Data modyfikacji:

Kilka szybkich technik relaksacyjnych, z którymi pokonasz stres w pracy

Autor: Paulina

Działanie pod presją może być motywujące, ale takie zdarzenia mogą znacznie utrudnić nam pracę, a nawet zupełnie ją zdezorganizować i doprowadzić do totalnej klapy. Nie pozwól na to i nie daj się pokonać stresowi! Prezentujemy kilka szybkich i łatwych metod radzenia sobie z napięciem.

Autor: Paweł Ł.

Niespodziewana reprymenda od szefa, dodatkowe zadanie, które powinnaś wykonać „na wczoraj”, nerwowa atmosfera i wiele innych nieprzewidzianych wypadków. Każda z nas wiele razy spotkała się ze stresującymi sytuacjami w pracy. Działanie pod presją może być motywujące, ale takie zdarzenia mogą znacznie utrudnić nam pracę, a nawet zupełnie ją zdezorganizować i doprowadzić do totalnej klapy. Nie pozwól na to i nie daj się pokonać stresowi! Prezentujemy kilka szybkich i łatwych metod radzenia sobie z napięciem.

Przede wszystkim – świadomość

Nie jesteśmy robotami. Każdy człowiek ma prawo do zmęczenia i gorszej formy. Nawet najlepsze i najbardziej zaawansowane techniki relaksacyjne nie pomogą nam, jeśli nie będzie im towarzyszyć właściwe nastawienie psychiczne. Deadline i ASAP – te dwa terminy zdają się ciągle nad nami ciążyć, musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że żaden, nawet najważniejszy i najbardziej prestiżowy projekt nie jest wart więcej od naszego zdrowia. Czasem trzeba po prostu ustalić swoją granicę, odpuścić i zrobić sobie przerwę – świat od tego się nie zawali, a nasz organizm z pewnością nam podziękuje.

"Człowiek pracuje, żeby żyć, nie żyje, żeby pracować" - dzisiejsze tempo sprawia, że wielu młodych pracowników o tym zapomina.

Oddychanie

Brzmi banalnie, ale tak właśnie jest. Właściwy, głęboki oddech to klucz do długiego i spokojnego życia. Przede wszystkim skupmy się na pracy przepony. Odejdźmy od biurka, stańmy przed otwartym (w miarę możliwości) oknem, przez jakiś czas wpatrujmy się w oddalony punkt (przydatne zwłaszcza jeżeli przez wiele godzin pracujemy na komputerze) i rozluźnijmy całe ciało. Potem zamknijmy oczy i skupmy się na właściwie wykonywanym, głębokim oddechu. Pracując przeponą, wciągajmy powietrze głęboko do płuc, a następnie wypuszczajmy je długo przez nos. Pozwólmy odetchnąć zmęczonym i napiętym mięśniom (stres obciąża zwłaszcza kark i ramiona). Kilkuminutowa przerwa spędzona w ten sposób pomoże nam właściwie dotlenić organizm, a to wpływa na obniżenie poziomu stresu, lepsze samopoczucie i wzrost naszej wydajności. Jeżeli pozwalają nam na to warunki, możemy wykonać to ćwiczenie na leżąco – wtedy rezultaty będą jeszcze lepsze.

Technika Jacobsona

Te proste ćwiczenia pomogą nam rozluźnić napięcie mięśniowe, a w konsekwencji rozładować stres i złe emocje. Także w tym przypadku kluczem do sukcesu będzie właściwe oddychanie – oddychajmy miarowo i spokojnie, skupiając się na przepływie powietrza. Następnie zajmijmy się minigimnastyką.

Unieśmy ramiona i zaciśnijmy pięści, policzmy do pięciu i rozluźnijmy, ćwiczenia powtórzmy kilkukrotnie. Następnie opuśćmy ramiona, rozluźnijmy je i ściągnijmy łopatki. Po kilku próbach przejdźmy do mięśni karku – poruszajmy głową, na przemian rozluźniajmy i zaciskajmy mięśnie, potem przyciągnijmy głowę do klatki piersiowej, porozciągajmy zmęczone mięśnie.

Ćwiczenia Schulza

Ta metoda łączy techniki relaksacyjne z medytacją i… hipnozą. Zdaniem jej twórcy, niemieckiego dermatologa, który interesował się także psychiatrią i psychoanalizą, daje niespodziewane rezultaty. Wystarczy, że poświęcimy jej 20 minut dziennie. Siądźmy wygodnie w cichym pomieszczeniu, w którym nikt nie będzie nam przeszkadzał i skupiajmy się po kolei na poszczególnych częściach ciała – wyobrażajmy sobie, że odczuwamy w nich na przemian ciężar i ciepło. Następnie skupmy się na rytmie serca i oddechu i starajmy się je regulować. Na koniec wyobrażajmy sobie uczucie chłodu i gorąca rozlewające się po całym ciele.

Dzięki ćwiczeniom Schulza uda nam się nie tylko zmniejszyć napięcie i poradzić sobie ze stresem, ale także lepiej poznać nasz organizm i wprowadzić do naszego życia upragnioną harmonię.

W walce ze stresem pomaga również słuchanie przyjemnej, wyciszającej muzyki. Płyty z nagraniami relaksacyjnymi znajdziesz TUTAJ.

Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

2020-05-06
Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na t...
5 sposobów na kaca (naturalnych i skutecznych!)

Domowe sposoby na kaca. Skuteczne "kliny" na zatrucie alkoholowe

2019-12-28
Za pasem sylwester, a to oznacza, że niejednemu z nas zapewne zdarzy się przeholować. Sprawdźcie 5 sprawdzonych sposobów na kaca.
żeń-szeń właściwości

Żeń-szeń. Właściwości i przeciwwskazania

2019-09-09
Poprawia pamięć, łagodzi stres, a do tego może być stosowany jako naturalny lek na obniżone libido… Mowa oczywiście o żeń-szeniu, którego cenne właściwości doceniono już tysiące lat temu. W ostatniej dekadzie ta azjatycka roślina zdobyła ogromną popularność w Polsce. Sprawdź, czym jest żeń-szeń, jakie są przeciwwskazania do jego przyjmowania i jak działa.
materace

Materac zdrowotny dla osób z problemami kręgosłupa. Jaki wybrać?

2019-09-05
Dzięki specjalistycznemu materacowi nie tylko zadbasz o kondycję swojego kręgosłupa, ale w końcu będziesz wypoczęty i pełen siły. Sprawdź!
cholesterol jak obniżyć

Cholesterol - jak obniżyć? Domowe sposoby i dieta

2019-09-03
Zdrowa dieta to podstawa leczenia wysokiego poziomu cholesterolu we krwi, ale co to tak naprawdę znaczy „zdrowa”? Chcesz wiedzieć co jeść mając wysoki cholesterol i jak obniżyć cholesterol bez leków? Przeczytaj.
dynia

Pestki z dyni - dlaczego warto je jeść? Wartości odżywcze pestek z dyni

2019-08-27
Pestki dyni są niewielkie, ale zawierają mnóstwo wartościowych właściwości odżywczych. Ich działanie może być niezwykle pomocne, dowiedz się więcej!