Data modyfikacji:

Uwaga! Udar!

Autor: Paulina

Nadeszło lato, a lada moment zaczną dawać nam w kość bardzo wysokie temperatury. Fale upałów wiążą się niestety z zapadaniem na udar słoneczny. Dowiedz się, jak się przed nim zabezpieczyć - nawet jeśli nie planujesz wielogodzinnego relaksu na plaży. Jakie są przyczyny udaru cieplnego? Jak do niego nie dopuścić? Co robić, gdy stwierdzimy udar słoneczny u bliskiej osoby?

Kiedy jesteśmy narażeni na udar?

Udar słoneczny zwany jest inaczej porażeniem słonecznym i następuje wskutek przegrzania organizmu. Do udaru dochodzi wtedy, gdy ciało ma utrudnioną możliwość oddawania nadmiaru ciepła, na przykład przy intensywnym opalaniu na plaży czy w klimacie o gorącym, wilgotnym powietrzu. Jednak nie tylko długotrwałe przebywanie na słońcu grozi zapadnięciem na udar. Może do niego dojść na przykład podczas gorącej kąpieli, zbyt długiego korzystania z sauny, a nawet w czasie pracy w słabo wentylowanych pomieszczeniach.

Jakie są objawy udaru słonecznego?

 • zaczerwieniona lub blada skóra na twarzy
 • silne pocenie się
 • nudności, wymioty
 • mroczki przed oczami
 • chwiejny, niepewny chód
 • bełkotliwa mowa
 • gorączka
 • ból głowy
 • dreszcze
 • przyspieszone tętno, niepokój
 • objawy oparzenia słonecznego.
 • Podczas upalnych dni najbardziej narażone na porażenie słoneczne są osoby starsze, dzieci i przewlekle chorzy.

  Bliski ma udar słoneczny - co robić?

  Jeśli zauważysz u bliskiej osoby objawy porażenia cieplnego, w pierwszej kolejności zaprowadź ją do zacienionego, chłodnego miejsca o dobrym przewiewie. Rozluźnij ubranie, aby polepszyć dostęp powietrza do skóry. Jeśli chory jest bardzo blady, należy ułożyć go w taki sposób, by głowa znalazła się niżej niż reszta tułowia. Należy niezwłocznie wezwać lekarza!

  Osobie z udarem powinno się podawać chłodną, lekko osoloną wodę w niewielkich porcjach. Pomocna może się też okazać zimna kawa lub mocna herbata, a jeśli są dostępne - krople nasercowe (20-30 kropli). Do przyjazdu lekarza warto ochładzać ciało chorego, a zwłaszcza głowę i klatkę piersiową, okładami z lodu lub zimnej wody.

  Jak nie dopuścić do udaru cieplnego?

  W gorące dni nie wolno zapomnieć o profilaktyce. Do udaru może dojść nie tylko podczas wielogodzinnego plażowania, ale też podczas zwykłego poruszania się po mieście czy robienia zakupów. Dlatego w czasie upałów i wysokiego nasłonecznienia powinniśmy nosić lekkie, przewiewne ubrania i jasne nakrycie głowy. Aby na bieżąco ochładzać organizm, warto regularnie sięgać po niewielkie ilości chłodnej wody mineralnej. Jeśli zaś pracujemy w budynku, należy zadbać o stałą wentylację pomieszczeń.

  Sprawdź, po jakie napoje sięgać podczas upałów KLIK!

  materace

  Materac zdrowotny dla osób z problemami kręgosłupa. Jaki wybrać?

  2021-09-01
  Dzięki specjalistycznemu materacowi nie tylko zadbasz o kondycję swojego kręgosłupa, ale w końcu będziesz wypoczęty i pełen siły. Sprawdź!
  Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

  Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

  2020-11-23
  Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na t...
  żeń-szeń właściwości

  Żeń-szeń. Właściwości i przeciwwskazania

  2019-09-09
  Poprawia pamięć, łagodzi stres, a do tego może być stosowany jako naturalny lek na obniżone libido… Mowa oczywiście o żeń-szeniu, którego cenne właściwości doceniono już tysiące lat temu. W ostatniej dekadzie ta azjatycka roślina zdobyła ogromną popularność w Polsce. Sprawdź, czym jest żeń-szeń, jakie są przeciwwskazania do jego przyjmowania i jak działa.
  cholesterol jak obniżyć

  Cholesterol - jak obniżyć? Domowe sposoby i dieta

  2019-09-03
  Zdrowa dieta to podstawa leczenia wysokiego poziomu cholesterolu we krwi, ale co to tak naprawdę znaczy „zdrowa”? Chcesz wiedzieć co jeść mając wysoki cholesterol i jak obniżyć cholesterol bez leków? Przeczytaj.
  dynia

  Pestki z dyni - dlaczego warto je jeść? Wartości odżywcze pestek z dyni

  2019-08-27
  Pestki dyni są niewielkie, ale zawierają mnóstwo wartościowych właściwości odżywczych. Ich działanie może być niezwykle pomocne, dowiedz się więcej!
  uśmiech

  Ranking wybielających past do zębów

  2019-08-26
  Aby zęby prezentowały się idealnie w szerokim uśmiechu, muszą być białe. Sprawdź nasz ranking past wybielających, które pomogą ci odzyskać biel uśmiechu.