Data modyfikacji:

Jaki licznik kroków kupić? Czym jest krokomierz?

Decydując się na aktywny tryb życia, warto zaopatrzyć się w drobny sprzęt, który pozwoli kontrolować na bieżąco swoje osiągnięcia i monitorować progres. Jednym z przydatnych akcesoriów sportowych jest krokomierz, informujący o ilości ruchu, a co za tym idzie - o spalanych kaloriach. Jaki licznik kroków będzie najlepszy?
krokomierz

Jakie są zalety korzystania z licznika kroków?

Choć na pozór może się wydawać, że niewielki gadżet, jakim jest krokomierz, niewiele zmieni w codziennym życiu, to jednak w szybkim czasie można się przekonać, jak wiele korzyści niesie za sobą codzienne monitorowanie aktywności fizycznej. Liczniki kroków świetnie mobilizują do działania, dzięki codziennym obserwacjom w prosty sposób można określić poziom swojej aktywności w poszczególnych dniach tygodnia i ewentualnie ją zwiększyć.

Kolejnym atutem liczników kroków jest ich wielofunkcyjność. Krokomierze wyposażone w pulsometr pozwalają monitorować stan zdrowia podczas intensywnych treningów, a także wyświetlają informację na temat ilości spalonych kalorii, co jest istotne dla osób pragnących zgubić zbędne kilogramy.

Przeczytaj również: Ile kroków dziennie powinnaś robić?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie krokomierza?

Przede wszystkim warto określić, jakie będzie główne przeznaczenie krokomierza - czy będą to wędrówki, podczas których wystarczy podstawowa wersja licznika kroków, czy może treningi, w trakcie których dobrze, aby krokomierz zawierał kilka innych przydatnych funkcji. Decydując się na aktywność poza domem, warto zwrócić uwagę, aby zakupiony model był odporny na zachlapania oraz wilgoć.

W przypadku planowania długich i intensywnych treningów, warto postawić na dobrą jakość krokomierzy, które gwarantują dokładności pomiaru. Wciąż rozwijająca się technologia oferuje coraz więcej możliwości i praktycznych rozwiązań dotyczących liczników kroków - warto zatem zapoznać się z rodzajami krokomierzy i wybrać odpowiedni dla siebie.

Zegarek do liczenia kroków

Przed zakupem krokomierza warto zastanowić się, jaka forma licznika będzie najbardziej wygodna w codziennym użytkowaniu. Popularnym rozwiązaniem są zegarki sportowe, które według preferencji, występują w formie prostej i łatwej w obsłudze, lub bardziej zaawansowanej, oferującej mnóstwo możliwości.

Do zaawansowanych zegarków do mierzenia kroków zalicza się smartwache, które oprócz liczenia, oferują także inne sportowe funkcje, jak na przykład liczenie kalorii, pulsometr, stoper, GPS oraz tryby i plany sportowe, które są przydatne w obserwacji codziennych postępów po połączeniu z aplikacją w telefonie. Dzięki możliwości podświetlenia ekranu zegarka, odczyt pokonanego dystansu po zmroku nie stanowi problemu. Smartwatche łączą w sobie praktykę, funkcjonalność, a przy tym pełnią rolę modnych dodatków.

Minusem może jednak okazać się cena, która znacznie przewyższa inne rodzaje krokomierzy. Osoby zainteresowane wielofunkcyjnością, posiadające nieco ograniczony budżet, mogą także rozważyć zakup smartbanda, czyli opaski sportowej. Jest to również forma zegarka do mierzenia kroków, nieco okrojona względem smartwatcha, jednak również oferująca pomiar pulsu, spalanych kalorii, przemierzonego dystansu oraz aktywności organizmu podczas snu.

Dodatkowym atutem smartbandów jest możliwość połączenia ich ze smartfonem, dzięki czemu podczas treningu nie trzeba się obawiać przeoczenia ważnych połączeń lub wiadomości.

Krokomierz na rękę

Naręczne krokomierze, choć mogą przypominać zegarki, są przeznaczone głównie do monitorowania dystansu i liczenia kroków. Są bardzo wygodne i proste w obsłudze, jednak co za tym idzie, o wiele bardziej okrojone pod względem dodatkowych funkcji (na przykład nie zawsze podają ilość spalanych kalorii).

Krokomierz do paska

To zdecydowanie najbardziej budżetowa i podstawowa forma licznika kroków. Zaletą jest niewielki rozmiar krokomierza, który przypięty do paska jest niemal niewidoczny. Jednak odczyt postępów w trakcie wędrówki lub treningu jest zdecydowanie mniej wygodny, niż w przypadku krokomierzy na rękę.

Czy krokomierz sprawdzi się podczas biegania?

Proste krokomierze oczywiście wykonają pomiary podczas biegania, należy jednak zwrócić uwagę, że mogą być one niedokładne. W przypadku tej aktywności fizycznej zalecane jest mierzenie kroków za pomocą zegarków typu smartwatch lub smartband, które zarejestrują trasy w aplikacjach w telefonie i na tej podstawie wyliczą kroki, spalone kalorie oraz monitoring pulsu w trakcie wysiłku.

Krokomierze dla seniorów

Krokomierze to idealne prezenty dla seniorów, ponieważ motywują do aktywności fizycznej, która jest kluczowa dla osób starszych. Na rynku dostępne są proste zegarki do liczenia kroków z funkcją modułu mowy, które odczytują na głos przebyty dystans, ilość kroków, spalonych kalorii oraz pomiar pulsu. Jest to idealne rozwiązanie dla seniorów z pogarszającym się wzorkiem.
Według licznych rekomendacji medycznych, zdrowy człowiek powinien wykonać około 10 tysięcy kroków dziennie, dlatego warto sprawić sobie krokomierz i przekonać się, czy w pędzie dnia codziennego nie zapominamy o swoim zdrowiu. Dzięki licznikom kroków możemy w prostu sposób kontrolować ilość spalanych kalorii, a tym samym utrzymać pożądaną wagę. Pozostałe funkcje, jakie oferuje większość dostępnych obecnie krokomierzy, to bonusy, które stanowią źródło przydatnych informacji o stanie naszego zdrowia.
Autor: Bartłomiej Mazurek