Data modyfikacji:

Niedobór żelaza – jak go rozpoznać?

Autor: Joanna Stanuch

Jesień to czas, w którym wielu z nas dotyka chroniczne zmęczenie, spowodowane nagłą zmianą aury pogodowej i szeroko pojętą „chandrą”. Ten stan może być bardzo niebezpieczny – łatwo pomylić go z poważnymi niedoborami, w tym z niedostatkiem żelaza, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Sprawdź, jak rozpoznać, że twój organizm domaga się tego cennego minerału, by ustrzec się przed niedokrwistością.

Dlaczego żelazo jest tak ważne?

Media informują nas stale o magicznych suplementach diety, w tym tych zawierających żelazo, które mają wspomóc prawidłowe działanie naszego organizmu. Czemu jednak ten minerał jest tak niezwykle istotny? Okazuje się, że żelazo odpowiada za cały szereg ważnych dla życia funkcji, w tym produkcję czerwonych krwinek, prawidłową pracę serca, sprawność mięśni, odporność organizmu. Najistotniejszą funkcją tego pierwiastka jest jednak uczestnictwo w produkcji hemoglobiny, która odpowiada za transport tlenu do komórek i odbieranie z nich szkodliwego rezultatu przemiany materii – dwutlenku węgla. Szacuje się, że aż 70% procent żelaza znajduje się w naszej krwi. Reszta umiejscowiona jest w organach takich jak śledziona i wątroba, a także w szpiku kostnym i mięśniach.

Czy dotyczy mnie niedobór żelaza?

Pierwsze objawy niedoboru żelaza są bardzo nieswoiste – łatwo pomylić je ze zwykłym przemęczeniem, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Dopiero drastyczniejsze symptomy i badania krwi uświadamiają, że wskutek dietetycznych zaniedbań doprowadziliśmy do niedostatku ważnego minerału. Naszą czujność powinny wzbudzić następujące sygnały:

 • Zmęczenie bez powodu – występujące nawet, gdy dobrze się wysypiamy,
 • Bladość powłok skórnych – ogólny, niezdrowy wygląd, któremu towarzyszą często podkrążone oczy,
 • Obniżona koncentracja – trudności z zapamiętywaniem i skupieniem się,
 • Bóle i zawroty głowy,
 • Obłożony język i ból gardła,
 • Kruchość paznokci (a także charakterystyczne, podłużne wgłębienia), wypadanie włosów,
 • Zajady w kącikach ust,
 • Skłonność do siniaków,
 • Krwawienia z nosa.
 • Przypisując powyższe objawy innym, mniej istotnym przyczynom możemy w prosty sposób nabawić się chronicznego niedoboru żelaza, a następnie – anemii.

  Anemia – czy należy się jej bać?

  Anemia to nic innego, jak spadek poziomu dotleniającej ciało hemoglobiny, hematokrytu i erytrocytów. Choroba ta jest bardzo popularna zwłaszcza u dzieci, jednak często doskwiera również kobietom w ciąży (nawet 40% ciężarnych). Choroba może pojawić się również wskutek przewlekłych krwawień czy wrodzonego, pogorszonego wchłaniania żelaza. Najważniejszym jej czynnikiem jest jednak zła dieta. Podstawowym sposobem jej leczenia jest nic innego, jak zażywanie suplementów diety z żelazem, wobec czego większość z nas nie przejmuje się, gdy anemia zostaje u nich zdiagnozowana. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że kolejny niedobór żelaza może wymagać od nas wizyty w szpitalu, podczas której konieczne będzie przetoczenie koncentratu z krwinek czerwonych. Dodatkowo, długotrwała, nieleczona anemia obciążą serce, co w przyszłości może skutkować chorobami układu krwionośnego.

  Jak ustrzec się przed anemią?

  Jedynym sposobem na zapobieganie tej chorobie jest zdrowe odżywianie, które możemy wspomagać suplementami diety z żelazem. Dawka tego minerału, jaką powinniśmy sobie dostarczyć każdego dnia to 15-20mg. Oto produkty, które pozwolą ci na zachowanie prawidłowego poziomu żelaza:

 • Wątróbka,
 • Wołowina,
 • Pietruszka i jej natka,
 • Jaja,
 • Orzechy,
 • Twaróg,
 • Wszelkie warzywa strączkowe,
 • Otręby pszenne,
 • Mięso drobiowe.
 • Jak widać, naturalne źródła żelaza nie są zbyt wyrafinowanymi produktami, przez co dostarczanie go sobie każdego dnia nie powinno być problemem. Niedobór żelaza możemy puścić w niepamięć chroniąc się także zażywając suplementy diety.

