Data modyfikacji:

Chaber bławatek – właściwości lecznicze

Czy wiesz, jak nazywa się piękny kwiat polny o niebieskich płatkach i włochatej łodydze? To chaber bławatek! Choć powszechnie uznaje się go za chwast, wyróżnia się dobroczynnym działaniem na nasz organizm oraz skórę. Jakie właściwości lecznicze ma chaber bławatek? Sprawdź w artykule!
chaber bławatek

Chaber bławatek – co to za roślina?

Chaber bławatek to chwast z rodziny astrowatych o kwiatach o charakterystycznym kształcie i pięknym, niebieskim kolorze. Stąd też wzięła się nazwa „chabrowy” określająca odcień błękitu, który mają właśnie te kwiaty. Nieco rzadziej spotkać można chabry różowe czy też białe. Niech nie zmyli cię jednak nazwa „chwast”, gdyż właściwości lecznicze chabra bławatka wykorzystywane są od wieków w medycynie ludowej.
W naturze chabry bławatki spotkać można na Syberii oraz w Europie, również w Polsce. Inne nazwy ludowe tej rośliny to macoszka, bławatnik, wołoszek, wasilek, głowacz. W dzieciństwie wielu z nas dodawało chabry do bukietów z polnych kwiatów. Obecnie warto przyjrzeć się ich leczniczym właściwościom.

Chaber bławatek – właściwości

Właściwości lecznicze chabra bławatka to zasługa obecności takich substancji, jak flawonoidy (w tym antocyjany) garbniki, sole magnezu, potasu i manganu, polisacharydy, witamina C. Chwast ten wyróżnia się naprawdę bogatym składem! Dzięki temu chaber bławatek ma działanie:
  • przeciwzapalne,
  • przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze,
  • antyoksydacyjne,
  • oczyszczające,
  • moczopędne,
  • żółciopędne,
  • przeciwobrzękowe,
  • wzmacniające naczynia krwionośne.

Chaber bławatek – zastosowanie

Właściwości lecznicze chabra bławatka sprawiają, że często wykorzystuje się go wspomagająco w leczeniu różnych schorzeń organizmu. Warto pić napar z tej rośliny w przypadku chorób układu moczowego. To zasługa jego właściwości moczopędnych. Chaber bławatek pozytywnie wpływa także na pracę wątroby.
Dzięki właściwościom przeciwzapalnym chabra bławatka można stosować przy infekcjach gardła i jamy ustnej. Świetnie sprawdzą się płukanki przyrządzone z zaparzonych kwiatów. Napar z tej rośliny rozgrzewa i wzmacnia odporność. Ponadto bławatka warto stosować miejscowo w formie kompresu przy zapaleniu spojówek oraz innych chorobach oczu.

Chaber bławatek na skórę

Właściwości chabra bławatka wykorzystywane są również w kosmetyce. Ten piękny kwiat jest częstym składnikiem kremów i żeli pod oczy. Ma działanie kojące, łagodzi zaczerwienienia, niweluje opuchliznę i redukuje cienie pod oczami. Ponadto specyfiki z dodatkiem chabra bławatka wspomagają leczenie zapalenia spojówek oraz brzegów powiek.
Chaber bławatek jest również składnikiem wielu kosmetyków o działaniu przeciwtrądzikowym. Niweluje stany zapalne i wspomaga leczenie wyprysków. Możesz sięgnąć po krem, tonik lub żel z dodatkiem bławatka. Chaber bławatek świetnie działa także na skórę głowy i włosy. Niweluje łupież, przywraca blondom piękny, żółty kolor i sprawia, że pasma rzadziej się przetłuszczają.

Chaber bławatek – jak stosować?

Chaber bławatek doskonale nadaje się zarówno do stosowania zewnętrznego, jak i wewnętrznego w formie naparu czy herbatki. Jeśli chcesz stosować go na skórę, możesz zaopatrzyć się w kosmetyki do oczu lub twarzy zawierające tę roślinę albo przyrządzić skoncentrowany napar. Kilka łyżek suszonych płatków zalej wrzątkiem i zostaw na kilkanaście minut do zaparzenia. Następnie odcedź miksturę. Jeśli masz opuchnięte, obolałe oczy, zamocz waciki w naparze z chabra bławatka i połóż je na powiekach na 10-15 minut. Taki kompres powinien przynieść ci ulgę.
Aby zrobić tonik z chabra bławatka do cery tłustej lub trądzikowej, zalej 4 łyżki płatków kwiatu szklanką wrzątku i odcedź po 15 minutach. Gdy przestygnie, przelej płyn do butelki i przecieraj nim twarz oraz dekolt przy pomocy wacika.
Herbatka lub napar z bławatka skutecznie wspomaga leczenie chorób układu moczowego. Aby ją przyrządzić, zalej torebkę lub 1-2 łyżki suszonych kwiatów wrzątkiem i odstaw do zaparzenia na 10-15 minut. Natomiast gorąca kąpiel z dodatkiem naparu z bławatka łagodzi stany zapalne skóry, a przy tym odpręża i relaksuje.
Autor: Olga Wacholc