Data publikacji:

Wypadanie włosów po ciąży: jak temu zapobiec? Co robić, żeby włosy nie wypadały po ciąży?

Nadmierne wypadanie włosów to problem, który spotyka większość świeżo upieczonych mam. Wynika on z naturalnych procesów, do których dochodzi w organizmie po porodzie. Przeczytaj, jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i czym można jakoś temu zaradzić.

wypadanie włosów w ciąży

Przeczytaj również: Czarne mydło do włosów: jak stosować, jakie daje efekty?

Wypadanie włosów po ciąży: przyczyny

Kiedy nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o… hormony! Będąc w ciąży, zapewne zauważyłaś, że twoje włosy stały się bujniejsze, bardziej gęste, błyszczące i mocne. W ciągu tych wyjątkowych dziewięciu miesięcy z pewnością o wiele mniej zostawało ich na szczotce. Działo się tak za sprawą estrogenów. To hormony, których poziom rośnie w czasie ciąży, co w pewnym sensie przedłuża żywotność włosów. Tuż po porodzie poziom estrogenów zaczyna gwałtownie spadać. To właśnie wtedy wszystkie te włosy, które nie wypadły w okresie ciąży (a powinny), słabną i odpadają.

Jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży?

Wypadanie włosów po ciąży to dość długotrwały problem – u większości kobiet trwa on przez sześć, a nawet dwanaście miesięcy po porodzie. Co gorsza, włosy mogą wypadać jeszcze dłużej, jeśli młoda mama karmi piersią. Dzieje się tak z powodu wysokiego stężenia hormonu o nazwie prolaktyna, który jest produkowany właśnie w okresie karmienia.

Co na wypadanie włosów po ciąży?

Fakt, że wypadanie włosów po ciąży to naturalne zjawisko, jest dla większości kobiet kiepskim pocieszeniem. Na szczęście są sposoby na zatrzymanie choć części kosmyków na głowie i wzmocnienie całej czupryny.

Tabletki na wypadanie włosów po ciąży

Na wypadanie włosów po ciąży nie ma lekarstwa, ale możesz zastosować suplementy diety z witaminami. Szczególnie sprawdzą się te, które w swoim składzie zawierają biotynę, selen, cynk, miedź oraz jod.

Pamiętaj, że jako mama karmiąca naturalnie powinnaś skonsultować decyzję o suplementacji z pediatrą. Jeśli twoje dziecko otrzymuje mleko modyfikowane, o zdanie w tej sprawie poproś swojego ginekologa – dla swojego dobra.

Dieta na wypadanie włosów po ciąży

Zamiast suplementów możesz też postawić na odpowiedzialną dietę. Które składniki mineralne są wskazane i w jakich produktach je znajdziesz?
  • Żelazo (mięso czerwone, podroby)
  • Witamina H (kalafior, orzechy włoskiem, migdały)
  • Witamina E (oliwa z oliwek, papryka, marchew, natka pietruszki)
  • Krzem (pokrzywa, chleb razowy)
  • Witamina B5 (otręby, brązowy ryż, kwas chlebowy)
  • Miedź (woda mineralna, kakao)
Dieta, która uwzględnia wszystkie te składniki, nie tylko zapobiegnie wypadaniu włosów, ale będzie też dobra dla twojego zdrowia.

Domowe sposoby na wypadanie włosów po ciąży

Poza dietą i suplementami diety warto postawić na prawidłową pielęgnację. Co może ci pomóc?
  • Podcięcie kosmyków
Sprytny sposób na wypadanie włosów po ciąży to podcięcie ich w równej linii. Na kilka miesięcy zrezygnuj z cieniowania, które tylko podkreśla fakt, że kosmyków jest trochę mniej.
  • Używanie odpowiednich kosmetyków
Używaj kosmetyków bez olejów mineralnych i silikonów, unikaj także tych, które w składzie mają SLS (drażniący składnik myjący). Takie produkty bardzo mocno obciążają włosy i sprawiają, że są one jeszcze bardziej podatne na wypadanie. Kosmetyki, które ci pomogą, to te o jak najbardziej naturalnym składzie, z wyciągami z ziół. Koniecznie stosuj również maski pielęgnacyjne przeznaczone do włosów wypadających.
  • Przerwa od farbowania
Zrób sobie przerwę od farbowania włosów. To może być trudne, jeśli masz już na głowie jakieś siwe pasma, ale zdecydowanie warto – wypadaniu włosów po ciąży sprzyja stosowanie tak agresywnych zabiegów. Im rzadziej będziesz to robić, tym szybciej twoja fryzura wróci do formy.
Autor: Robert Wojtaś