Data publikacji:

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza

Infekcje dróg moczowych dotykają każdego roku miliony ludzi. Tradycyjnie leczy się je antybiotykami, jednak możesz skorzystać z wielu domowych sposobów. Chcesz dowiedzieć się, jak leczyć zapalenie pęcherza domowymi sposobami? W tym artykule poznasz najlepsze domowe sposoby na zapalenie pęcherza.
domowe sposoby na zapalenie pęcherza

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza:

 1. Zapalenie pęcherza – co to jest?
 2. Zapalenie pęcherza – objawy
 3. Zapalenie pęcherza – domowe sposoby
 4. Jak leczyć zapalenie pęcherza – sok żurawinowy
 5. Zapalenie pęcherza – odpowiednie nawodnienie
 6. Sposoby na zapalenie pęcherza – termofor
 7. Co na zapalenie pęcherza – odpowiednia dieta
 8. Zapalenie pęcherza – olejki eteryczne

Zapalenie pęcherza – co to jest?

Zapalenie pęcherza to rodzaj infekcji, która atakuje dowolną część dróg moczowych, w tym nerki, moczowody, cewkę moczową lub pęcherz. Co jest najczęstszą przyczyną zapalenia dróg moczowych? Przede wszystkim bakterie z jelita. Do powstawania zapalenia pęcherza mogą przyczyniać się również wirusy i grzyby. Za 80% przypadków infekcji dróg moczowych odpowiadają dwa szczepy bakterii - Escherichia coli i Staphylococcus saprophyticus.

U niektórych osób zapalenie odcinka dróg moczowych może wystąpić po wyziębieniu pewnych części ciała, takich jak stopy czy miednica. Dlatego po rozpoznaniu u siebie zapalenia pęcherza, warto zakładać ciepłe i przewiewne tkaniny, które zadbają o izolację cieplną.

Zapalenie pęcherza – objawy

Do najczęstszych objawów zapalenia pęcherza zalicz się:
 • ból miednicy,
 • mocz o nieprzyjemnym, silnym zapachu,
 • mocz mętny lub ciemny,
 • uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza,
 • częste oddawanie moczu,
 • uczucie pieczenia podczas oddawania moczu.
Co ciekawe, infekcja tego typu może dotknąć każdego, jednak kobiety są bardziej podatne na zapalenie pęcherza. Dzieje się tak dlatego, że cewka moczowa odprowadzająca mocz z pęcherza jest krótsza u kobiet niż u mężczyzn. Ułatwia to bakteriom przedostanie się do pęcherza. Według niektórych badań prawie połowa kobiet w pewnym momencie swojego życia doświadczy zapalenia pęcherza.

Przeczytaj również: Wysoka kreatynina – jak ją obniżyć?

Zapalenie pęcherza – domowe sposoby

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zwalczanie zapalenia pęcherza jest spożywanie witaminy C. Zwiększone spożycie witaminy C może chronić przed infekcjami dróg moczowych. Jak to możliwe? Uważa się, że witamina C jest skuteczna w leczeniu infekcji dróg moczowych, ponieważ zwiększa kwasowość moczu, zabijając tym samym bakterie wywołujące infekcje.

Jeśli cierpisz na infekcję pęcherza, sięgaj po owoce i warzywa szczególnie bogate w witaminę C. Zaliczają się do nich chociażby kiwi, pomarańcze, grejpfruty czy czerwona papryka.

Jak leczyć zapalenie pęcherza – sok żurawinowy

Kolejnym skutecznym sposobem na leczenie infekcji dróg moczowych jest picie naturalnego soku z żurawiny. Jak działa żurawina? Żurawina zapobiega przyleganiu bakterii do dróg moczowych, dzięki czemu ryzyko infekcji się zmniejsza. Picie szklanki soku żurawinowego codziennie przez dwa tygodnie powinno skutecznie wyleczyć infekcję dróg moczowych i zapobiec pojawieniu się kolejnych.

Regularne picie soku żurawinowego może zmniejszyć ilość infekcji dróg moczowych, szczególnie w przypadku kobiet, które cierpią na nawracające infekcje. Jeśli chcesz wspomóc swoją kurację żurawiną, pamiętaj, aby sięgać po sok dobrej jakości, który nie jest słodzony. Możesz stosować również żurawinę suszoną i dodawać ją do różnych posiłków.

Zapalenie pęcherza – odpowiednie nawodnienie

W infekcji dróg moczowych niezwykle skuteczne jest picie wody. Dlaczego? Regularne oddawanie moczu może pomóc wypłukać bakterie z dróg moczowych. Dzięki temu możesz zapobiec infekcji i skutecznie wspierać kurację antybiotykową. Picie dużej ilość płynów zmniejszy ryzyko zapalenia pęcherza, ponieważ częste oddawanie moczu pomoże usunąć bakterie z dróg moczowych.

Dobrym sposobem jest picie wody, ale jeśli masz ochotę, możesz sięgnąć po herbaty ziołowe. Możesz pić herbatę z pokrzywy, rumianku lub do schłodzonej czarnej herbaty dodać sok żurawinowy.

Sposoby na zapalenie pęcherza – termofor

Zapalenie pęcherza może powodować dyskomfort lub ból w okolicy miednicy. Termofory są łatwe w użyciu i skutecznie łagodzą ból w tej części ciała. Jak korzystać z termoforu podczas infekcji pęcherza? Wystarczy, że napełnisz termofor ciepłą wodą i przyłożysz go do miednicy na około 15 minut. Upewnij się jednak, że temperatura nie jest zbyt wysoka, a termofor nie dotyka bezpośrednio skóry. Tym sposobem unikniesz podrażnienia skóry i pieczenia.

Kolejnym dobrym sposobem jest ciepła kąpiel. Pamiętaj jednak, żeby do wody dodawać wyłącznie naturalne kosmetyki, które nie podrażniają skóry.

Co na zapalenie pęcherza – odpowiednia dieta

Podczas zapalenia pęcherza kluczowa jest dieta. Specjaliści zalecają spożywanie czosnku w dużych ilościach, ponieważ to świetny sposób na wzmocnienie układu odpornościowego. Czosnek znany jest ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych. Allicyna, jeden ze składników czosnku, jest niezwykle skuteczny w zabijaniu bakterii E. coli.

Co należy wyeliminować z diety podczas infekcji dróg moczowych? Przede wszystkim cukier. Dieta ma ogromne znaczenie w zapobieganiu i trwaniu infekcji dróg moczowych. Bakterie uwielbiają cukier, więc im więcej cukru zjesz, tym bardziej wspierasz rozwój bakterii w organizmie.

Zapalenie pęcherza – olejki eteryczne

Wśród najskuteczniejszych olejków eterycznych na zapalenie pęcherza wymienia się olejek eteryczny z oregano, olejek z trawy cytrynowej oraz olejek goździkowy. Możesz stosować wymienione olejki punktowo lub wykonać relaksującą aromaterapię z użyciem dyfuzora.
Autorka: Patrycja Hendzel