Data modyfikacji:

Jak zmotywować się do zmiany stylu życia?

Autor: Sylwia Stwora

Ile razy powtarzałaś sobie „Zacznę zdrowiej się odżywiać oraz wprowadzę codzienny trening” i wybierałaś termin rozpoczęcia „od jutra”, które nie nadchodzi? A może należysz do grona kobiet latami bezowocnie prowadzących walkę o „nową siebie”, które straciły wiarę w sukces? Podpowiadamy, jak zmotywować się do zmiany stylu życia, aby osiągnąć upragniony cel.

Przede wszystkim, trzeba zacząć od najtrudniejszego, a mianowicie zmiany sposobu myślenia. Nie łudź się, że strzelisz palcami i motywacja oraz efekty same się pojawią. Nie zdołasz nic odmienić w dotychczasowym stylu bycia, jeśli nie będziesz przekonana do tego, że faktycznie chcesz przewartościować swoje życie. Wyznacz konkretny, a przede wszystkim realny cel i powtarzaj sobie, że dasz radę go osiągnąć. Nie szukaj wymówek i usprawiedliwień dla swojego sumienia. Unikaj też drastycznych działań, bo niestety, z dnia na dzień nie zdołasz się oduczyć nawyków, które utrwalałaś miesiącami, a nawet latami. Zastosuj metodę małych kroczków. Podziel swój cel na etapy i za jego realizację wyznaczaj sobie nagrodę, ale nie w postaci np. dużej porcji lodów, ale upatrzonej sukienki, do której brakowało Ci 2 kg.

Jeśli chodzi o nawyki żywieniowe, nie rezygnuj radykalnie z jakiegoś produktu, ale stopniowo ograniczaj jego ilość, zastępując zdrowszymi zamiennikami. Organizm dość szybko przyzwyczaja się do zmian, o ile nie są one drastyczne. Wówczas istnieje ryzyko, że zareaguje postawą obronną. Aby było Ci łatwiej, możesz zachęcić pozostałych członków rodziny do drobnej modyfikacji diety.

Wybierając rodzaj aktywności fizycznej, nie kieruj się trendami, ale zastanów się, czego Ty osobiście potrzebujesz i co odpowiada Twojej osobowości. Jeśli szukasz bodźca do rozpoczęcia treningów, kup karnet fitness lub zainwestuj w trenera personalnego, pod okiem którego nie będzie Ci tak łatwo wymigać się od zajęć. Masz problemy z samodzielnym zmotywowaniem się? Poszukaj osób bądź grupy w swoim otoczeniu lub w sieci, z podobnymi problemami. Będziesz mogła liczyć na ich wsparcie, gdy przyjdzie „kryzys”. Możesz też założyć się z kimś bliskim, że w określonym czasie znajdziesz się na wybranym etapie swojej metamorfozy. Do przodu będzie Cię pchać świadomość, że masz komuś coś do udowodnienia i jesteś na tyle silna, że zwyciężysz.

Zacznij prowadzić dziennik lub bloga i rób codzienne zapiski. Bądź w nich szczera, tylko wówczas będziesz widzieć, na jakim etapie jesteś, co wymaga zmiany, itp. To także będzie bodźcem do dalszej modyfikacji stylu życia. Motywujące mogą okazać się też drobnostki, typu zdjęcie z czasów, kiedy dobrze się ze sobą czułaś, przygotowanie stroju treningowego i pozostawienie go na widoku czy ustalanie sobie np. co zjesz i ile oraz w jaki sposób będziesz ćwiczyć następnego dnia. Ważne jest to, abyś pamiętała, że zmiana stylu życia ma być dla Ciebie przyjemną i długotrwałą odmianą, a nie drogą pełną frustracji, która wraz z dojściem do celu zostanie zaprzepaszczona.

suplementy dla wegetarian

Jakie suplementy dla wegetarian wybrać?

2022-04-04
Warunkiem każdej diety, także i wegetariańskiej, powinno być to, aby była odpowiednio zbilansowana. Czy suplementy dla wegetarian są w tym pomocne? Sprawdź!
Sportowe walentynki - 7 pomysłów na to, jak je spędzić

Sportowe walentynki - 7 pomysłów na to, jak je spędzić

2022-02-13
Niebawem Dzień Zakochanych, a ty nadal nie wiesz, jaką niespodziankę sprawić swojej drugiej połowie? Walentynki nie muszą oznaczać sztampowych róż, bombonierek ...
Proste i pyszne ciasta na Boże Narodzenie [PRZEPISY]

Proste i pyszne ciasta na Boże Narodzenie. Przepisy ze zdjęciami

2021-12-01
Święta Bożego Narodzenia to czas odpoczynku, uśmiechu, bliskości, ale także moment wielu kulinarnych popisów. Jeśli chcesz zaskoczyć swoich bliskich, po tradycyjnym barszczu i karpiu podaj pyszny deser w postaci dobrego ciasta. Zastanawiasz się, jakie ciasta na Boże Narodzenie upiec tym razem, aby pozytywnie zaskoczyć rodzinę? Mamy dla ciebie kilka podpowiedzi! Przepisy na ciasta będą łatwe i proste w przygotowaniu. Sprawdź nasze pomysły na wigilijne przepisy na bożonarodzeniowe placki.
materace

Materac zdrowotny dla osób z problemami kręgosłupa. Jaki wybrać?

2021-09-01
Dzięki specjalistycznemu materacowi nie tylko zadbasz o kondycję swojego kręgosłupa, ale w końcu będziesz wypoczęty i pełen siły. Sprawdź!
pole dance

Pole dance dla początkujących. Jak zacząć?

2021-08-01
Pole dance to połączenie fitness, baletu oraz sportów siłowych. Ta dyscyplina stała się w Polsce niesamowicie popularna – już niemal w każdym, większym mieście można znaleźć klub, w którym można trenować taniec na rurze. Masz obawy, czy pole dance jest dla ciebie? O czym powinnaś wiedzieć przed pierwszym treningiem?
ręcznik na basen

Ręcznik na basen – jaki będzie najlepszy?

2021-06-18
Ręcznik na basen pozwala na szybkie wysuszenie skóry i włosów. Zobacz, jaki ręcznik na basen wybrać.