Data publikacji:

Jak wyhodować rzeżuchę w tydzień?

Czy wiesz, że wielkanocny zwyczaj sadzenia rzeżuchy praktykowany jest w Polsce już od średniowiecza? Warto sięgać po nią nie tylko od święta – rzeżucha to bogate źródło witamin oraz minerałów. Dziś podpowiadam, jak wyhodować ją w zaledwie kilka dni, by później móc cieszyć się jej smakiem przy świątecznym stole.

Zdrowotne właściwości rzeżuchy

Do Europy rzeżucha (rukiew wodna) trafiła dzięki Rzymianom. Stała się symbolem nowego, odradzającego się życia, co w Polsce znalazło korelację ze świętami Wielkiej Nocy. Od kilkuset lat, rzeżucha rokrocznie gości na polskich stołach, stanowiąc ich ozdobę, a zarazem zdrową przekąskę.
Rzeżucha jest przede wszystkim źródłem witamin: C, A oraz B1. Znajdziesz w niej również sole mineralne oraz olejki eteryczne. Głęboki, lekko pikantny smak sprawia, że doskonale sprawdzi się jako dodatek do sałatek. To także roślina idealna na śniadaniowe kanapki.

Rzeżucha pomaga leczyć

Regularne sięganie po rzeżuchę polecane jest osobom, które cierpią na niektóre choroby przewlekłe. Wśród nich znajdują się m. in:
  • Cukrzyca,
  • Anemia,
  • Reumatyzm,
  • Osteoporoza,
  • Choroby układu krążenia.

Dodatkowo, udowodniono, że dzięki dużej ilości witamin i minerałów, rzeżucha wpływa pozytywnie na wygląd. Odczują to przede wszystkim osoby cierpiące na trądzik – rzeżucha jedzona regularnie skutecznie go zmniejsza. Można stosować ją również zewnętrznie, w formie toniku – wystarczy, że z łodyżek wyciśniesz sok, którym następnie będziesz przecierać skórę.

Kulinarne zastosowanie rzeżuchy

Wielu uważa, że najsmaczniejsza jest w tej najprostszej wersji – po prostu zerwana i schrupana. Warto jednak przekonać się o jej smakowych walorach, łącząc rzeżuchę z innymi produktami. Doskonale sprawdzi się jako dodatek do masła, w naturalny sposób dodając mu ostrości. Możesz spróbować również dodać rzeżuchę do twarogu czy domowej roboty past. Popularnością cieszy się również zupa-krem z rzeżuchy z dodatkiem jajka.

Rzeżucha jako wiosenna ozdoba

Intensywnie zielona rzeżucha to roślina idealna do przygotowywania wiosennych dekoracji. Świetnie sprawdzi się na wielkanocnym stole w zwykłej donicy, jak również w nieco bardziej kreatywnych formach. Aby przygotować nietypową dekorację wielkanocną, możesz wykorzystać na przykład skorupki jaj. Rozbij je do połowy, a rzeżuchę posadź w ich wnętrzu. Gdy wyrośnie, z pewnością zrobi wrażenie na twoich gościach.

Rzeżucha – jak sadzić, by rosła szybko?

Rzeżuchę niemal każdy hodował już w przedszkolu – to mało wymagająca roślina, która do pełnego wzrostu wymaga zaledwie kilku dni. Aby wyhodować ją w domowych warunkach, potrzebne będą ci:
  • Płytkie naczynie z płaskim dnem, np. salaterka,
  • Wata lub lignina,
  • Opakowanie nasion rzeżuchy,
  • Odrobina wody.
  1. Rozłóż watę lub ligninę równomiernie na dnie naczynia.
  2. Tak przygotowane podłoże, zwilż odrobiną wody.
  3. Rozsyp nasionka na wacie – postaraj zrobić się to równomiernie. Następnie, spryskaj je dodatkowo wodą z zewnątrz.
  4. Aby wyrosnąć, rzeżucha potrzebuje około 1 tygodnia. Warunek jest jeden: musisz podlewać ją codziennie. To roślina, która szczególnie potrzebuje regularnego nawodnienia. Do podlewania używaj zwykłej, „odstanej” wody z kranu lub tej wcześnie przegotowanej. Postaw naczynie z rzeżuchą w ciepłym, nasłonecznionym miejscu i czekaj cierpliwie. Po mniej-więcej 7 dniach zauważysz, jak twoje mikroskopijne pole rzeżuchy pięknie się zazielenia.
Oczywiście, rzeżuchę warto siać częściej, niż tylko raz w roku. Jej uprawa nie wymaga praktycznie żadnego wysiłku, a za zaledwie kilka złotych zapewni ci ekologicznie wyprodukowaną, bardzo zdrową roślinę.

Siejesz rzeżuchę na Wielkanoc, by potem móc wykorzystać ją w kuchni? A może przygotowujesz z niej świąteczne dekoracje?

Autorka: Joanna Stanoch