Data publikacji:

Czerwone plamy na ciele: przyczyny i leczenie

Czerwone plamy na ciele nie tylko szpecą, ale także – w wielu przypadkach, swędzą. Przyczyny ich powstawania mogą być różne – przeczytaj o nich, zanim udasz się do lekarza. Podpowiadamy również, jak można próbować pozbyć się problemu za pomocą domowych metod.

czerwone plamy na ciele

Przeczytaj również: Rumień na twarzy – przyczyny i sposoby leczenia

Czerwone plany na ciele – przyczyny

Czerwone plamy na ciele zazwyczaj kojarzone są z alergią i rzeczywiście – to jedna z częstszych przyczyn dolegliwości. W niektórych przypadkach już umiejscowienie zmian może być pewną wskazówką co do źródła alergii. Jeżeli na przykład czerwone plamy pojawiają się tylko na tułowiu i rękach, być może chodzi np. o nowy detergent do płukania, który został użyty podczas prania swetra czy bluzy.

Oczywiście czerwone plamy na ciele mogą mieć także i inne przyczyny, jak na przykład:
  • Choroby zakaźne
Czerwone plamy na ciele – swędzące i stopniowo zmieniające się w drobne krostki, mogą być objawem rozwijającej się ospy wietrznej. Inne choroby, które mogą się podobnie objawiać, to odra czy rumień zakaźny. Warto pamiętać, że przy tego typu dolegliwościach na wszelki wypadek dobrze byłoby skonsultować się z lekarzem.
  • Schorzenia reumatologiczne
Czerwone plamy na ciele mogą także wiązać się z zachorowaniem na którąś z chorób reumatologicznych, takich jak toczeń krążkowy albo toczeń rumieniowaty. Objawami towarzyszącymi są zazwyczaj gorączka, ból głowy oraz ogólne złe samopoczucie.
  • Łuszczyca
Kolejną chorobą, której objawem są czerwone, suche plamy na ciele, jest łuszczyca. Zmiany takie mają dość ciemne zabarwienie, pokryte są biało-szarą łuską i bardzo swędzą. Dodatkowym objawem może być pękanie skóry.
  • Zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego
Choć „zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego” to dość poważnie brzmiący termin, w istocie w tym przypadku nie chodzi o nic groźnego. Niektóre osoby po prostu już tak „mają”, że w sytuacji stresu, zdenerwowania czy nawet w wyniku silnych, choć pozytywnych emocji pojawiają się u nich czerwone plamy na ciele. Zazwyczaj lokalizują się one na szyi, dekolcie oraz na twarzy.
  • Ugryzienia
Oczywiście przyczyną powstawania czerwonych plam może być także niegroźne ugryzienie przez komara czy pszczołę – w takich przypadkach (o ile ktoś nie jest uczulony na jad pszczół) można zmniejszyć nasilenie dolegliwości za pomocą domowych sposobów.

Czerwone plamy na ciele – domowe metody

Jeśli masz podstawy, aby sądzić, że czerwone plamy na ciele nie powstały na skutek chorób, ale np. jako skutek alergii, ugryzienia bądź zbyt długiego przebywania na słońcu, możesz wypróbować następujące sposoby:
  • Spróbuj określić, co wywołuje alergię
Zastanów się, jaki składnik jedzenia, kosmetyk bądź detergent mógł cię uczulić. Weź pod uwagę przede wszystkim te produkty, które w niedalekiej przeszłości zostały użyte przez ciebie po raz pierwszy. Zastosuj je na skórze jeszcze raz (w ograniczonych ilościach) i sprawdź, czy czerwone plamy na skórze znów się pojawią.
  • Zastosuj łagodzące preparaty na oparzenia słoneczne
Jeśli zmiany są efektem zbyt długiej ekspozycji skóry na słońce, możesz zrobić sobie okład z owsianki, kefiru albo maślanki.
  • Zastosuj środki łagodzące swędzenie
Jeśli wiesz, że czerwone plamy są efektem pogryzienia przez jakieś robactwo albo po prostu przez komary, to możesz wymieszać sodę oczyszczoną z wodą (do uzyskania gęstej papki) i nałożyć ją na zmienione, swędzące miejsce.

Czerwone plamy na ciele – kiedy do lekarza?

Jeśli nie masz żadnych przypuszczeń co do źródła plam albo podejrzewasz, że mogą one być zwiastunem choroby, koniecznie udaj się do lekarza ogólnego albo do dermatologa. Przygotuj się na kilka pytań. Specjalista może zapytać cię np. o to, od jak dawna są widoczne zmiany, czy z czasem się powiększają/zmniejszają, czy zażywasz jakieś leki i czy w twojej rodzinie występują przypadki alergii.
Autor: R. Wojtaś