Data publikacji:

Kwas borowy: właściwości i zastosowanie

Regularnie staczasz boje z pojawiającymi się w mieszkaniu mrówkami? Pocą ci się stopy? A może cierpisz na grzybicę paznokci? Wszystkie te problemy wydają się zupełnie niepowiązane, a jednak jest coś, co je łączy – to likwidujący je wszystkie kwas borowy. Sprawdź, kiedy i jak go stosować.

kwas borowy

Przeczytaj również: Prosaki – przyczyny, objawy, leczenie. Jak usunąć prosaki?

Kwas borowy – co to jest?

Kwas borowy (inaczej kwas borny) to substancja należąca do nieorganicznych związków chemicznych. Choć występuje naturalnie – np. w niektórych roślinach, zazwyczaj kojarzymy go z proszkiem, z którego można przygotować roztwór. W takiej postaci kwas borowy świetnie sprawdzi się w walce z niektórymi dolegliwościami, poceniem się nóg oraz… robakami.

Kwas borowy – zastosowanie

Kwas borowy ma naprawdę szerokie zastosowanie – dlatego też warto mieć go w domu „na wszelki wypadek”. Na co dokładnie pomaga?
  • Kwas borowy na karaluchy
Wiele osób stosuje kwas borowy na prusaki oraz karaluchy. Aby wypędzić te robaki z mieszkania czy domu, musisz tylko przygotować specjalne pułapki. Pierwsza metoda to wymieszanie jednego ugotowanego ziemniaka z jednym jajkiem i dodanie jednej łyżeczki kwasu borowego. Następnie z powstałej papki należy przygotować całe mnóstwo małych kulek i porozkładać je w różnych zakamarkach (pod i za meblami, pod zlewem, obok śmietnika).
Drugi sposób to wymieszanie kwasu borowego z cukrem, a następnie wysypanie go w różnych częściach mieszkania. Uwaga! Kwas borowy jest toksyczny dla ludzi. Dlatego nie należy rozkładać takich „pułapek” w domu, w którym są małe dzieci albo zwierzęta.
  • Kwas borowy na mrówki
Aby zastosować kwas borowy na mrówki, należy połączyć szklankę proszku z jedną łyżeczką cukru albo cukru pudru. Następnie trzeba wysypać mieszankę na wszystkich drogach obranych przez mrówki. I w tym przypadku metody tej nie należy stosować, jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta.

Inny sposób na przygotowanie kwasu borowego na mrówki to przygotowanie roztworu z miodem (10% miodu, 40% cukru, 45% wody, 5% kwasu borowego) i wlać go do nakrętek po słoikach. Nakrętki należy umieścić we wszystkich tych miejscach, gdzie najczęściej zauważa się mrówki.
  • Kwas borowy do butów
Kwas borowy bardzo szybko neutralizuje brzydkie zapachy wydobywające się z przepoconych butów. Aby zlikwidować odór, należy tylko wsypać po łyżeczce proszku do każdego buta i pozostawić na kilka godzin (najlepiej na noc). Po tym czasie proszek należy wysypać – z należytą starannością.
  • Kwas borowy na pocenie stóp
Jeśli przykry zapach z butów wiąże się z nadpotliwością stóp, i tutaj pomóc może kwas borny. Wystarczy tylko przygotować jego roztwór i zamoczyć w nim stopy na około 20 minut. Zabieg należy powtarzać 2 razy w tygodniu.
  • Kwas borowy na grzybicę paznokci
Wiele osób poleca kwas borowy na grzybicę paznokci. Słusznie – substancja ta ma właściwości likwidujące bakterie i grzyby, zatem jest cennym uzupełnieniem konwencjonalnego leczenia. Aby zlikwidować lub zredukować grzybicę paznokci za pomocą kwasu, należy moczyć dłonie lub stopy w jego roztworze kilka razy w tygodniu.

Kwas borowy – jak zrobić roztwór?

Aby przygotować roztwór kwasu borowego, można kupić jego kryształki, a następnie rozpuścić je w wodzie. Ta metoda ma jednak dużą wadę – z łatwością można przekroczyć stężenie 3%, co jest niewskazane. Dlatego o wiele szybszą i bezpieczniejszą metodą jest kupienie gotowego proszku – roztwór po rozpuszczeniu z wodą będzie miał stężenie kwasu od 1% do 3%.

Uwaga! Warto pamiętać, że kwasu borowego nie należy stosować u dzieci poniżej 11. roku życia.
Autor: Robert Wojtaś