Data publikacji:

Krosty na twarzy. Przyczyny powstawania, sposoby leczenia

Masz problem z krostami na twarzy i nie wiesz, skąd się biorą i jak sobie z nimi poradzić? W naszym poradniku znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat przyczyn powstawania zmian skórnych i sposobów ich leczenia.
krosty na twarzy

Przeczytaj również: Rodzaje trądziku. Czy wiesz, jaki masz trądzik?

Krosty na twarzy – przyczyny

Dlaczego krosty pojawiają się na twarzy? Przyczyn jest naprawdę wiele. Zaliczamy do nich między innymi:
  • nadużywanie alkoholu,
  • palenie papierosów,
  • nieodpowiednią, niezbilansowaną dietę,
  • niewłaściwą pielęgnację, która prowadzi do podrażnienia skóry,
  • alergie i nietolerancje pokarmowe (w niektórych przypadkach objawiają się nie dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, a problemami skórnymi),
  • stres,
  • niedobory (witaminy A, B czy żelaza),
  • przewlekłe choroby,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • czynniki genetyczne.
A może zmagasz się z ropnymi krostami na twarzy? W takim razie ich przyczyną są zazwyczaj zmiany hormonalne związane na przykład z okresem dojrzewania. W takich przypadkach winowajcą jest nadmierna produkcja sebum, która następnie powoduje rogowacenie mieszków włosowych. Efekt? Łój nie ma możliwości wydostania się na zewnątrz, co prowadzi do stanu zapalnego. Rezultatem są właśnie ropne, często też bolesne krosty.

W przypadku trądziku krosty pojawiają się najczęściej na brodzie, czole czy nosie, czyli w tzw. strefie T. Czasami zmiany skórne dotykają nie tylko twarzy i występują również na klatce piersiowej, plecach i ramionach. Jak je rozpoznać? Grudki są dość wypukłe, a pod skórą gromadzi się ropa. Pod żadnym pozorem ich nie wyciskaj – to najprostszy sposób na pojawienie się blizn i przebarwień.
Różne rodzaje krost na twarzy Mówiąc o krostach na twarzy, warto także wspomnieć o ich kilku najpowszechniejszych rodzajach. Oprócz zmian trądzikowych wyróżniamy także kaszaki, tłuszczaki i włókniaki, które są łagodnymi guzkami. Pierwszy typ jest spowodowany uszkodzeniem gruczołów łojowych, a drugi jest zazwyczaj związany z uwarunkowaniami genetycznymi i problemami z układem odpornościowym. Z kolei powód powstawania włókniaków nie jest do końca znany.

Co oznaczają krosty na twarzy u dorosłych?

O ile krosty na twarzy są dość powszechnym zjawiskiem u osób w okresie dojrzewania, to mogą także pojawiać się u dorosłych. Co to oznacza? Podobnie jak u nastolatków, tak i w tym przypadku winowajcą są zmiany hormonalne, które są bezpośrednio związane z towarzyszącym na co dzień stresem, zmęczeniem i nieodpowiednim żywieniem. W takich sytuacjach najprostszym sposobem na wyeliminowanie problemu z krostami na twarzy jest wprowadzenie zmian w stylu życia.

Krosty na twarzy u dorosłych mogą być również spowodowane ciążą, antykoncepcją hormonalną, a nawet zbliżającą się menopauzą. Zazwyczaj pojawiają się w wieku około 30-40 lat, występując najczęściej w okolicach brody i żuchwy.

Jak leczyć krosty na twarzy?

Osoby, które zmagają się z krostami na twarzy, zdecydowanie powinny umówić się na wizytę u dermatologa. Specjalista od skóry nie tylko pomoże ci w poznaniu przyczyny twoich problemów, ale także zaproponuje odpowiednie leczenie i w razie potrzeby skieruje cię do innego lekarza albo na badania.

Kuracja pod okiem dermatologa jest bezpiecznym i zazwyczaj skutecznym sposobem na pozbycie się krost na twarzy, i to bez względu na to, w jakim wieku jesteś. Równie dobrym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy doświadczonego kosmetologa, najlepiej po studiach, a nie po weekendowym kursie. W jego gabinecie możesz także skorzystać z zabiegów pielęgnacyjnych, które są idealnie dobrane do potrzeb i kondycji twojej cery.

Domowe sposoby na krosty na twarzy

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz umawiać się jeszcze na wizytę u specjalisty, to doskonałym pomysłem będzie skorzystanie z naszych domowych sposobów na krosty na twarzy. Najłatwiejszym z nich jest po prostu zmiana nawyków żywieniowych. Wbrew pozorom to, co jesz każdego dnia, ma ogromny wpływ na kondycję twojej skóry. Jeśli do tej pory na twoim talerzu gościły głównie fast foody czy przetworzona żywność, to czas się z nimi pożegnać.

Postaraj się, aby w twoim codziennym menu znalazło się miejsce na źródła pełnowartościowego białka (mięso, ryby, jaja, nabiał, rośliny strączkowe), witaminy i minerały (warzywa i owoce) oraz zdrowe tłuszcze roślinne (oleje, oliwa z oliwek, awokado, ryby). Nie zapomnij także o produktach pełnoziarnistych, które są źródłem energii i błonnika.

Oprócz odpowiednio zbilansowanej diety możesz również wypróbować takie domowe sposoby na krosty na twarzy jak na przykład samodzielnie zrobione pasty, w szczególności z cynamonu i kurkumy. Wystarczy, że wymieszasz wybraną przyprawę z odrobiną wody lub jogurtem naturalnym (w przypadku kurkumy), a następnie nałożysz je na kilkanaście minut na problematyczne partie twarzy.

A co z kosmetykami na krosty na twarzy?

Kosmetyki odgrywają ogromną rolę w zapobieganiu i leczeniu krost na twarzy. Podstawą jest odpowiednia pielęgnacja skóry, która powinna obejmować codzienne mycie, tonizowanie i aplikację kremu. Nie zapomnij również o dokładnym demakijażu – pozostawienie make-upu na noc to najprostszy sposób na nabawienie się problemów z cerą.

Dobrym pomysłem jest zrezygnowanie z tłustych i ciężkich kosmetyków, które mogą zapychać pory i nasilać problemy z krostami. Zamiast nich możesz stosować lekkie formuły dopasowane do typu twojej cery. Unikaj też nadmiernej ekspozycji na słońce i przed każdym wyjściem z domu aplikuj krem z filtrem.

Leczenie krost na twarzy

W niektórych przypadkach konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia, które może obejmować zarówno antybiotyki, jak i specjalne zabiegi kosmetologiczne. Wszystko zależy od przyczyny powstawania krost na twarzy i stopnia zaawansowania problemu. Najczęściej stosuje się na przykład mikrodermabrazję, peeling chemiczny, leczenie laserem, dermokosmetyki z kwasem salicylowym czy retinoidy.
Autorka: Katarzyna Wendzonka