Chrapanie u dziecka może niepokoić rodziców, jednak sporadyczne przypadki są całkiem normalne. Wbrew pozorom, chrapanie to nie tylko problem dorosłych – zdarza się także u najmłodszych. Jeśli się zastanawiasz, dlaczego dziecko chrapie i co można z tym zrobić, przeczytaj nasz artykuł.
pobudzenie laktacji

Jak pobudzić laktację?

2025-01-13
Obawiasz się, że produkujesz za mało mleka dla swojego dziecka? To naturalne uczucie, ale często niepotrzebne. Twoje ciało zostało zaprojektowane do karmienia dziecka, a wiedząc, jak pobudzić laktację, możesz znacząco zwiększyć produkcję mleka. Laktacja to proces, którym można skutecznie zarządzać. Zatem jak pobudzić laktację? Zapoznaj się z poniższym artykułem i znajdź odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.
Czego nie mówić kobiecie, kiedy ma okres?

Czego nie mówić kobiecie, kiedy ma okres? Poradnik dla mężczyzn

2025-01-06
Okres to czas, który niejednej kobiecie przynosi dyskomfort fizyczny i emocjonalny. Niestety, niewłaściwe słowa lub gesty mogą tylko pogorszyć jej samopoczucie. Czego nie mówić kobiecie, kiedy ma okres? Jakie zwroty warto unikać, a co zrobić, aby jej pomóc? Przeczytaj poniższy poradnik, aby lepiej zrozumieć, jak wspierać mamy, żony i córki w tych trudnych chwilach.
kac sylwestrowy

Skuteczne sposoby na noworocznego kaca

2025-01-01
Noworoczny kac to problem, z którym zmaga się wielu z nas po sylwestrowych szaleństwach. Gdy budzisz się rano z bólem głowy, suchością w ustach i brakiem energii, myślisz tylko o jednym – jak się z tym szybko uporać. W tym artykule podpowiadamy jak radzić sobie z kacem, aby wrócić do formy w mgnieniu oka.
niski testosteron

Jak utrzymać testosteron na właściwym poziomie? Praktyczny poradnik dla każdego mężczyzny

2024-12-26
Testosteron to kluczowy hormon męski, który odgrywa ogromną rolę w zdrowiu i samopoczuciu. Jego prawidłowy poziom wpływa nie tylko na libido, ale także na nastrój, masę mięśniową czy energię życiową. Dowiedz się, jak utrzymać testosteron na odpowiednim poziomie, aby cieszyć się dobrym zdrowiem i witalnością przez wiele lat.