  Suplementy z żelazem

  Czy wiesz, które będą najlepiej przyswajalne? Poza kuszącymi zapewnieniami producentów, warto zwrócić uwagę na typ żelaza, jaki znajduje się w preparacie. Dobrze wchłaniają się suplementy żelaza niehemowego w połączeniu z hemowym, a także żelazo chelatowane. Wchłanianiu cennego pierwiastka pomaga również kwas askorbinowy.

  Pamiętajcie, że najlepszym źródłem żelaza będzie zdrowa dieta, a suplementy powinny stanowić jedynie rozsądne jej uzupełnienie, lub środek w przypadku, gdy zdiagnozowana zostanie u nas niedokrwistość. Powinni korzystać z nich weganie, jako, że w ich diecie brakuje najważniejszych, naturalnych źródeł żelaza, w tym mięsa, jaj i nabiału. W żadnym wypadku nie czyńmy z suplementów jedynej metody na to, by zachować odpowiedni poziom jakiegokolwiek minerału.

  Olimp Labs Chela Ferr - Żelazo 30 kaps. - 12,99 zł

  Pamiętajmy o badaniach

  Nawet, gdy uważamy, że nasza dieta jest dobrze zbilansowana, warto regularnie wykonywać badania krwi, które pozwolą nam na kontrolowanie poziomu żelaza. Pamiętajmy, że jego spadek może być wynikiem złego wchłaniania, a nie nieodpowiedniej diety – a o tym zdecydowanie powinniśmy wiedzieć. Przy okazji, warto kontrolować poziom innych, niezbędnych dla zdrowia pierwiastków, zwłaszcza magnezu, potasu i wapnia. Zdrowy organizm jest jak dobrze działająca maszyna, w której wszystkie „trybiki” ze sobą współgrają.

  Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

  Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

  2020-11-23
  Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na t...
  Proste i pyszne ciasta na Boże Narodzenie [PRZEPISY]

  Proste i pyszne ciasta na Boże Narodzenie. Przepisy ze zdjęciami

  2020-11-15
  Święta Bożego Narodzenia to czas odpoczynku, uśmiechu, bliskości, ale także moment wielu kulinarnych popisów. Jeśli chcesz zaskoczyć swoich bliskich, po tradycyjnym barszczu i karpiu podaj pyszny deser w postaci dobrego ciasta. Zastanawiasz się, jakie ciasta na Boże Narodzenie upiec tym razem, aby pozytywnie zaskoczyć rodzinę? Mamy dla ciebie kilka podpowiedzi! Przepisy na ciasta będą łatwe i proste w przygotowaniu. Sprawdź nasze pomysły na wigilijne przepisy na bożonarodzeniowe placki.
  ryż basmati

  Czy ryż basmati jest zdrowy? Ile ma kalorii? Właściwości ryżu basmati

  2020-05-23
  Ryż jest jednym z najpopularniejszych produktów spożywczych na całym świecie. Duży wybór gatunków tego zboża sprawia, że każdy bez problemu znajdzie ten idealnie dopasowany do indywidualnej diety. Jedną ze sławniejszych odmian jest ryż basmati. Jakie są jego właściwości odżywcze i jak wykorzystać go w kuchni?
  tapioka

  Tapioka – gdzie kupić?

  2020-05-21
  Tapioka to nic innego jak kasza wyrabiana z egzotycznej rośliny o nazwie maniok. Jakie właściwości ma tapioka oraz gdzie ją kupić? Sprawdź!
  Taśmy do ćwiczeń

  Taśmy do ćwiczeń. Trening w domu z gumowymi taśmami

  2020-03-16
  Taśma do ćwiczeń to prosty i tani gadżet, dzięki któremu wykonasz pełnowartościowy trening w domowym zaciszu. Są cenione przede wszystkim jako wsparcie w treningu pleców, jednak to nie jedyny sposób na ich wykorzystanie. Dowiedz się, co jeszcze możesz zyskać dzięki ćwiczeniom z taśmą!
  Produkty z niskim indeksem glikemicznym

  Dieta o niskim indeksie glikemicznym. Jak ułożyć jadłospis na tydzień? Jakie produkty i zasady?

  2020-02-21
  Indeks glikemiczny (IG) jest parametrem, który pozwala na klasyfikowanie produktów spożywczych pod względem ich wpływu na podniesienie poziomu glukozy we krwi. Kontrola indeksu glikemicznego spożywanych posiłków jest szczególnie ważna dla cukrzyków, jednak coraz częściej zaleca się ją i zdrowym osobom, które chcą cieszyć się smukłą linią i zapobiegać wielu chorobom. Jak powinna wyglądać dieta o niskim indeksie glikemicznym? Sprawdź listę „dozwolonych” oraz „zakazanych” produktów.