Data modyfikacji:

Jak walczyć z wiosennym przesileniem?

Autor: Joanna Stanuch

Wiosna za pasem, lecz oprócz rosnącej temperatury i budzącej się do życia przyrody, dla wielu z nas oznacza to coś nieco mniej przyjemnego – przesilenie wiosenne. Dolegliwości z nim związane skutecznie obniżają nastrój, przez co trudno cieszyć się wiosenną aurą… jak zatem mu zapobiegać? Sprawdźcie kilka naszych propozycji na naturalne naładowanie się energią w tym trudnym czasie!

Badania wskazują, że nawet co piąta osoba może borykać się z objawami przesilenia wiosennego – chronicznym zmęczeniem, mniejszą wydajnością fizyczną, wahaniami nastrojów czy obniżeniem koncentracji. Istnieje podejrzenie, że fundujemy je sobie sami – poprzez mało urozmaiconą dietę w okresie jesienno-zimowym. Zmiany klimatyczne zachodzące przy zmianie pory roku nie oddziałują na nas wówczas pozytywnie – organizm trudniej przystosowuje się do nowych warunków.

Jeśli i ty padniesz ofiarą wiosennego przesilenia, możesz próbować z nim walczyć na kilka sposobów.

1. Zmiana diety

Jeśli nasza dieta zimą była uboga w mikroelementy i witaminy, najwyższy czas, by naprawić ten błąd. Wiosną postaraj się jeść częściej, w małych porcjach, uwzględniając urozmaicony jadłospis. Każdego dnia powinny znaleźć się w nim owoce, warzywa, nabiał, ryby oraz chude mięso. W ramach przekąski sięgaj po orzechy, pestki i ciemną czekoladę. Powyższe składniki zapewnią ci odpowiednią dawkę witamin, a także cennych pierwiastków (przede wszystkim magnezu i cynku), które obniżą poziom napięcia oraz poprawią koncentrację i samopoczucie.

2. Potęga ziół

Mięta, melisa czy napary z suszonych owoców poprawią nastrój, a dodatkowo dostarczą ci potasu, magnezu i cynku, które korzystnie wpłyną na twój układ krwionośny i nerwowy, dzięki czemu nabierzesz energii. Jeśli jesteś zwolenniczką wschodnich ziół, możesz sięgnąć śmiało po żeń-szeń, znany ze swoich właściwości pobudzających.

3. Walka ze stresem

Stres to jeden z najcięższych objawów wiosennego przesilenia – nie pozwala nam na skupienie się, przeszkadza we śnie,  staje się przyczyną pogorszonego nastroju i spadku energii. Walcz więc z nim tak, jak lubisz najbardziej – poprzez sport, spotkania z przyjaciółmi, relaks przy ulubionej książce… wszystkie chwyty dozwolone – ważne, abyś każdego dnia znalazła chwilę na małą przyjemność.

4. Korzystaj ze słońca

Niedobór światła to poważny powód obniżenia nastroju. Promienie słoneczne stymulują produkcję serotoniny, jednego z „hormonów szczęścia”, dlatego ważne, abyś korzystała z pierwszych, słonecznych, wiosennych dni. Podczas ładnej pogody znajdź chwilę na krótki spacer po parku, usiądź na moment na świeżym powietrzu. Zobaczysz, że od razu poczujesz się lepiej!

Macie swoje sposoby na walkę z wiosennym przesileniem?

Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

2021-05-12
To, jak wiele znaczy dla mnie mama staram się okazywać nie tylko od święta. Nie zmienia to faktu, że 26 maja jest dniem, który zawsze spędzamy wspólnie, a ja ro...
Jak zrobić świąteczne pierogi w wersji fit?

Jak zrobić świąteczne pierogi w wersji fit?

2020-12-01
Jeśli znajdą się osoby, które nie lubią pierogów, to z całą pewnością można policzyć je na palcach jednej ręki. Tym bardziej, jeśli chodzi o pyszne, świąteczne ...
Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

2020-11-23
Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na t...
Taśmy do ćwiczeń

Taśmy do ćwiczeń. Trening w domu z gumowymi taśmami

2020-03-16
Taśma do ćwiczeń to prosty i tani gadżet, dzięki któremu wykonasz pełnowartościowy trening w domowym zaciszu. Są cenione przede wszystkim jako wsparcie w treningu pleców, jednak to nie jedyny sposób na ich wykorzystanie. Dowiedz się, co jeszcze możesz zyskać dzięki ćwiczeniom z taśmą!
Produkty z niskim indeksem glikemicznym

Dieta o niskim indeksie glikemicznym. Jak ułożyć jadłospis na tydzień? Jakie produkty i zasady?

2020-02-21
Indeks glikemiczny (IG) jest parametrem, który pozwala na klasyfikowanie produktów spożywczych pod względem ich wpływu na podniesienie poziomu glukozy we krwi. Kontrola indeksu glikemicznego spożywanych posiłków jest szczególnie ważna dla cukrzyków, jednak coraz częściej zaleca się ją i zdrowym osobom, które chcą cieszyć się smukłą linią i zapobiegać wielu chorobom. Jak powinna wyglądać dieta o niskim indeksie glikemicznym? Sprawdź listę „dozwolonych” oraz „zakazanych” produktów.
Sportowe walentynki - 7 pomysłów na to, jak je spędzić

Sportowe walentynki - 7 pomysłów na to, jak je spędzić

2020-01-20
Niebawem Dzień Zakochanych, a ty nadal nie wiesz, jaką niespodziankę sprawić swojej drugiej połowie? Walentynki nie muszą oznaczać sztampowych róż, bombonierek ...