Data publikacji:

Niska temperatura ciała - przyczyny

Nieco niższa temperatura ciała od normy zwykle nie stanowi powodu do zmartwień. Ludzki organizm bardzo dobrze utrzymuje swoją temperaturę w bezpiecznym zakresie, nawet gdy temperatury na zewnątrz ciała bardzo się zmieniają. Jednak długotrwale utrzymująca się zbyt niska temperatura ciała może sygnalizować przypadkową hipotermię lub inny problem medyczny. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, co oznacza niska temperatura ciała.
Termometr

Temperatura ciała - o czym nas informuje?

Regularna kontrola temperatury ciała to skuteczny sposób na wczesne wykrycie zaburzeń funkcjonowania organizmu. Człowiek, jako istota stałocieplna, potrafi utrzymać stałą temperaturę ciała.

Jeśli temperatura ciała mieści się w zakresie 35-36,6 stopni Celsjusza, nie ma powodów do obaw. Gdy temperatura spada poniżej 35 stopni Celsjusza, zaczynamy mieć do czynienia z hipotermią

Obniżona temperatura ciała - przyczyny

Tempera ciała obniża się przede wszystkim z przyczyn zewnętrznych. Długie przebywanie na zimnie bez odpowiedniej odzieży lub kąpiel w chłodnym morzu może chwilowo obniżyć temperaturę ciała. Taki stan nie jest niebezpieczny dla zdrowia i zwykle łatwo jest przywrócić temperaturę do normy.

Wpływ na niską temperaturę ciała mogą mieć nie tylko czynniki zewnętrzne. Lekko obniżona temperatura nie jest zjawiskiem groźnym dla zdrowia, jeśli nie utrzymuje się na niskim poziomie przez dłuższy czas. Obniżona temperatura ciała może być po prostu efektem osłabienia odporności, tak samo jak niewielka gorączka oznacza reakcję organizmu na infekcję i walkę z nią. U kobiet temperatura ciała waha się w poszczególnych fazach cyklu miesiączkowego. Jeśli więc ten stan nie jest długotrwały i organizm nie wysyła innych niepokojących objawów, krótkotrwała obniżona temperatura ciała nie powinna przesadnie martwić.
Istnieją jednak choroby, które powodują schorzenia organów uczestniczących w procesie termoregulacji naszego organizmu. Są to między innymi:
  • niedoczynność tarczycy - jednym z symptomów tej choroby jest temperatura ciała niższa niż 36,6 stopni Celsjusza,
  • niewydolność wątroby - wątroba jest organem, który spełnia ważną rolę w regulowaniu temperatury ciała,
  • anemia, czyli niedokrwistość - stan niedoboru hemoglobiny, która jest odpowiedzialna za wiązanie tlenu i przenoszenie go w organizmie,
  • cukrzyca - obniżona temperatura ciała może być skutkiem ubocznym przyjmowania leków przeciwcukrzycowych,
  • niedożywienie - na skutek znacznej utraty masy ciała występuje zwiększona wrażliwość organizmu na zimno oraz obniżenie temperatury ciała o 1-2 stopnie Celsjusza.

Temperatura ciała poniżej 35 stopni Celsjusza

Jeśli temperatura ciała spada poniżej 35 stopni Celsjusza, oznacza to, że organizm znajduje się w stanie hipotermii, czyli wychłodzenia. Zazwyczaj jest to spowodowane nagłym zdarzeniem, takim jak wpadnięcie do lodowatej wody czy długotrwałe przebywanie w zimnych temperaturach bez odpowiednio ciepłego ubioru. Hipotermia rzadziej jest wywoływana przez patologiczne stany organizmu, jak stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, krwotoki czy poważne oparzenia.
Gdy temperatura ciała nagle spada poniżej 35 stopni Celsjusza, organizm reaguje oszołomieniem, nadpobudliwością, zaburzeniami widzenia, problemami z mową, dreszczami i sennością. Jeśli osobie w takiej sytuacji nie zostanie udzielona natychmiastowa pomoc, a organizm będzie wychładzał się jeszcze bardziej, może dojść do spowolnienia akcji serca i oddechu oraz utraty przytomności, a w konsekwencji - do śmierci. Dlatego tak ważne jest szybkie udzielenie pomocy osobie, której grozi nagłe i poważne wychłodzenie organizmu.
Dłuższa ekspozycja organizmu na niskie temperatury może nie tylko prowadzić do obniżenia temperatury ciała, ale także do odmrożeń części ciała. Dlatego jeśli planujemy wybrać się w miejsce, gdzie możemy spodziewać się niekorzystnych warunków atmosferycznych, należy zadbać o suchą i ciepłą odzież, stosowanie kremów ochronnych przed chłodem i wiatrem, a także regularne picie ciepłych płynów.
Autorka: Patrycja Hendzel