Wydaje się, że skoro biegamy to zapewniamy naszemu ciału wystarczającą dawkę aktywności fizycznej i nie trzeba nam dodatkowego ruchu. Od czasu do czasu możemy wsiąść na rower, popływać czy pójść na zajęcia fitness. Siłowni często unikamy, bo nie chcemy się zanadto przemęczyć, a tym bardziej nadmiernie rozbudować mięśni. Warto zmienić podejście do kwestii trening siłowy a bieganie. Odpowiadamy, dlaczego.
Bieganie zwykle staje się dla nas priorytetową formą wysiłku fizycznego, gdy zależy nam na pozbyciu się nadprogramowych kilogramów, wysmukleniu ciała, zadbaniu o dobre zdrowie i poprawie funkcjonowania układu sercowo-krążeniowego. Od dawna bieganie jest uznawane jako naturalny sposób na wydłużenie życia. Z kolei trening siłowy kojarzy się głównie z ciężką pracą, budowaniem masy mięśniowej i przerośniętą sylwetką, czego biegacze unikają jak ognia.
A nie powinni, bo zależy im na wytrzymałości pozwalającej pokonywać maratońskie czy sprinterskie dystanse, a tej nie będą mieli bez odpowiednio silnych mięśni. Dzięki treningowi siłowemu pracują nad nimi wielowymiarowo. Wbrew pozorom, budowanie siły i wytrzymałości nie wymaga jedynie przerzucania dużych ciężarów. Możesz pójść na crossfit, kalistenikę (trening z obciążeniem w postaci własnej masy ciała), body pump (zajęcia ze sztangami), ćwiczenia z kettlebellem itp.
Ważne jest rozsądne łączenie treningu siłowego z bieganiem. Przy lekkim treningu biegowym rankiem nie ma przeciwwskazań, abyś wieczorem poszła na siłownię, jednak gdy planujesz interwały – ćwiczenia siłowe odłóż na następny dzień. Z kolei jeśli jednego dnia będziesz mocno pracować nad siłą, to powinnaś dać organizmowi około doby na regenerację.
Tylko umiejętnie wplatanie treningu siłowego w zajęcia biegowe pomoże osiągnąć zamierzone rezultaty, czyli przede wszystkim mocniejsze i odporniejsze na urazy mięśnie. Pozwali też wypracować lepszą wytrzymałość i większą dynamikę kroku biegowego, który staje się sprężysty oraz lżejszy. Także lądowanie będzie bardziej miękkie. To wszystko pozwala w mniejszym stopniu obciążać mięśnie, stawy i ścięgna, a przez to zredukuje możliwość nabawienia się kontuzji. Poza tym umiejętne połączenie obu form zaowocuje poprawą szybkości, a co za tym idzie - wyników biegowych.
*Aby dowiedzieć się więcej o produkcie, kliknij w jego zdjęcie