Data publikacji:

Napój na zatkane tętnice – Zapobieganie chorobom serca

Tętnice pełnią w organizmie człowieka bardzo ważną funkcję. To właśnie one rozprowadzają krew bogatą w tlen, dzięki której funkcjonują wszystkie narządy w naszym ciele. Co jednak może nam grozić, gdy tętnice są zwężone i nie mogą sprawnie wykonywać swojego zadania? Czy można temu zapobiec w domowych warunkach? Obecnie coraz chętniej wykorzystuje się naturalne sposoby zarówno w profilaktyce, jak i w walce z chorobami serca. Przeczytaj nasz poradnik i poznaj przepis na najlepszy napój na zatkane tętnice oraz ochronę przed chorobami serca!
Koktajl

Miażdżyca - co to?

Miażdżyca tętnic to bardzo niebezpieczna choroba, która nawet przez wiele lat może rozwijać się bezobjawowo. Nieleczona lub zbagatelizowana może zakończyć się śmiercią. Chociaż organizm może wysyłać ci niepokojące objawy, często ciężko jest je zauważyć samemu. Zanim dowiemy się o chorobie od lekarza, nasze tętnice mogą być już w opłakanym stanie. Jak zatem powstaje miażdżyca tętnic i jakie są jej wczesne objawy? Choroba ta jest przewlekłym stanem zapalnym tętnic. W ich ściankach gromadzi się nadmiar cząstek cholesterolu, który powoduje zatory w naczyniach krwionośnych, na skutek czego tętnice nie są w stanie prawidłowo i sprawnie rozprowadzać do poszczególnych narządów tlenu i składników odżywczych. Zatory w tętnicach dają o sobie znać dopiero w momencie, w którym przepustowość tych naczyń krwionośnych zmniejsza się o ok. 50%. Blaszka miażdżycowa, czyli złogi cholesterolu w tętnicach, zaczyna powstawać już nawet około 20. roku życia.
Przyczynami miażdżycy są przede wszystkim: zła dieta (zbyt obfita w tłuszcze zwierzęce), brak aktywności fizycznej, otyłość, cukrzyca czy palenie tytoniu.

Zatkane tętnice - objawy

Objawy różnią się w zależności od lokalizacji zatoru:
  • tętnice szyjne - chory może odczuwać bóle głowy, nudności, zaburzenia czucia lub mowy,
  • tętnice kręgowe - może powodować szumy uszne, zawroty głowy oraz zaburzenia równowagi,
  • tętnice wieńcowe - to właśnie w nich najczęściej odkładają się blaszki miażdżycowe. Objawiają się poprzez uczucie zmęczenia nawet po niewielkim wysiłku, duszności lub drętwienie górnych kończyn. Objawy te są bardzo niepokojące i wymagają szybkiej konsultacji z lekarzem, ponieważ zmniejszenie dopływu krwi do serca może bezpośrednio skutkować atakami dusznicy bolesnej, a w zaawansowanej fazie nawet zawałem serca,
  • tętnice mózgowe - objawia się poprzez niedowłady ciała, zaburzenia czucia lub równowagi. Nieleczona choroba tętnic mózgowych może być przyczyną udaru niedokrwiennego mózgu, który jest poważnym zagrożeniem zdrowia chorego,  tętnice kończyn dolnych - zmianom miażdżycowym towarzyszy ból łydek, stóp i ud.

Co na zatkane tętnice?

Jeśli obawiasz się choroby serca spowodowanej odkładaniem się cholesterolu w naczyniach krwionośnych lub podejrzewasz u siebie pierwsze objawy zatkanych tętnic, to nadszedł dobry moment na podjęcie działania. Ten domowy napój może być stosowany zarówno w leczeniu, jak i w profilaktyce przeciw zatkanym tętnicom. Poznaj jego składniki i ich właściwości!
  • Imbir - jego korzeń zawiera cenne właściwości lecznicze. Nie tylko rozgrzewa i pomaga w czasie przeziębienia, ale pomaga także przeciwdziałać zakrzepicy żył, pobudzać krążenie oraz działać wspomagająco przy zbyt wysokim poziomie cholesterolu. Należy go jednak wykluczyć z naszej diety w przypadku hemofilii, wrzodów żołądka, nadciśnienia, niedociśnienia oraz w czasie ciąży i karmienia piersią.
  • Rodzynki - nie tylko pomagają obniżać poziom cholesterolu we krwi, ale poprawiają również pracę układu sercowo-naczyniowego. Ich częste spożywanie sprzyja także obniżeniu ciśnienia krwi.
  • Miód - być może miód kojarzy ci się tylko ze wspomaganiem organizmu w walce z przeziębieniem lub grypą, jednak posiada on o wiele więcej prozdrowotnych właściwości! Nie bez powodu lekarze polecają jego codziennie spożywanie osobom, które zmagają się z różnymi chorobami serca. Nie tylko obniża on zbyt wysokie ciśnienie, ale pomaga także powstrzymywać rozwój miażdżycy. Poprawia on wydolność mięśnia sercowego i wykazuje też działanie przeciwarytmiczne.
  • Zielona herbata - skutecznie obniża ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową oraz miażdżycę poprzez stymulowanie układu krążenia. Jej lecznicze właściwości zapobiegają powstawaniu niebezpiecznych zakrzepów i zatorów w tętnicach. Nie należy jednak spożywać jej w zbyt dużej ilości, kiedy mamy problemy z wrażliwym żołądkiem, anemią czy osteoporozą. Pamiętaj również, że zielona herbata może mieć działanie osłabiające na leki na nadciśnienie.

Napój na zatkane tętnice - jak przygotować?

Do przygotowania tego domowego lekarstwa będziesz potrzebować:
  • 1 szklanki rodzynek,
  • 2 łyżeczek startego imbiru,
  • 4 łyżeczek zielonej herbaty,
  • 2 łyżek miodu,
  • 1 l wody
Rodzynki umieść w garnku i zalej je 1 l wody. Następnie podgrzej składniki na małym ogniu, cały czas mieszając (uważaj, żeby rodzynki nie przypaliły się do spodu naczynia). Gdy woda zacznie wrzeć, gotuj składniki przez około 10 minut. Po tym czasie zdejmij garnek z ognia i do garnka dodaj starty wcześniej imbir, zieloną herbatę oraz miód. Wszystkie składniki wymieszaj, a następnie przelej je do słoika i przykryj gazą. Pozostaw tak napój na całą noc. Następnego dnia przecedź napój przez sitko. Twój prozdrowotny, domowy napój jest już gotowy! Jeśli uważasz, że jest zbyt gorzki w smaku, dodaj do niego więcej miodu.
Ten napój na zatkane tętnice oraz ochronę przed chorobami serca należy pić zawsze przed posiłkiem, nie więcej niż 2 razy dziennie po 200 ml.
Autorka: Patrycja Hendzel