Data publikacji:

Kawa z olejem kokosowym: jakie ma działanie?

Dla większości z nas wypicie choć jednej filiżanki kawy w ciągu dnia jest oczywistością. Wiemy, że napój ten przygotowywany jest w różnych wariantach i z różnymi dodatkami, ale niektóre pomysły na urozmaicenie smaku kawy wciąż mogą zaskoczyć. Dowiedz się, czym jest coraz bardziej popularna kawa z olejem kokosowym, jakie są jej właściwości i ewentualne skutki uboczne.
kawa z olejem kokosowym

Właściwości kawy z olejem kokosowym

Niezwykle uniwersalny olej kokosowy jest znany ze swojego dobrego działania na organizm. Jednak dopiero ostatnimi czasy zaczęto dodawać go do kawy. Nie robi się tego dla walorów smakowych, ale przede wszystkim dla osiągnięcia pewnych korzyści. Dokładnie są to:
  • przyspieszenie metabolizmu,
  • podniesienie poziomu energii – w stopniu wyższym niż w przypadku samej kawy,
  • poprawienie regularności wypróżnień (poprawia tempo przemiany materii),
  • podniesienie poziomu tzw. „dobrego” cholesterolu”.

Kawa z olejem kokosowym na odchudzanie – czy to działa?

Wiele osób zastanawia się, czy kawa z olejem kokosowym może być pomocna w odchudzaniu. Okazuje się, że jak najbardziej. Wszystko dzięki procesowi zwanemu ketozą oraz MCT.

Ketoza to stan metaboliczny, w którym organizm korzysta z ketonów – czyli cząsteczek powstających w wyniku rozkładania się tłuszczu. Innymi słowy, będący w stanie ketozy organizm nie korzysta z glukozy, tylko czerpie energię z niepotrzebnego nam tłuszczu.

Nie każdy wie, że olej kokosowy zawiera tłuszcze zwane trójglicerydami z łańcuchami średniej długości. Trójglicerydy te zwane są MCT i to właśnie one – w dużym uproszczeniu – pomagają organizmowi pozostać w stanie ketozy. Innymi słowy, kawa z olejem kokosowym pomaga organizmowi spalić dokładnie to, co powinien – zapasy tłuszczu.

Kawa z olejem kokosowym – przepis

Jak powinna zostać przygotowana kawa z olejem kokosowym, żeby działała odchudzająco, a zarazem była smaczna? Oto składniki:
  • 1 filiżanka kawy,
  • ¾ łyżeczki oleju kokosowego,
  • odrobina startej laski wanilii.
Kawę należy wlać do blendera, potem trzeba dodać olej kokosowy i wanilię. Kolejny krok to mieszanie zawartości przez około 30 sekund – na najwyższych obrotach. Następnie pozostaje już tylko przelać płyn do filiżanki.

A może bardziej interesuje cię kawa z olejem kokosowym, miodem i cynamonem? Jeśli tak, najpierw przygotuj sam dodatek. Składa się on z ¾ szklanki oleju kokosowego, pół szklanki miodu oraz jednej łyżki cynamonu. Wszystko wymieszaj w blenderze, następnie przełóż do słoika i umieść w lodówce. Za każdym razem, gdy najdzie cię ochota na kawę, dodaj jedną łyżeczkę specyfiku do wypełnionej gorącym płynem filiżanki.

Jakie są skutki uboczne picia kawy z olejem kokosowym?

Choć kawa z olejem kokosowym jest pyszna i pozwala szybciej osiągnąć wymarzoną wagę, niektórym może niestety zaszkodzić. Przede wszystkim należy pamiętać, że olej kokosowy jest wysoko kaloryczny. Zaledwie jedna jego łyżka zawiera aż 121 kalorii. Jeśli wypijesz dwie takie kawy dziennie, czyli dodasz łącznie dwie łyżki oleju do kaw, to łącznie nadprogramowo przyjmiesz aż prawie 250 kcal. Oznacza to, że osoby, które są na diecie niskotłuszczowej, powinny znaleźć inny produkt przyspieszający spalanie materii.
Kawa z olejem kokosowym nie jest zalecana również osobom, które cierpią na choroby trzustki albo woreczka żółciowego (lub odczuwają dolegliwości ze strony tych organów). Taki dodatek może im niestety zaszkodzić.

Nawet jeśli nie jesteś na diecie niskotłuszczowej i nie masz problemów z trzustką lub woreczkiem żółciowym, obserwuj swój organizm po włączeniu kawy z olejem kokosowym do jadłospisu. Jeżeli zaczniesz odczuwać mdłości, zaczną dokuczać ci nudności, wzdęcia albo zgaga – zrezygnuj z tego przysmaku. Najlepiej na rzecz nieco zdrowszych, ziołowych herbat.
Autor: Robert Wojtaś