Data modyfikacji:

Witamina B3 – co to jest, na co działa, jakie ma właściwości?

Witamina B3, zwana również witaminą PP, niacyną lub niacynamidem, jest substancją niezbędną do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wpływa na pracę układu nerwowego, układu krążenia, a także na stan skóry. Jakim działaniem wyróżnia się niacyna? Jakie są skutki jej niedoborów? Sprawdź!
witamina b3

Witamina B3 – co to jest niacyna?

Witamina B3, inaczej zwana również witaminą PP, to określenie dwóch związków chemicznych – kwasu nikotynowego (niacyny) oraz amidu kwasu nikotynowego (nikotynamidu lub niacynamidu). Jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Wpływa pozytywnie również na stan skóry i układu krążenia oraz uczestniczy w procesie metabolizmu białek i tłuszczów.

Witamina B3 może być produkowana w organizmie ludzkim z tryptofanu, jednak jej najważniejszym źródłem jest pożywienie. Gdy występują jej niedobory, może być konieczne zażywanie suplementów bądź leków zawierających witaminę B3. W artykule opisujemy właściwości i działanie niacyny, a także skutki jej niedoborów i nadmiaru. Dowiedz się także, które witaminy z grupy B i w jaki sposób wpływają na nasz organizm.

Niacyna – właściwości i znaczenie dla organizmu

Jakie są właściwości i działanie niacyny? Witamina B3 jest składnikiem niezbędnym do przeprowadzenia wielu procesów metabolicznych. Uczestniczy w procesach naprawy DNA, wytwarzania energii w mitochondriach oraz w syntezie i rozkładzie składników pożywienia. Pozytywnie wpływa również na działanie układu krążenia.

Przede wszystkim jednak witamina B3 jest niezbędna to prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Wpływa na stan psychiczny, a jej niedobór może przyczyniać się do powstawania zaburzeń. Dodatkowo niacyna wyróżnia się dobroczynnym działaniem na skórę. Kosmetyki z jej dodatkiem pomagają uporać się z wieloma problemami skórnymi.

Niedobór witaminy B3 – objawy

Najpoważniejszym skutkiem niedoborów witaminy B3 jest pelagra – choroba objawiająca się zaburzeniami funkcjonowania układu nerwowego, układu trawienia, a także bolesnymi zmianami skórnymi i stanami zapalnymi.

Nieco mniejsze niedobory niacyny mogą przyczyniać się do powstawania zaburzeń psychicznych, takich jak depresja, zaburzenia lękowe, a nawet schizofrenia. Metabolizm może zwalniać, czemu często towarzyszy przewlekłe uczucie zimna. Dodatkowo występują problemy skórne, takie jak trądzik, podrażnienia, łuszczenie skóry czy też wypadanie włosów.

Sprawdź także czym się charakteryzuje niedobór witaminy D.

Nadmiar witaminy B3 – objawy

Nadmiar niacyny powoduje zwykle skutki uboczne natury dermatologicznej. Charakterystycznym objawem jest tzw. flush, czyli silne zaczerwienienie skóry utrzymujące się jakiś czas po zażyciu witaminy B3. Mogą wystąpić również problemy trawienne, zaburzenia rytmu serca oraz zaburzenia hematologiczne.

Witamina B3 – działanie lecznicze

Lecznicze działanie niacyny często wykorzystuje się w przypadku występowania zaburzeń psychicznych. Osoby cierpiące na depresję lub inne schorzenia często sięgają po suplementy zawierające witaminę B3.

Wykorzystuje się również niacynę w leczeniu problemów hormonalnych oraz zaburzeń metabolicznych. Czasem przyjmują ją osoby chorujące na miażdżycę oraz inne schorzenia układu krążenia. Witamina B3 może wspomagać również leczenie migreny i nadciśnienia.

Witamina B3 – działanie na skórę

Witaminę B3 na skórę przyjmuje się zwykle w postaci niacynamidu. Substancja ta wspomaga leczenie trądziku, niweluje stany zapalne i zmniejsza widoczność porów. Normalizuje wytwarzanie sebum i stymuluje produkcję kolagenu. Lecznicze działanie witaminy B3 na skórę jest poparte wieloma badaniami naukowymi.

Niacynamid może również chronić skórę przed promieniowaniem UV. Działa przeciwstarzeniowo, wspomaga leczenie egzemy i wyrównuje koloryt skóry, zmniejszając przebarwienia. Jak stosować witaminę B3 na skórę? Sięgnij po serum lub krem do twarzy zawierający niacynamid. Regularne stosowanie produktu spowoduje, że twoja skóra stanie się gładka, rozświetlona i zdrowa!