Data modyfikacji:

Jak zmotywować się do zmiany stylu życia?

Autor: Sylwia Stwora

Ile razy powtarzałaś sobie „Zacznę zdrowiej się odżywiać oraz wprowadzę codzienny trening” i wybierałaś termin rozpoczęcia „od jutra”, które nie nadchodzi? A może należysz do grona kobiet latami bezowocnie prowadzących walkę o „nową siebie”, które straciły wiarę w sukces? Podpowiadamy, jak zmotywować się do zmiany stylu życia, aby osiągnąć upragniony cel.

Przede wszystkim, trzeba zacząć od najtrudniejszego, a mianowicie zmiany sposobu myślenia. Nie łudź się, że strzelisz palcami i motywacja oraz efekty same się pojawią. Nie zdołasz nic odmienić w dotychczasowym stylu bycia, jeśli nie będziesz przekonana do tego, że faktycznie chcesz przewartościować swoje życie. Wyznacz konkretny, a przede wszystkim realny cel i powtarzaj sobie, że dasz radę go osiągnąć. Nie szukaj wymówek i usprawiedliwień dla swojego sumienia. Unikaj też drastycznych działań, bo niestety, z dnia na dzień nie zdołasz się oduczyć nawyków, które utrwalałaś miesiącami, a nawet latami. Zastosuj metodę małych kroczków. Podziel swój cel na etapy i za jego realizację wyznaczaj sobie nagrodę, ale nie w postaci np. dużej porcji lodów, ale upatrzonej sukienki, do której brakowało Ci 2 kg.

Jeśli chodzi o nawyki żywieniowe, nie rezygnuj radykalnie z jakiegoś produktu, ale stopniowo ograniczaj jego ilość, zastępując zdrowszymi zamiennikami. Organizm dość szybko przyzwyczaja się do zmian, o ile nie są one drastyczne. Wówczas istnieje ryzyko, że zareaguje postawą obronną. Aby było Ci łatwiej, możesz zachęcić pozostałych członków rodziny do drobnej modyfikacji diety.

Wybierając rodzaj aktywności fizycznej, nie kieruj się trendami, ale zastanów się, czego Ty osobiście potrzebujesz i co odpowiada Twojej osobowości. Jeśli szukasz bodźca do rozpoczęcia treningów, kup karnet fitness lub zainwestuj w trenera personalnego, pod okiem którego nie będzie Ci tak łatwo wymigać się od zajęć. Masz problemy z samodzielnym zmotywowaniem się? Poszukaj osób bądź grupy w swoim otoczeniu lub w sieci, z podobnymi problemami. Będziesz mogła liczyć na ich wsparcie, gdy przyjdzie „kryzys”. Możesz też założyć się z kimś bliskim, że w określonym czasie znajdziesz się na wybranym etapie swojej metamorfozy. Do przodu będzie Cię pchać świadomość, że masz komuś coś do udowodnienia i jesteś na tyle silna, że zwyciężysz.

Zacznij prowadzić dziennik lub bloga i rób codzienne zapiski. Bądź w nich szczera, tylko wówczas będziesz widzieć, na jakim etapie jesteś, co wymaga zmiany, itp. To także będzie bodźcem do dalszej modyfikacji stylu życia. Motywujące mogą okazać się też drobnostki, typu zdjęcie z czasów, kiedy dobrze się ze sobą czułaś, przygotowanie stroju treningowego i pozostawienie go na widoku czy ustalanie sobie np. co zjesz i ile oraz w jaki sposób będziesz ćwiczyć następnego dnia. Ważne jest to, abyś pamiętała, że zmiana stylu życia ma być dla Ciebie przyjemną i długotrwałą odmianą, a nie drogą pełną frustracji, która wraz z dojściem do celu zostanie zaprzepaszczona.

Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

2022-12-28
Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na temat bezpiecznego zestawiania żywności z przyjmowanymi farmaceutykami jest niezbędna, aby uniknąć niepożądanych konsekwencji zdrowotnych. Sprawdź, jakie reakcje zachodzą między grejpfrutem a lekami, jakie stosujesz.
Codzienne ćwiczenia w okresie świątecznym [WYZWANIE 30 DNI]

Codzienne ćwiczenia w okresie świątecznym [WYZWANIE 30 DNI]

2022-12-25
Święta za pasem, a wraz z nami czas słodkiego obżarstwa i lenistwa. Znacie to? Nie miałabym serca nikogo przekonywać, by w tym pięknym czasie zrezygnować z pysz...
blender

Prezenty dla dbających o siebie

2022-12-11
Lubicie przydatne gadżety? Zobaczcie nasze propozycje użytecznych prezentów, które przydadzą się osobom dbającym o siebie!Jogurtownik SeverinJogurty zrobione sa...
Proste i pyszne ciasta na Boże Narodzenie [PRZEPISY]

Proste i pyszne ciasta na Boże Narodzenie. Przepisy ze zdjęciami

2022-12-08
Święta Bożego Narodzenia to czas odpoczynku, uśmiechu, bliskości, ale także moment wielu kulinarnych popisów. Jeśli chcesz zaskoczyć swoich bliskich, po tradycyjnym barszczu i karpiu podaj pyszny deser w postaci dobrego ciasta. Zastanawiasz się, jakie ciasta na Boże Narodzenie upiec tym razem, aby pozytywnie zaskoczyć rodzinę? Mamy dla ciebie kilka podpowiedzi! Przepisy na ciasta będą łatwe i proste w przygotowaniu. Sprawdź nasze pomysły na wigilijne przepisy na bożonarodzeniowe placki.
Prezent dla sportsmenki - 5 propozycji

Prezent dla sportsmenki - 5 propozycji

2022-11-28
Nadchodzi prezentowy zawrót głowy. Mimo, że dopiero początek świątecznego miesiąca, pomyślcie o prezentach dla najbliższych już teraz – im wcześniej, tym lepiej...
prezenty choinkowe dla aktywnych święta 2015

Prezenty choinkowe dla aktywnych

2022-11-26
Grudzień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim czas podarunków. Zastanawiasz się, co dać bliskim na Święta? Chcesz trafić w ich gusta? Podpowiadamy, jakie u...