Data publikacji:

Jak przyspieszyć opalanie? Preparaty i suplementacja

Opalanie od wielu lat uznawane jest za niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Niemniej jednak pięknie opalone ciało wygląda korzystniej, dlatego też wiele osób mimo wszystko decyduje się na kąpiele słoneczne. Promienie umożliwiają też wydzielanie w organizmie witaminy D, dlatego nie można jednoznacznie stwierdzić, że są szkodliwe. Wszystko zależy od czasu ekspozycji na słońce. Nie powinien on przekraczać kilkudziesięciu minut, a opalenie skóry w tak krótkim okresie wydaje się niemożliwe. Właśnie dlatego pochyliliśmy się nad problemem przyspieszania opalania. Co przyspiesza opalanie? Po jakie preparaty sięgnąć? Koniecznie sprawdźcie nasze propozycje!
przyspieszenie opalania

Opalanie – jak robić to mądrze?

Podczas opalania musisz przede wszystkim pamiętać o swoim zdrowiu. Piękny wygląd opalonej skóry to przyjemny skutek uboczny przebywania na słońcu. Aby jednak uniknąć niepożądanych rezultatów, jak choćby oparzeń słonecznych, przyspieszenia starzenia się skóry czy (w ekstremalnych przypadkach) czerniaka, konieczne jest zadbanie o bezpieczeństwo. Jeśli planujesz wycieczkę na plażę, koniecznie wyposaż się w produkt z filtrem przeciwsłonecznym.

Osoby o jasnej karnacji oraz dzieci nie powinny stosować filtrów niższych niż SPF 50, zaś te o nieco ciemniejszej karnacji mogą postawić na SPF 30. Co ważne – krem z filtrem nie sprawi, że się nie opalisz. On jedynie wydłuży czas, przez który możesz eksponować ciało na promienie słoneczne bez obaw o poparzenie. Krem z filtrem zaaplikuj na czystą skórę kilkanaście minut przed planowanym wyjściem.

Podczas plażowania kilkukrotnie ponawiaj nakładanie kremu – jednorazowa aplikacja może być bowiem niewystarczająca. Ważne jest też to, aby wycieczki na plażę bądź inne miejsca, w których będziesz się opalać, planować rano (do godziny 11.00) lub po południu (po godzinie 15.00).

Jak przyspieszyć opalanie? Domowe sposoby

Jak już wspomnieliśmy – przebywanie na słońcu należy ograniczyć do kilkudziesięciu minut. Na szczęście istnieją sposoby na przyspieszenie opalania, dzięki którym w tak krótkim czasie możesz cieszyć się ciemniejszą skórą. Jednym z nich jest spożywanie pokarmów zawierających beta-karoten. Znajdziesz go w żółtych, pomarańczowych oraz czerwonych warzywach i owocach. Regularne spożywanie marchwi, truskawek, batatów czy czerwonej papryki pozytywnie wpłynie na odcień skóry i przyspieszy opalanie.

Jeśli planujesz opalanie na plaży, dobrym pomysłem na jego przyspieszenie jest zwilżanie skóry wodą od czasu do czasu. Woda przyciąga i odbija światło słoneczne, dlatego po kąpieli w morzu czy jeziorze szybciej osiągniesz wymarzony efekt opalania.

Czym przyspieszyć opalanie?

Jeśli nie przekonują cię domowe sposoby na opalanie, możesz spróbować suplementów i preparatów przyspieszających opalanie. W przypadku tych pierwszych zwróć szczególną uwagę na te, które zawierają beta-karoten. Niektóre suplementy mają dodatkowe naturalne ekstrakty roślinne, które chronią skórę przed promieniowaniem UV. Korzystając z nich, możesz pokusić się o nałożenie kremu z filtrem o niższym SPF.

Przyspieszacze do opalania to świetny wybór dla osób, którym zależy na szybkim efekcie. Zazwyczaj zawierają one związki tyrozyny oraz naturalne substancje brązujące, jak choćby wyciąg z orzecha włoskiego. Tego typu preparaty aktywują wydzielanie barwnika, czyli melaniny, dzięki czemu skóra szybciej zyskuje ciemny kolor. Warto jednak pamiętać, że produkty te nie chronią przed szkodliwymi skutkami promieniowania. Konieczne jest zatem stosowanie dodatkowego kremu z flitem.
Przyspieszanie opalania to świetny pomysł, jeśli chcemy ograniczyć przebywanie na słońcu, a równocześnie nie rezygnować z pięknej opalenizny. Mamy nadzieję, że nasze podpowiedzi pomogą ci uzyskać wymarzony efekt przyciemnionej skóry.
Autorka: Olga Sadowska